IPB

Witamy gościa ( Logowanie | Rejestracja )

Reply to this topicStart new topic
Wymiana lenovo y700
Traveler
dodano 19-04-2017, 14:18
Nr wypowiedzi: #1

Grupa: Forumowicz
Wypowiedzi: 22
Nr użytkownika: 68 404

Witam, jestem posiadaczem laptopa lenovo y700 od niecałych 10 miesięcy. Wentylatory laptopa chodzą głośno, nawet przy normalnym używaniu, a przy średniej jakości grach brzmią już jak odkurzacz. Dodatkowo matryca cierpi na bleeding w kilku miejscach. Studiuję, więc potrzebuję laptopa i z tego względu oddałem go dopiero niecały miesiąc temu na gwarancję z tytułu rękojmi (rządałem wymiany). Po tygodniu przyszła mi odmowa wymiany i laptop poszedł na naprawę, która trwała około 12 dni. Z dokumentu serwisowego wynika, że została wymieniona cała górna klapa, włącznie z matrycą. Bleeding widoczny jest jednak w tym samych miejscach, więc matryca jest prawdopodobnie ta sama. Po za tym, zaaplikowano typową czynność serwisową, czyli aktualizację biosu.

Przejdę teraz do sedna sprawy. Nie widzę efektów tej naprawy, gdyż wiatraki chodzą tak samo jak wcześniej, a matryca raczej nie została wymieniona. Ze względu na hałas, komfort pracy jest żaden. Czy przy oddawaniu drugi raz z tytułu rękojmi, przysługują mi jakieś większe prawa?
Go to the top of the page

+Quote Post
Mski
dodano 20-04-2017, 7:18
Nr wypowiedzi: #2

Grupa: Forowicz
Wypowiedzi: 148
Z: Białystok
Nr użytkownika: 70 262
Laptop: Hyperbook SL502VR

Jesli oddasz znow na rekojme z opcja wymiany na nowy, oni potwierdza wystepowanie usterki muszą Ci wymienic na nowy. Nawet mozesz odstapic od umowy (zwrot pieniedzy). Proponuje Ci abys nagrał kilka filmow z usterka i dolaczyl na plycie. To nawet dla Ciebie moze byc jako zabezpieczenie.

+Quote Post
m4ciek
dodano 23-04-2017, 9:23
Nr wypowiedzi: #3

Kapitan Gwiezdnej Floty

Grupa: + Adherent
Wypowiedzi: 1 863
Z: Częstochowa / Kraków
Nr użytkownika: 2 483
Laptop: MSI GS43VR 6RE

Lepiej - jeśli nie zgodziłeś się na naprawę, tylko oni sami to zarządzili to możesz odstąpić od umowy żądając zwrotu pieniędzy. I tak, jeśli wada jest istotna, to przy drugiej reklamacji (niekoniecznie tej samej wady) masz większe prawa.
Zerknij sobie np. na stronę UOKiK, tam jest wszystko opisane.

--------------------
MSI GS43VR 6RE: i7-6700HQ | 16 GB 2133MHz RAM | nVidia GTX 1060 6GB

+Quote Post
Traveler
dodano 2-05-2017, 18:00
Nr wypowiedzi: #4

No cóż, wada może nie jest bardzo istotna, ale przeszkadza w użytkowaniu. 22 kwietnia oddałem laptopa ponownie z tytułu rękojmi i żądaniem wymiany. Rozmawiałem uprzednio z kierownikiem sklepu Euro, który próbował zatrzeć różnicę między gwarancją a rękojmią. Kiedy zauważył, że raczej nie dam się nabrać, stwierdził, że nie ma już dla mnie czasu i poszedł. Obecnie czekam wciąż na odpowiedź ze strony sklepu.

+Quote Post
Traveler
dodano 23-05-2017, 19:13
Nr wypowiedzi: #5

Mam kolejne pytanie, gdyż 5 maja dostałem informację, że produkt jest pozbawiony wad i zostanie odesłany z powrotem do sklepu. Minęły już ponad dwa tygodnie, a ja nadal nie otrzymałem jakiejkolwiek informacji. Czy jest wytyczony jakiś określony limit czasowy co do powrotu sprzętu z serwisu? Czy da się jakoś wykorzystać ten fakt przy dochodzeniu swoich praw?

