IPB

Witamy gościa ( Logowanie | Rejestracja )

33 Strony: V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
Recepta na wysokie temperatury w FL90?
Roderic
dodano 7-08-2008, 2:56
Nr wypowiedzi: #1

Grupa: + Adherent
Wypowiedzi: 137
Nr użytkownika: 12 383
Laptop: FL90

Witam. Czytając to forum przewija sie tu kupa tematów dotyczących przegrzewania się Compali i wszelkich zwiążanych z tym bolączek - postanowiłem podzielić się rozwiązaniem, które ja od dawna wykorzystuje i które wydaje mi się skuteczne na problemy wysokich temperatur i żywotność tego sprzętu. Ostrzegam, będzie przydługo, ale niestety, krócej nie potrafie smile.gif

--------

FL90 kupiłem grubo ponad rok temu. Wcześniej miałem Acera 1694WLMi, w którym wysypała się grafika (mimo całej mojej nienawiści do tej firmy, musze powidzieć, że był to jeden z ich lepszych modeli w tamtych czasach, co nie znaczy, że dobry - głównie chodzi tu o wydajność), - było to spowodowane beznadziejnie skonstruowanym układem chłodzenia, co w końcu doprowadzilo do zjarania się układu. Compal miał zostać jego nastepcą. FL'kę składałem całkowicie sam, mam tam T7500, 2GB Ramu i Seagate'a 120GB/7200RPM 320GB/7200RPM- oczywiście pierwszą rzeczą na jaką zwróciłem uwage po zmontowaniu było to, jakie temperatury osiągają podzespoły - szczerze mówiąc liczby rzędu 70° CPU i 80-90° GPU przy graniu nie napawały mnie szczególnym optymizmem. Postanowiłem, coś z tym zrobić, nie bawiąc się jednocześnie w podkładki chłodzące, ani większe ingerencje w bebechy (chociaż jak skończy się gwarancja to planuje zrobić w środku mały modding. bo myślę, że układ chłodzący da się poprawić, niestety nie bez fizycznej modyfikacji wnetrza, być może będe też coś kombinował z wymianą samej karty, zobaczymy). Ale do rzeczy.

Najpierw do zabawy zaangażowałem program Notebook Hardware Control (zwyczajowo zwany NHC) i jego wbudowany moduł ACPI - napisałem bardzo prosty skrypt, który pozwala kontrolować wentylator - po prostu podaje błędne odczyty w krótkich odstepach czasu, tym samym zmuszając go do pracy na wiekszych (lub mniejszych) obrotach. Tym sposobem można zmusić go do pracy na maksimum przy nieobciążonym systemie, czego skutek jest prosty - temperatura procesora spada do 36°, a grafiki do około 45°. W ten sposób można po prostu zwiększyć żywotność podzespołów, jeśli komuś oczywiście nie przeszkadza hałas (ja osobiście, nawet gdy serfuje po necie, robię to w słuchawkach przy muzyce, a sprzęt można trzymać na kolanach, bo jest całkowicie zimny). Temperatura ta nie jest dolną granicą - FL90 wydaję się mieć jakieś inne zabezpieczenie, które bezwzględnie wyłącza wentylator przy własnie 36°, mimo podawania mu ciągle zawyżonych odczytów - wykorzystując zewnętrzny wentylator można zejść jeszcze niżej, co skutkuje tym, że wentyl w środku znowu się załącza - w takich warunkach pracowałem raz na Compalu przy temperaturze CPU rzędu 25°!

Oczywiście jest też druga strona medalu (chociaż to średnio polecam) - jeśli ktoś nie lubi słuchać wentylatora wcale, można podawać mu temperaturę niższą niż rzeczywista, co skutkuje całkowitą ciszą, ale i wyższymi temperaturami - czy jest jakaś górna granica przy której wentylator jednak się wlączy, nie wiem, nie próbowałem.

Druga sprawa, którą zauważyłem to to, że grając w mniej wymagające gry moje rozwiązanie daje pewne efekty - mianowicie gdy wentylator kontrolowany jest normalnie, włącza się dopiero powyżej pewnej temperatury - to opóźnienie powoduje, że laptop bardziej się nagrzewa. Po drugie wentylator gdy troche ochłodzi wnetrze, znowu przelącza się w wolniejszy tryb i tak w kółko. Włączając wentylator na maksa zanim zaczniemy grać powodujemy, że pewien próg nie zostanie po prostu przekroczony i temperatura bedzie w efekcie niższa - jako przykład podam tutaj grę Live For Speed, w której lubię sobie czasem pojeździć bokami - normalnie nagrzewała u mnie grafikę do około 75-80°, a przy włączonym chłodzeniu na maksimum od początku ta temperatura nigdy nie przekroczyła 70° - zawsze to jakiś zysk, a głośność komputera jest niemal taka sama, pomijając krótkie momenty w których wentylator zwalnia.

