IPB

Witamy gościa ( Logowanie | Rejestracja )

Reply to this topicStart new topic
Gwarancja czy rękojmia?
'NEO
dodano 20-09-2018, 10:49
Nr wypowiedzi: #1

Grupa: Forowicz
Wypowiedzi: 4
Nr użytkownika: 74 420
Laptop: ACER VX5-591G

Witam wszystkich,

Zakładając ten wątek chciałbym poradzić się osób, które być może mają jakieś doświadczenie, bądź orientują się w kwestii, którą poruszam.

Mianowicie nieco ponad rok temu (czerwiec 2017) kupowałem laptopa na med*aexp*rt.pl (2 lata gwarancji na sprzęt). W sumie do niedawna nie było żadnych problemów z działaniem sprzętu, natomiast od jakiegoś czasu, może około miesiąca, zaczęły się dziać dziwne rzeczy. Po pierwsze - pojawił się backlight bleeding w górej części ekranu, obszar dosyć spory, bardzo widoczny na kolorach ciemnych (“zakamuflowałem” to przed moimi oczami podnosząc jasność kolorów o 30%). Po drugie - dysk HDD (jest jako dodatkowy, system stoi na SSD) co kilka-kilkadziesiąt minut tak jakby przechodził w uśpienie (tak, wiem, że jest opcja zapobiegania temu w panelu Intel Rapid oraz w ustawieniach zasilania - to nie pomaga w żadnym stopniu); w praktyce wygląda to tak: załóżmy, że gram sobie w CS’a, który siedzi sobie na HDD - w randomowych momentach “budzenia się” HDD jest 1-2 sekundowy lag, dzieje się tak w różnych odstępach czasowych. Prawdopodobnie jest to usterka mająca przyczynę w kablu zasilającym, co potwierdza "Interface CRC error count" w HD tune. Po trzecie - co jakiś czas rano, kiedy po nocy uruchamiam laptopa - system nie wczytuje się (zdarza się to raz na X uruchomień, są dni, kiedy tego nie ma, są dni, kiedy dzieje się 2x pod rząd - polega to na tym, że przy starcie mam logo acer, następnie nie dzieje się nic); tutaj pomaga restart (tak, reinstalowałem system X razy, bez efektu). Po czwarte - dziś rano przez 2 uruchomienia systemu nie działała klawiatura. Podświetlenie włączało się, natomiast żaden klawisz poza przyciskiem power nie reagował, dopiero po 2 restartach problem zniknął. No i do tego dochodzi też miganie ekranu (wczoraj na przykład wystąpiło to kilka razy w ciągu dnia, co też nagrałem telefonem) oraz to, że czasami zamiast migania na ekranie pojawiają się pasy i wszystko jest rozmazane (tak jakby ktoś pieścił taśmę matrycy).

Po opisaniu mniej więcej problemów ze sprzętem nasuwa się moja prośba o poradę od Was, a w szczególności od osób, które znają się na rzeczy - czy mam prawo do rękojmi, czy “bawić” się z nimi w gwarancję? Sprzęt był kupiony na moją osobę, nie na firmę oczywiście, a ujawniło się tyle wad, że głowa mała i każdego dnia zastanawiam się, czy nie pojawi się coś jeszcze. Model laptopa to Acer VX5-591G z i5-7300HQ, GTX 1050 4GB, 8GB RAM oraz 120SSD + 1TB HDD na pokładzie.

Z góry dziękuje za wypowiedzi.
Go to the top of the page

+Quote Post
EB4U
dodano 20-09-2018, 11:01
Nr wypowiedzi: #2

aka Pan Okoliczny

Grupa: + Zasłużony
Wypowiedzi: 6 987
Z: UK
Nr użytkownika: 58 820
Laptop:  + HP

A masz zainstalowany najnowszy BIOS, najnowsze sterowniki i aktualizacje Windowsa ?

+Quote Post
'NEO
dodano 20-09-2018, 11:11
Nr wypowiedzi: #3

Mam wszystko, chociaż nie wiem jak to się ma do wymienionych problemów, pytanie brzmi jak coś w stylu "próbowałeś włączyć i wyłączyć komputer?".

+Quote Post
EB4U
dodano 20-09-2018, 12:11
Nr wypowiedzi: #4

aka Pan Okoliczny

Wypowiedzi: 6 987
Z: UK
Nr użytkownika: 58 820
Laptop:  + HP

To powiem ci tak - backlight bleeding z mojego doświadczenia albo jest od poczatku, albo nie i raczej nie pojawia się z nienacka, chyba że była jakaś ingerencja fizyczna, czytaj grzebanie przy ekanie, bądź uszkodzenie fizyczne, co automatycznie wyklucza jakiekolwiek roszczenia z twojej strony względem producenta/sklpu.