+Quote Post
Mski
dodano 24-05-2017, 6:48
Nr wypowiedzi: #6

Jak oddawales na rekojme to nie ma chyba. Mojego lapka też miesiąc trzymali. Nic tym nie wykonasz. Oddaj go kolejny raz z nagranym błędem.

+Quote Post
Sparc
dodano 25-05-2017, 18:36
Nr wypowiedzi: #7

Grupa: + Zasłużony
Wypowiedzi: 22 329
Nr użytkownika: 75
Laptop: MacBook Pro

Proponowałbym wysłać do sklepu pismo z odstąpieniem od umowy z winy sklepu ze względu na to że laptop do tej pory nie wrócił do Ciebie.
Sklep będzie musiał zwrócić pieniądze w terminie który podasz w tym piśmie.

Limit czasowy naprawy lub wymiany określa konsument pisząc w treści reklamacji, że chce w terminie takim a takim.
Można podać np. wymianę w ciągu 24 h argumentując że komputer jest niezbędny do pracy.

Przy czym sklep ma 14 dni na rozpatrzenie reklamacji, w sensie czy przyjmuje ją czy odrzuca.
Jak nie rozpatrzy w tym czasie to reklamację uznaje się za przyjętą zgodnie z jej treścią.
Dopiero jak przyjmie zaczyna się liczyć ten termin wykonania np. 24 h podany przez konsumenta.

--------------------
Some systems don't need improvement

+Quote Post
jeleń
dodano 25-05-2017, 18:38
Nr wypowiedzi: #8

Wypowiedzi: 1 393
Z: Kraków
Nr użytkownika: 52 713

Nie - nie ma w ustawie takiego zapisu (rękojmia), a przy gwarancji producenta określenie czy termin jest, czy nie ma zależy tylko od producenta.
Przy rękojmi 14 dni to termin na decyzję czy uznają reklamację (i potem ustawa nie reguluje czasu naprawy/wymiany), czy nie (i też nie ma określonego terminu na powrót do klienta).
Jedyne poza tymi 14 dniami określenie czasowe to "niezwłocznie" co można na masę sposobów naciągać.

I sklep nie uznaje reklamacji jako automatycznej akceptacji żądań konsumenta, tylko uznaje zasadność reklamacji, czyli potwierdza, że usterka istnieje. A potem może zaproponować całkiem inne rozwiązanie niż konsument chciał.

--------------------
Obecnie:
GT62 6RE: i7-6700HQ, 16GB RAM, jakiś dziwny Kingston 256GB SSD + 240GB IRDM PRO SSD, GTX1070
GT62 7RE: i7-7700HQ, 16GB RAM, jakiś dziwny Samsung 256GB SSD + 1TB Hitachi 7k1000 HDD, GTX1070

+Quote Post
Sparc
dodano 25-05-2017, 19:34
Nr wypowiedzi: #9

Ależ jest w ustawie, że termin i sposób rozwiązania reklamacji z tytułu rękojmii podaje konsument w swoim roszczeniu (czyli pisząc w reklamacji że np. chce wymiany towaru na nowy w terminie 2 dni, co jest normalną praktyką rynkową).

Oraz że reklamacja zostaje ustawowo uznana za przyjętą jeśli sklep nie rozpatrzy jej w terminie 14 dni. Czyli np. oleje, zgubi pismo albo wyśle na ekspertyzę do serwisu i ten się nie wyrobi.

Sklep może zaproponować inne rozwiązanie, ale konsument nie musi go przyjąć, np. argumentując że naraża go to na duże niedogodności (miesiąc w serwisie jest taką niedogodnością) i w takiej sytuacji może po prostu odstąpić w takiej sytuacji od umowy kupna.

Niezwłocznie to bez zbędnej zwłoki, czyli od ręki w przypadku wymiany na nowy towar dostępny w sklepie.
A gdy towaru nie ma w sklepie to w czasie niezbędnym na sprowadzenie.
Jeśli sklep nie jest w stanie tego zrobić to konsument ma prawo odstąpić od umowy, co skutkuje koniecznością zwrotu pieniędzy przez sklep.