Przy bardziej wymagających grach (powiedzmy Crysis, czy Race Driver: Grid) nie ma to znaczenia - tak czy siak wszystko rozgrzewało się na maksa, bo po prostu wentylator szybciej juz nie mógł - więc zacząlem grzebać dalej.

Najbardziej logicznym rozwiązaniem wydawała się zmiana pasty termoprzewodzącej - najbardziej wydajnym rozwiązaniem było i jest Coolaboratory Liquid Pro, ale jego niektore właściwości wykluczyły ją z użycia (problemy a radiatorami z aluminium i ewentualnym usuwaniem) - uzyłem więc najwydajniejszej po niej (oczywiście w tamtym czasie) - Zalmana STG-1. Posmarowałem nią wszystko co się dalo, więc grafikę i procesor - rezultat okazał się całkiem pozytywny - procesor nie osiąga już 70°, ale najwyżej 60-65°, grafika nagrzewała się maksymalnie do 75-80°. Komputer pracował tak przez kilka dobrych miesięcy - gram dużo (stąd zresztą cała ta zabawa) i laptop nigdy mi się nie wyłącza, nie sypie artefaktami i tak dalej.
Ostatnimi czasy wpadła mi w ręce pasta lepsza niż STG-1 (w zasadzie niewiele ustepująca Liquid Pro) - jest to IC Diamond 7 Carat - wynalazek oparty na syntetycznych diamentach - póki co (w zasadzie z lenistwa) nałożyłem ją tylko na procesor, ale planuje niedługo posmarować nią także karte graficzną - okazało się, że przy wykorzystaniu tej pasty, temperatura procesora w stresie nie przekracza 60°, a co więcej, mimo, że nie użyłem jej na GPU to jego temperatura w stresie spadła o kolejne 5° - od tamtej pory grałem tylko parę razy w Dawn Of War: Soulstorm i temperatura grafiki zostaje na poziomie dokladnie 71°.
Mam osobiście nadzieję, że po nałozeniu jej na GPU, oraz przy trochę chłodniejszym klimacie spadnie jeszcze bardziej. Co do temperatur w spoczynku - przy włączonym wentylatorze wynoszą one odpowiednio 36° dla CPU i 40° dla grafiki.
Link do recenzji tej pasty

Z innych uwag na temat temperatur w Compalu - to, że temperatura otoczenia ma kolosalny wpływ na grzanie się laptopa, co chyba jest oczywiste. Dodatkowa rzecz tyczy się wszelkich podstawek chłodzących (przyznam, że nie testowałem żadnych high-endowych modeli, które podobno jednak coś dają) - większość z nich wydaje się być nic nie warta - przewinęło się przezemnie troche takich konstrukcji i szczerze powiem, że niektóre wręcz dawalo odwrotny skutek - z doświadczenia widze, że lepszym sposobem na polepszenie cyrkulacji powietrza pod sprzętem jest po prostu podwyższenie jego tylnej części o jakies 1,5-2cm - to przynajmniej dawało spadek temperatury o 3-5°. No i oczywiście najważniejsze - drożność wylotu powietrza - nic bardziej nie psuje chłodzenia niż kurz w radiatorze - sposoby na czyszczenie tego są różne, ja używam najprostszego - odkurzacza :>

--------

To by było na tyle moich spostrzeżeń na temat chłodzenia FL90. W załączniku zamieszczam skrypt do NHC, którego używam - instalacja tego jest bardzo prosta - wrzucamy plik Compal.cs i Compal.xml do katalogu "...\Notebook Hardware Control\acpi" i restartujemy NHC - powinien się w tym katalogu utworzyć plik Compal.dll, a w samym programie, w zakladce ACPI stać się dostępna opcja "Enable ACPI Control System" - po jej włączeniu i kliknięciu "Show ACPI Control System details" będą tam dostępne 4 opcje (a w zasadzie 6), mianowicie:

- Max RPM - powoduje podawanie odczytu temperatury procesora jako 85° - co skutkuje uruchomieniem wentylatora na maksymalne obroty
- Medium RPM - podaje odczyt 60° (w nowszej wersji także 65° oraz 70°), wentylator kręci się wtedy umiarkowanie
- Min RPM - podaje odczyt 55° - wentylator powinien kręcić się na minimalnych obrotach, ale bez przerwy
- Stop Fan - odczyt wynosi wtedy 40°, wentylator po kilku sekendach staje

