IPB

Witamy gościa ( Logowanie | Rejestracja )

Reply to this topicStart new topic
Wysyłka towaru na reklamację
ViS
dodano 9-10-2018, 10:56
Nr wypowiedzi: #1

Grupa: Forowicz
Wypowiedzi: 101
Nr użytkownika: 56 779

Witam
W styczniu tego roku kupiłem przez Allegro miernik uniwersalny. Niestety niedawno się popsuł (nie ma możliwości pomiaru ciągłości obwodu). Chcę go odesłać w ramach rękojmi do sklepu. Jak dzwoniłem na infolinię, to mi powiedzieli, że koszty transportu pokrywam ja. Natomiast na internecie wyczytałem, że to sklep powinien te koszty wziąć na siebie, skoro wysyłka jest w ramach rękojmi. Jak to jest??
Go to the top of the page

+Quote Post
afqedar
dodano 9-10-2018, 15:11
Nr wypowiedzi: #2

Wypowiedzi: 24
Nr użytkownika: 74 500

1. Oczywiście jest tak jak mówisz, chyba że zakup był na firmę to wtedy nie przysługuje takie prawo.
2. Pytanie, czy przysługuje Ci prawo do składania rękojmi.

+Quote Post
ViS
dodano 10-10-2018, 6:14
Nr wypowiedzi: #3

Ad 1.
Czyli rozumiem, że w przypadku rękojmi to sklep pokrywa koszty transportu i osoba na infolinii mnie wprowadziła w błąd. Tak?
Ad 2.
Tu mnie zaskoczyłeś. A kiedy nie przysługuje rękojmia??
Miernik kupiłem na Allegro bez zakładania konta, jako osoba prywatna w Styczniu tego roku. Mam paragon. Usterka nastąpiła pierwszy raz. Miernik został mi przysłany w pełni sprawny. Wada nie występowała i dało się mierzyć ciągłość obwodu. Sprzedawca nie informował mnie o żadnych wadach tego miernika.
W tej firmie dokonałem zakupu
http://netpul.pl/
Natomiast gwarantem jest firma Lech-Pol
https://www.lechpol.eu/
.

+Quote Post
afqedar
dodano 10-10-2018, 12:54
Nr wypowiedzi: #4

Ad. 1
To jest opisane w ustawie. Sklep pokrywa koszty w przypadku rękojmi i koniec.
Ad. 2
Łopatologicznie: Rękojmia to oddanie sprzętu do bezpłatnej naprawy uszkodzenia/wady/lub braku jakiejś funkcji, o której uprzednio nie poinformował sprzedawca, a Ty odkryłeś to dopiero teraz. Mogą po prostu nie uznać rękojmi i tyle (jeśli mają trochę oleju w głowie).

Przykład (kiedy pracowałem jako sprzedawca): klient odkrył, że tv nie ma fukcji, którą sprzedawca zapewniał, że ma (chyba chodziło o PIP w telewizorze). Taki klient może nawet żądać zwrotu pieniędzy po 2 latach od dokonania zakupu. Po prostu jest to produkt niezgodny z opisem. cytat:"Zgodnie z przepisami, jeżeli towar jest niezgodny z umową, konsument może zażądać nieodpłatnej naprawy albo wymiany w celu doprowadzenia towaru do stanu zgodnego z umową."

W Twoim przypadku przysługuje zwykła gwarancja producenta. Czyli w pierwszej kolejności jest brana pod uwagę karta gwarancyjna i jej postanowienia odnośnie tej kwestii. Jesli w karcie gwarancyjnej, którą otrzymałeś ze sklepu tego nie ma to możesz dochodzić swoich uprawnień na podstawie ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego z dnia 27 lipca 2002 r.

+Quote Post
ViS
dodano 11-10-2018, 6:16
Nr wypowiedzi: #5

Czyli w moim przypadku obowiązuje gwarancja a nie rękojmia, tak??.
A w przypadku gwarancji również za wysyłkę płaci sklep?.

Przepraszam, że tak się dopytuję, ale nie kupuję często przez internet i mam pierwszą sytuację, gdzie muszę odesłać wadliwy towar.

+Quote Post
Scenic
dodano 11-10-2018, 10:21
Nr wypowiedzi: #6

Wypowiedzi: 328
Nr użytkownika: 68 195

Rękojmia byłaby wtedy jeżeli ta funkcja by nie działała od razu po zakupie. Skoro działała i po x dniach sie zepsuła to zostaje Ci gwarancja o ile kupiłeś nowy towar z gwarancją.Lub na aukcji było konkretnie opisane ile dni jest gwarancji przy towarze używanym. Koszt przesylki pokrywa osoba która wysyła chyba ,ze w regulaminie sklepu jest o tym mowa kto pokrywa. Ogólnie warto przeczytać regulamin sklepu. Tam powinno być to wyjasnionie.

+Quote Post
afqedar
dodano 11-10-2018, 11:05
Nr wypowiedzi: #7

Jest tak jak napisałem, a kolega Scenic ładnie skrócił i wytłumaczył smile.gif Szczerze to z tymi gwarancjami to są czasami takie jaja, że szkoda gadać. Co chwile prawo się zmienia i trzeba być na bieżąco.

+Quote Post
Sparc
dodano 8-12-2018, 12:46
Nr wypowiedzi: #8

Grupa: + Zasłużony
Wypowiedzi: 24 512
Nr użytkownika: 75
Laptop: MacBook Pro

Nie do końca, bo rekojmia obejmuje wady fabryczne które ujawniły się w trakcie użytkowania.

Jest nawet domniemanie że istniały w momencie sprzedaży, i to sklep musi udowodnić że było inaczej jeśli chce odrzucić reklamacje.

A zwykle nie jest w stanie, bo powołując biegłego rzeczoznawcę często przekracza 14 dniowy termin na rozpatrzenie reklamacji.

--------------------
Some systems don't need improvement

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek (1 gości i 0 użytkowników anonimowych)
0 użytkowników:

RSS Wersja Lo-Fi_|_Informacja o cookies Zegar wskazuje: 14-11-2019 - 22:16