I druga rzecz - HD Tune to aplikacja do użytku domowego i jego wskazania dla żadnego producenta, czy serwisu nie są w żaden sposób wiążące, w przeciewieństwie do dedykowanej/rekomendowanej diagnostyki produceta, której powinieneś użyć.

Tak więc na miejscu sprzedawcy/producenta/serwisu nie brał tych dwóch "usterek" wogóle pod uwagę.

+Quote Post
'NEO
dodano 20-09-2018, 13:03
Nr wypowiedzi: #5

Laptop od samego początku stoi w jednym miejscu i nigdy nie miała miejsca żadna ingerencja fizyczna poza zwyczajnym przecieraniem ekranu i klawiatury szmatką.

Może i wskazania HD Tune nie są w żaden sposób wiążące, ale wada dysku jest stanem faktycznym, a nie zmyślonym, jest to też nagrane i mogę nagrań przebiegu "wady" dysku zrobić w każdym momencie setki, więc jednak chyba ma to coś do rzeczy, tym bardziej, że aplikacja daje nam wskazówkę.

Poza tym temat powstał w konkretnym celu, z konkretnym pytaniem na końcu pierwszego posta, a Ty ze mną toczysz dyskusje na temat poprawności nazewnictwa, tego co powinienem użyć i tego co kiedy się pojawia z Twojego doświadczenia - jaki to ma sens?

+Quote Post
Sparc
dodano 21-09-2018, 11:23
Nr wypowiedzi: #6

Wypowiedzi: 24 531
Nr użytkownika: 75
Laptop: MacBook Pro

Masz prawo do rękojmii, tylko że ona obejmuje wady istniejace w momencie sprzedaży i po roku musiałbyś udowodnić że były wtedy. Co będzie trudne nawet dla rzeczoznawcy.

Pozostaje skorzystać z gwarancji i wysłać do naprawy, Acer na szczęście ma dobry serwis.
Najlepiej dołącz do reklamacji zdjęcia bledingu i screeny z HD tune.

--------------------
Some systems don't need improvement

+Quote Post
'NEO
dodano 21-09-2018, 15:05
Nr wypowiedzi: #7

Popytałem trochę znajomych i w sumie z doświadczenia też wiem, że w Med*aExp*rt w moim mieście z reguły jak idzie się "do reklamacji" to często pracownik wypełnia formularz zwrotu sprzętu i zwraca gotówkę. Miałem tak przykładowo jakiś czas temu z myszką bezprzewodową, teściowa oddawała tak już wiele urządzeń (używanych przez długi czas) w ciągu roku i nigdy nie było problemu, ale były to sprzęty warte kilkaset złotych max, więc nie wiem, czy mogę się tym sugerować, ale chyba warto spróbować. Właśnie serwisu acera się obawiam, zresztą jak każdego, bo ja użytkując laptopa codziennie po kilka-kilkanaście godzin spotykam się z usterkami notorycznie, a oni w serwisie uruchamiając sprzęt na kilka-kilkanaście minut mogą tego nie doświadczyć. @Sparc a mam jeszcze jedną zagwozdkę - mianowicie w specyfikacji sprzętu jest informacja o module Bluetooth, natomiast laptop go nie posiada (sprawdzony menedżer urządzeń, nawet pobierałem kilkukrotnie "dedykowane" do tego modelu oprogramowanie ze strony acera - nic to nie zmieniało). Zauważyłem to ostatnio, kupiłem z ME głośniki z BT, docelowo do słuchania muzyki z telefonu, natomiast naszła mnie chęć aby tym razem podłączyć laptopa i dopiero wtedy zorientowałem się o braku. Masz jakieś przemyślenia odnośnie takiej sytuacji?

+Quote Post
Sparc
dodano 21-09-2018, 19:29
Nr wypowiedzi: #8

Wypowiedzi: 24 531
Nr użytkownika: 75
Laptop: MacBook Pro

Znana wpadka, ewidentna niezgodność towaru z umową więc mógłbyś się domagać wymiany na zgodny.
A jak nie będą w stanie wymienić to zwrotu pieniędzy.

W innych sklepach w ramach rekompensaty proponowali bt w postaci dongla USB i gratisy typu muszka czy torba.
Ale nie musisz przyjąć takiej propozycji.

Co do serwisu Acera to gdybyś chciał zachować laptopa i naprawić to nie masz się co obawiać.

--------------------
Some systems don't need improvement

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek (1 gości i 0 użytkowników anonimowych)
0 użytkowników:

RSS Wersja Lo-Fi_|_Informacja o cookies Zegar wskazuje: 17-11-2019 - 17:16