Używa się tego tak, że po prostu zaznacza się jedną z opcji i już smile.gif Odznaczenie wszystkich przywraca normalną kontrolę wentylatora na podstawie temperatury. Zaznaczenie kilku naraz może spowodować anomalia - naprzemienne włączanie i wyłączanie i tym podobne rzeczy. Opcja Stop Fan istnieje tam w jednym celu (oprócz calkowitego wyłączenia wentylatora, czego nie polecam) - mianowicie, kiedy używamy laptopa do malo wymagających rzeczy, a mamy ustawiony wentylator na maksimum, odznaczenie opcji 'Max RPM' czasem nie spowoduje jego natychmiastowego zatrzymania i przywrócenie normalnego trypu pracy - wtedy włączamy na chwile 'Stop Fan' i gdy wiatrak się zatrzyma, odznaczamy go spowrotem. Jest to spowodowane tym, że wiatrak przelącza się w rożne tryby przy odpowiednich progach temperaturowych - jeśli procesor jest maksymalnie chłodny (wspomniany już próg 36°) i wentylator chodzi na maksymalnych obrotach, to żeby dostać sygnał o zmianie prędkości musi przekroczyć następny próg - czasem trzeba chwili, żeby dostał sygnał o zatrzymaniu przy 36°, a czasem po prostu utrzymuje sie na 37° i stoi w miejscu - wtedy na chwile dajemy mu informacje, że temp wynosi np 40°, wentylator staje i odznaczamy tą opcję - wtedy procesor wraca do regularnej pracy - dochodzi do temperatury około 52° i tu włącza się tzw praca przerywana, tzn wentylator uruchamia się na krótkie chwile, chłodzi procesor o 2-3°, procesor nagrzewa się... i tak w kółko. Progi temperaturowe jakie ma ustawione FL90 caly czas są dla mnie zagadką - nie wiem ile ich jest, znam tylko kilka (w zasadzie pewien jestem dwóch: 36, 52 - a podobno inne wersje, np IFL90 mają je jeszcze inne) - zresztą nigdy dochodzenie do tego jakie dokladnie są nie było mi potrzebne, bo te 3, które mam wystarczają do wszystkiego.

Używam tego rozwiązania do sterowania wiatrakami w FL90 od kiedy go mam, czyli praktycznie od kiedy stał się dostępny w Polsce - do tej pory z laptopem nie miałem absolutnie żadnych problemów, ani wynikających z niskiej, jak niektórzy 'znawcy' twierdzą, jakości tego sprzętu, ani z kiepskich podzespołów, ani tym bardziej z używania tego skryptu - największym problemem w FLce była własnie grzejąca się grafika (za co niektórzy też obwiniają Compala, mimo, że GPU to dziecko nVidii, do tego podobno wadliwe ale co tam), a ten skrypt, jak i zmiana pasty termoprzewodzącej na podzespołach problem ten właściwie u mnie wyeliminował. Do poprzedniego laptopa w zasadzie bałem się usiąść do gry, a w Compalu temperatury mam aktualnie niższe niż w desktopie (z leciwym już 6800Ultra z chłodzeniem Accelero)

Jeśli ktoś zna się na C#, bo w tym języku działają skrypty w NHC, to można się pokusić o bardziej skomplikowany projekt (łącznie ze sterowaniem jasnościa matrycy, wifi i tak dalej) - jeśli nie to też bez problemu można modyfikować zawartość pliku Compal.cs w zwykłym notatniku zmieniając po prostu wartości temperatur lub dodając więcej progów - nie bronie nikomu modyfikować tego pliku, o ile tylko nie usunie info o autorze, no i oczywiście, gdyby udało się osiągnąć lepsze rezultaty, udostepni go na tym forum.
Tak jak mówiłem - mój laptop to najzwyklejsze FL90, ale wszystko powinno działać tak samo na innych jego wersjach - zmianie mogą ulec wspominane wcześniej progi temperaturowe, bo to kwestia konkretnego BIOSu.
Co do samej procedury zmiany pasty termoprzewodzącej, to nie będzie to problem, dla osoby która tylko potrafi poslugiwać się śrubokretem - instrukcji demontażu FL90 jest pełno, także na tym forum. Cena IC Diamond to aktualnie jakieś 35pln, za tyle samo można mieć Liquid Pro, troche wydajniejsze, ale i 'trudniejsze w obsłudze' (odsyłam do recenzji, link jest wcześniej).
Aha, i żeby nie było, że nie mówiłem - nie biorę żadnej odpowiedzialności za uszkodzenia spowodowane kierowaniem się moimi radami ;] W razie problemów służe pomocą, oczywiście w granicach możliwości.

Pozdrawiam.

---------------------------------------------
Aktualnie w załączniku znajduje się wersja skryptu dla FL90 z dnia 24.12.2008 oraz dodatkowo nieoficjalna wersja dla JFL92
W załączniku są dwie wersje dla FL90 - na początek polecam wypróbować pliki będące luzem w katalogu (Compal.cs oraz Compal.xml). Jeśli okaże się, że NHC pokazuje komunikat "ACPI is not yet configurated..." należy wypróbować wersję drugą, znajdującą się w osobnym katalogu (pliki _.cs oraz _.xml). W 99% przypadków któraś z tych wersji musi działać (piszę 99%, ale w zasadzie nie spotkałem jeszcze osoby z Compalem FL90 lub jego odmianami, u której nie działała by żadna). Gdyby jednak okazało się, że nie działa, proszę postować w tym temacie.

Jeszcze jedna rzecz, jako, że widzę, że niektórzy mają problem z obsługą Googli: smile.gif
Link do strony domowej NHC

Uaktualnienie [12.02.2009]

Dzisiaj nałożyłem pastę IC Diamond 7 Carat również na GPU, co zresztą od dawna miałem w zamiarze, tylko nigdy nie mogłem znaleźć na to czasu. Sam proces wymaga rozkręcenia całego laptopa, aby dostać się do karty (instrukcja obrazkowa TUTAJ), co trochę czasu wymaga - mimo, że mam na swoim koncie już kilka rozebranych laptopów i teoretycznie wiem jak się za to zabrać, to cały proces zajął mi około godziny, czyli stosunkowo długo.

Aby przetestować, czy się opłacało, zrobilem prosty test - zmierzyłem, za pomocą programu HWMonitor, maksymalne temperatury jakie osiągnęły moje podzespoły po godzinie gry w Far Cry 2. Oba pomiary byly przeprowadzone w dokładnie takich samych warunkach - temperatura w pomieszczeniu ok 23* celsjusza, wszystkie aplikacje (oprócz procesów systemowych i tych wymaganych do pomiaru) wyłączone, warto także nadmienić, że mój T7500 chodzi na napięciu 1.05V i już wcześniej był posmarowany wspomnianą pastą. W trakcie obu prób używałem także skryptu mojego autorstwa (ustawienie Max, czyli 85*). Nie używam też żadnych podkładek chłodzących, jedynie podnoszę o jakieś 2,5cm tył laptopa w czasie gry. Wyników nie będę komentował - myślę, że mówią same za siebie - jeśli ktoś jeszcze ma wątpliwości, czy opłaca się zmieniać pastę w laptopie, odpowiedź jest chyba oczywista, o ile oczywiście czujecie się na siłach. Zrzuty ekranu z pomiaru są na dole, w załączniku tego postu - po lewej zrzut ekranu przed, po prawej po zaaplikowaniu pasty na kartę graficzną (warto także zwrócić uwagę na temperaturę procesora). Dołączyłem także trzeci screen, przedstawia temperatury po około godzinie grania w Call of Duty 4, po zmianie pasty.
Załączona miniaturka(i)
Załącznik (obraz)
Załącznik (obraz)
Załącznik (obraz)

Załączony plik(i)
Załącznik (plik)  FL90_ACPI.zip.zip ( 1.82k ) Liczba ściągnięć: 3185
Załącznik (plik)  JFL92_ACPI.zip.zip ( 1019bajtów ) Liczba ściągnięć: 1419

--------------------
FL90
T7500 2.2GHz@1.05V
2GB Kingston HyperX 667@4-4-4-12
ST9320421ASG (320GB/7200RPM/16MB/G-Force Prot.)
15.4'' WUXGA 1920x1200
Atheros AG5006EG; BT
BIOS 1.18
W7 x64
Go to the top of the page

+Quote Post
ubub
dodano 7-08-2008, 9:29
Nr wypowiedzi: #2

Grupa: Forumowicz
Wypowiedzi: 43
Nr użytkownika: 9 593
Laptop: DELL Inspiron E 1705

nice koment
btw mogles jakies screeny powrzucac a bylby juz full wypas wink.gif

............ prawie jak sapkowski tongue.gif

--------------------
DELL Inspiron E 1705 - C2D T7200 | 2GB DDR II 667MHz | HDD 100GB(7200rpm) | GF 7900GS | LCD 1920x1200 WUXGA | Coolermaster Notepal Infinite | HDD zew Samsung 750GB(7200)

dystrybucja-produkcja-masturbacja- mlody wilk ^_^

+Quote Post
Morthal
dodano 7-08-2008, 10:36
Nr wypowiedzi: #3

Grupa: + Zasłużony
Wypowiedzi: 6 257
Z: Wrocław
Nr użytkownika: 1 258
Laptop: Compal FL90

Roderic, świetny tekst, już podwieszam smile.gif Naprawdę dobra robota z ACPI do NHC. Dziwię się, że jeszcze nikt wcześniej na świecie się o to nie pokusił. Dodałbym tylko, że o ile wymiana pasty na CPU będzie prosta dla każdego z tym obytego, tak wymiana na GPU to już wyższa szkoła jazdy i tylko bardziej zaawansowani userzy powinni się za to brać smile.gif

EDIT: O, ktoś mnie ubiegł w podwieszaniu smile.gif

--------------------
Compal FL90

> Intel Core 2 Duo T7300 2x2GHz
> nVidia GeForce 8600M GT 256MB GDDR2
> Kingston 2x1024 MB 667MHz
> Seagate Momentus 120 GB 7200rpm

Ostatnia recenzja: Acer Aspire 6935G

Najpierw czytaj, potem pytaj!

W drodze dwa maluchy: MSI Wind U210, HP Mini 5101.

+Quote Post
Roderic
dodano 7-08-2008, 13:30
Nr wypowiedzi: #4

Sądząc po popularności tego modelu, to fora powinny wręcz sypać od modułów do Compali - prościej znaleść kontrolki ACPI do Fujitsu-Siemens czy nawet Medionów (pewnie z uwagi na to, że największe forum, na którym sie ktoś tym zajmuje jest niemieckie wink.gif) - chociaż być może istnieją już gdzieś moduły do Compali, przyznam, że ostatni raz na poważnie szukałem gdzieś z pół roku temu, być może już powstały coś bardziej zaawansowanego niż to moje (chociaż w kwestii wentylatora, bo nie uważam, żeby np kontrola jasności matrycy przez NHC miała jakikolwiek sens).

wymiana na GPU to już wyższa szkoła jazdy i tylko bardziej zaawansowani userzy powinni się za to brać

Może jestem nieobiektywny, ale dla mnie rozkręcenie laptopa, do którego nawet producent daje instrukcje jak go rozebrać na częsci pierwsze jest umiarkowanym wyzwaniem - porównując to z niektórymi laptopami tzw 'renomowanych producentów', które czasem są specjalnie zrobione tak, żeby nie dało się w nich grzebać, jest wręcz proste - chociaż musze przyznać, że rzeczywiście dla kogoś początkującego to może byc wyzwanie, bo praktycznie lapa trzeba rozebrać do zera.

Jeszcze jedna rzecz o której zapomniałem napisać (chociaż nie wiem czy daje jakieś efekty, być może tak, bo zrobiłem to przy ostatniej wymianie pasty na CPU) - chodzi o uszczelnienie odstępów między radiatorami oraz wentylatorem - da się to oczywiście zrobić tylko od dolnej strony laptopa (przynajmniej bez rozbierania całości) - normalnie między wentylatorem a radiatorem CPU jest szczelina ok 1-2mm, to samo między radiatorami od GPU i CPU - nakleiłem tam 2 paski taśmy samoprzylepnej, dzięki czemu całe powietrze, które dmucha wentylator po prostu nie 'ucieka' na boki - być może zwiększyło to w jakiś sposób efektywność chlodzenia, zweryfikować tego nie mogę, bo zrobilem to tak jak mowie razem z nałożeniem IC Diamond - może się okazać, że to nie pasta dala te efekty, tylko właśnie trik z taśmą. Niestety ja już tego nie zweryfikuje - szkoda się teraz pozbyć pasty za 35pln smile.gif

Zdjęcia bym chętnie jakieś porobił, niestety paradoksalnie najlepszym aparatem jaki mam aktualnie w domu jest ten w FLce. Co do screenów, to chyba za bardzo nie ma sensu pokazywać jak się kopiuje pliki i zaznacza kwadraciki w NHC, więc wrzuce tylko jak to wygląda podczas pracy - jak widać profil, który mam ustawiony to Medium (hałas podobny do tego przy pracy przerywanej w okolicach 52 stopni, tyle, że chodzi cały czas) - temperatury widać na tray'u, są to: na niebieskim tle GPU, czarne to HDD, żółte - napięcie rdzenia, temperatura CPU i jego częstotliwość znajdują sie po prawej. GPU, HDD i napięcie monitoruje Everestem, CPU to odczyt z NHC (w Everescie jest taki sam, po prostu nie chce mieć dwóch ikon, na których pisze to samo).

Dla kogoś, kto chciałby się pobawić w programowanie ACPI, a nie ma pojęcia o co chodzi, polecam przeczytać tutorial tutaj - napisany na przykładzie Samsunga P50, wyjaśnia w zasadzie cały proces pisania takiego modułu od zera.

--------------------
FL90
T7500 2.2GHz@1.05V
15.4'' WUXGA 1920x1200
Atheros AG5006EG; BT
BIOS 1.18
W7 x64

+Quote Post
ptaszyna
dodano 7-08-2008, 15:20
Nr wypowiedzi: #5

Wypowiedzi: 147
Nr użytkownika: 5 557
Laptop: ifl90

heh nhc wywala mi: ACPI Control System is not yet configurated for this system ;>
nie mam zadnych pomyslow co mu zrobic ;>

naklejenie taśmy nic nie da, pokrywa zamykająca spełnia już role uszczelnienia przepływu powietrza ...

--------------------
compal ifl90
core 2 duo t8300 2x 2.4gh 3mb
2x1gb kingston 667mhz
250gb 7200.3 seagate momentus
wifi intel 3945a/b/g

+Quote Post
Valmaris
dodano 7-08-2008, 15:52
Nr wypowiedzi: #6

Wypowiedzi: 8 728
Z: Gdańsk
Nr użytkownika: 536
Laptop: HP Probook 4330s; Eee PC 901

QUOTE(Morthal @ 7-08-2008, 10:36) *
EDIT: O, ktoś mnie ubiegł w podwieszaniu smile.gif

Jak tylko zauważyłem taki świetny tekst to podwiesiłem wink.gif

--------------------
HP Probook 4330s - Core i3
Eee PC 901 - recenzja - Intel Atom inside ;)
Motorola XOOM 3G - Nvidia Tegra 2
Desktop do gier - Core 2 Duo

+Quote Post
9re9
dodano 7-08-2008, 19:04
Nr wypowiedzi: #7

Wypowiedzi: 22
Nr użytkownika: 4 860
Laptop: Compal FL90, T7300

dziękuję Roderic właśnie takiego skryptu potrzebowałem smile.gif

a co do zaklejania odstępu miedzy radiatorami, to też tak zrobiłem zaraz po pierwszym zaglądnięciu do środka (czyli w dzień zakupu i jednocześnie rejestracji na tym forum smile.gif ) nie przeprowadzałem nigdy testów tego rozwiązania. zakleiłem bo wg mnie taka dziura w radiatorze to jakaś niedoróbka producenta smile.gif na dniach (pewnie jutro) to ściągnę i przeprowadzę jakieś testy to dam znać czy i jak wpływa to na temperatury.

pozdrawiam (i jeszcze raz wielkie THX za skrypt)

add:
po paru min. korzystania ze skryptu temp w mojej FL'ce spadły i utrzymują sie na wartościach: CPU - 36-38st. GPU - 47st.

+Quote Post
Roderic
dodano 7-08-2008, 19:22
Nr wypowiedzi: #8

naklejenie taśmy nic nie da, pokrywa zamykająca spełnia już role uszczelnienia przepływu powietrza ...

Hmm, tu bym akurat miał pewne wątpliwości - nie wierze, że kawałek plastiku z naklejoną folią będzie tam idealnie przylegał. Ale nie przecze, że nie wierze też w to, że kawalek taśmy coś daje. smile.gif

heh nhc wywala mi: ACPI Control System is not yet configurated for this system ;>
nie mam zadnych pomyslow co mu zrobic ;>

Przeważnie jest to spowodowane tym, że NHC nie potrafi przyporządkować tego laptopa do danego profilu z ustawieniami - chodzi tutaj o zawartość pliku Compal.xml - wnetrze mojego wygląda tak:

CODE
<?xml version="1.0"?>
<Compal>
  <Model name="IFL90" location="MAINBOARD" class="IFL90" file="Compal.cs" />
</Compal>

Pola 'Model name' i 'Mainboard' są odpowiedzialne za identyfikacje laptopa (class i file, wskazują jakiego pliku dla niego użyć)
Zasada jest taka - w NHC w zakładce Info, bierzemy "Show computer hardware details" i szukamy sekcji "Mainboard", i w niej mamy "Product" i sprawdzamy co tam pisze - u mnie "Product" to IFL90, ale być może w innych wersjach Compali jest inaczej - trzeba po prostu zedytować plik Compal.xml tak żeby się zgadzało. Cała procedura jest też dokładnie opisana w PDF'ie z tutorialem na przykładzie Samsunga, który wrzucałem wcześniej, wszystko się robi analogicznie.

po paru min. korzystania ze skryptu temp w mojej FL'ce spadły i utrzymują sie na wartościach: CPU - 36-38st. GPU - 47st.

GPU powinno dać radę i niżej - sprobój podnieść tyl lapa. Jak gram, to robie też czasem trik ze skrajem biurka - po prostu stawiam laptopa tak, że lewy bok (od mnie więcej klawisza 'x') wystaje poza jego krawędź - wtedy karta ma nonstop świeże powietrze bez ograniczeń.

--------------------
FL90
T7500 2.2GHz@1.05V
15.4'' WUXGA 1920x1200
Atheros AG5006EG; BT
BIOS 1.18
W7 x64

+Quote Post
ptaszyna
dodano 7-08-2008, 20:38
Nr wypowiedzi: #9

niby wszystko sie zgadza ale niestety nie chula ;>
ktos probowal to uruchomic na ifl'ce?

http://img80.imageshack.us/img80/3305/clipboard01xg2.jpg

--------------------
compal ifl90
2x1gb kingston 667mhz
wifi intel 3945a/b/g

+Quote Post
Roderic
dodano 7-08-2008, 21:40
Nr wypowiedzi: #10

niby wszystko sie zgadza ale niestety nie chula ;>

widzę, że u ciebie nie wykrywa poprawnie pola manufacturer (u mnie pisze w tym miejscu Compal) - jest to akurat wymanage, więc spróboj zastosować których z poniższych xml'i, powinno zaskoczyć:

CODE
<?xml version="1.0"?>
<->
</->

lub:
CODE
<?xml version="1.0"?>
<_>
</_>

--------------------
FL90
T7500 2.2GHz@1.05V
15.4'' WUXGA 1920x1200
Atheros AG5006EG; BT
BIOS 1.18
W7 x64

+Quote Post
ptaszyna
dodano 7-08-2008, 21:45
Nr wypowiedzi: #11

niestety bez szans ;/
no to chyba pozamiatane ... niestety (;

--------------------
compal ifl90
2x1gb kingston 667mhz
wifi intel 3945a/b/g

+Quote Post
Morthal
dodano 7-08-2008, 21:55
Nr wypowiedzi: #12

U mnie (na FL90) to samo. Nie wykrywa mi "Compala" w polu manufacturer. :/

--------------------
Compal FL90

+Quote Post
Roderic
dodano 7-08-2008, 22:12
Nr wypowiedzi: #13

Hmm, a możecie mi podać jakie macie rzeczy powpisywane w tych sekcjach:

SYSTEM-->Manufacturer; Model
MAINBOARD-->Manufacturer; Product
PRODUCT-->Vendor; Name

U mnie też w niektórych miejscach jest dziwnie, bo np pola Manufacturer wszędzie niby powinny być takie same, a u mnie raz jest "-", raz jest "Compal" - nie mniej jednak NHC wydaje sie identyfikować lapa po sekcji MAINBOARD, a u mnie akurat tam mam co trzeba. W każdym razie coś napewno da się z tym zrobić, mam parę pomysłów, potrzebuje tylko znać te pola (co do znaku i najlepiej z uwzględnieniem wielkości liter - nigdy niw wiadomo czy coś nie jest na to wyczulone).

--------------------
FL90
T7500 2.2GHz@1.05V
15.4'' WUXGA 1920x1200
Atheros AG5006EG; BT
BIOS 1.18
W7 x64

+Quote Post
ptaszyna
dodano 7-08-2008, 22:15
Nr wypowiedzi: #14

system - jest kreseczka, a w model N/A (;
w mainboard - tez kreseczka, produkt IFL90 ;>
w product - identycznie, czyli kreseczka i N/A

heh ...

--------------------
compal ifl90
2x1gb kingston 667mhz
wifi intel 3945a/b/g

+Quote Post
Morthal
dodano 7-08-2008, 22:17
Nr wypowiedzi: #15

SYSTEM
Man: -
Mod: N/A

MAINBOARD
Man: -
Prod: IFL90

PRODUCT
Vendor: -
Name: N/A

Nie za bardzo to widzę :/

PS. Ciekawe, w NHC można obniżyć taktowanie procesora nawet do 12,5%. Ciekawe na ile zwiększa to czas pracy na baterii wink.gif

--------------------
Compal FL90

+Quote Post
Roderic
dodano 7-08-2008, 22:53
Nr wypowiedzi: #16

Sprawdzcie plik z załącznika - wystarczy wypakować do folderu acpi, usuwając na wszelki wypadek wcześniej pliki Compal.xml, Compal.cs i ewentualnie Compal.dll (chociaż tego pewnie nie ma), no i restart NHC - uwzględniłem w tym pliku to, że manufacturer to tzw "kreseczka", wydaje mi się, że powinno zadziałać, jest zrobione dokładnie tak jak piszą na stronie domowej NHC, że ma być. Są tam dwie wersje - jedna z podkreślnikami, druga z myślnikami, teoretycznie powinny działać tak samo, bo piszą, że NHC używa podkreślnika do zastąpienia znaku spacji i myślnika, ale nie zaszkodzi spróbować obu.

Jeśli to nie zadziała to juz raczej nie mam pomysłów - o ile NHC rozpoznaje nazwę modelu jako IFL90 to chyba ma problemy z rozpoznaniem marki, a nikt nie podaje jak inaczej ją odczytać, niż z "hardware info" - miejmy nadzieje, że trik z kreseczką poskutkuje...
Załączony plik(i)
Załącznik (plik)  Compal.zip ( 1.81k ) Liczba ściągnięć: 1215

--------------------
FL90
T7500 2.2GHz@1.05V
15.4'' WUXGA 1920x1200
Atheros AG5006EG; BT
BIOS 1.18
W7 x64

+Quote Post
ptaszyna
dodano 7-08-2008, 22:55
Nr wypowiedzi: #17

nom ruszylo (;
heh dzieki wielkie ... wisze Ci browara tongue.gif

ale jakos i tak dziwnie to chodzi ... na procku ( wg everesta ) wskakuje na 44 stopnie i wiatraczek przestaje
na chwile sie krecic po czym znowu wskakuje na obroty ... i tak w kolko ;>

--------------------
compal ifl90
2x1gb kingston 667mhz
wifi intel 3945a/b/g

+Quote Post
Roderic
dodano 7-08-2008, 23:29
Nr wypowiedzi: #18

ale jakos i tak dziwnie to chodzi ... na procku ( wg everesta ) wskakuje na 44 stopnie i wiatraczek przestaje
na chwile sie krecic po czym znowu wskakuje na obroty ... i tak w kolko ;>

IFL90 raczej napewno ma inaczej poustawiane te progi temperaturowe - teraz niestety pozostaje ci tylko samodzielna edycja pliku Compal.cs i znalezienie wartości, na których będzie to działać jak nalezy - niestety ja znam póki co tylko metodę prób i błędów... Rozwiązaniem na stawanie wentylatora jest zmniejszenie czasu między impulsami - jak jest za duży, to BIOS raz odbiera informacje o temp z programu, a raz z prawdziwego czujnika i po prostu sie na przemian włącza i wyłącza.

Żeby było jasne co tutaj można edytować, kod wygląda mniej więcej tak:

{public static class FAN_MAX
{
public const string description = "Compal IFL90 FAN - Max RPM(85 deg)"; //Opis w programie
public const bool default_enable = false;
public const int icon = 2; //ikonka ;]
public const int refresh_interval = 2; // To jest czas w sekundach co jaki moduł wysyła informacje o temperaturze, teoretycznie im mniejszy tym lepszy, ale w praktyce laptop wolno reaguje na zmiany, więc nie ma dużej różnicy między dwiema czy pięcioma sekundami, powyżej 10 zaczynały się u mnie dopiero jakieś jaja z tego co pamiętam (przerwy w obrotach itp), ale na innych modelach może być z tym inaczej
public static bool refresh()
{
int temp = 85; // temperatura jaką ma symulować, aktualnie 85 - i tu niestety trzeba kombinować... wszystko dalej to są informacje, co skrypt ma nadpisywać, radzę nie ruszać, chyba, że ktoś znajdzie lepsze miejsce (co raczej będzie trudne) - z tego co wiem to nadpisuje tylko informacje o temperaturze tylko jednego rdzenia (C0), co wystarcza do odpalenia wiatraka, napewno nadpisać rdzeń C1 też się da, ale nie moglem znaleźć jego adresu (zmiana cyferki z tego co pamiętam nie pomagała)
ACPI.FIELD.WriteByOffset("_SB.PCI0.LPCB.EC0.ERAM", temp, 0xB3, 8, "ByteAcc", "NoLock", "Preserve");
ACPI.FIELD.WriteByOffset("_SB.PCI0.LPCB.EC0.ERAM", temp, 0xB5, 8, "ByteAcc", "NoLock", "Preserve");
ACPI.FIELD.WriteByOffset("_SB.PCI0.LPCB.EC0.ERAM", temp, 0xB0, 8, "ByteAcc", "NoLock", "Preserve");
ACPI.FIELD.WriteByOffset("_SB.PCI0.LPCB.EC0.ERAM", temp, 0xB1, 8, "ByteAcc", "NoLock", "Preserve");
return true;
}
}
}

--------------------
FL90
T7500 2.2GHz@1.05V
15.4'' WUXGA 1920x1200
Atheros AG5006EG; BT
BIOS 1.18
W7 x64

+Quote Post
Morthal
dodano 8-08-2008, 0:27
Nr wypowiedzi: #19

Dzięki, działa smile.gif Ale suszarka wink.gif

--------------------
Compal FL90

+Quote Post
ptaszyna
dodano 8-08-2008, 1:08
Nr wypowiedzi: #20

ustawilem mu public const int refresh_interval = 0 ;> śmiga jak szalony (;

--------------------
compal ifl90
2x1gb kingston 667mhz
wifi intel 3945a/b/g

+Quote Post

33 Strony: V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek (1 gości i 0 użytkowników anonimowych)
0 użytkowników:

RSS Wersja Lo-Fi_|_Informacja o cookies Zegar wskazuje: 23-09-2019 - 7:47