--------------------

+Quote Post
jeleń
dodano 25-05-2017, 21:29
Nr wypowiedzi: #10

Konsument może sobie określić czas, nikt mu tego nie broni, ale w ustawie nic nie ma o tym, że sprzedawca ma obowiązek się do tego zastosować - pokaż mi taki zapis wink.gif
Co do odrzucenia warunków proponowanych przez sklep to też nie tak jak piszesz:

Art. 560.
"§ 2. Jeżeli kupującym jest konsument, może zamiast zaproponowanego przez sprzedawcę usunięcia wady żądać wymiany
rzeczy na wolną od wad albo zamiast wymiany rzeczy żądać usunięcia wady, chyba że doprowadzenie rzeczy do
zgodności z umową w sposób wybrany przez kupującego jest niemożliwe albo wymagałoby nadmiernych kosztów w porównaniu
ze sposobem proponowanym przez sprzedawcę
"

Czyli jak chcesz zwrot kasy albo wymianę, a sklep zaproponuje naprawę i uargumentuje to zbyt wysokim kosztem zwrotu/wymiany (obecna wartość towaru znacznie niższa niż wartość sprzedaży, koszty ściągnięcia rzeczy już nie produkowanej itp.) to nie masz pola manewru. Nie ma tu nic o tym, że odrzucenie propozycji sklepu = zwrot kasy.

Art. 561.
"§ 3. Sprzedawca może odmówić zadośćuczynienia żądaniu kupującego, jeżeli doprowadzenie do zgodności z umową
rzeczy wadliwej w sposób wybrany przez kupującego jest niemożliwe albo w porównaniu z drugim możliwym sposobem
doprowadzenia do zgodności z umową wymagałoby nadmiernych kosztów
."

I tu też nic nie ma o tym, że konsument może w takiej sytuacji po prostu odstąpić od umowy.

(Od obu wyjątkiem jest sytuacja, w której reklamacja z tytułu rękojmi składana jest po raz kolejny, wtedy po uznaniu wady sprzedawca nie ma możliwości złożenia kontrpropozycji rozwiązania problemu. Nawet wtedy jednak nie ma w ustawie informacji o tym, że konsument określa czas jaki sprzedawca ma na wymianę/naprawę/zwrot kasy i że w terminie określonym przez konsumenta sprawa ma się zakończyć)

--------------------
Obecnie:
GT62 6RE: i7-6700HQ, 16GB RAM, jakiś dziwny Kingston 256GB SSD + 240GB IRDM PRO SSD, GTX1070
GT62 7RE: i7-7700HQ, 16GB RAM, jakiś dziwny Samsung 256GB SSD + 1TB Hitachi 7k1000 HDD, GTX1070

+Quote Post
Sparc
dodano 25-05-2017, 22:09
Nr wypowiedzi: #11

Jak się nie zastosuje to nie wykona reklamacji zgodnie z jej treścią.

Wymiana towaru na taki sam nie jest nadmiernym kosztem, tylko normalną prakty rynkową.

--------------------

+Quote Post
jeleń
dodano 26-05-2017, 5:58
Nr wypowiedzi: #12

Sparc, przeczytaj raz jeszcze co napisałem, przeczytaj ustawę albo jakieś sensowne opracowanie jeśli masz wątpliwości - wprowadzasz ludzi w błąd.
Nie napisałem, że wymiana towaru to nadmierny koszt, tylko że ustawa jest tak skonstruowana, że wiele zależy od argumentacji sklepu.
I sklep może nie zastosować się do żądań konsumenta a mimo to zgodnie z prawem usunąć wadę przedmiotu. Brak zgody na propozycję sklepu nie oznacza automatycznego rozwiązania umowy kupna-sprzedaży - wszystko masz opisane w ustawie.

--------------------
Obecnie:

+Quote Post
Sparc
dodano 26-05-2017, 7:19
Nr wypowiedzi: #13

W praktyce konsument złoży drugą reklamację.

--------------------

+Quote Post
m4ciek
dodano 28-05-2017, 12:07
Nr wypowiedzi: #14

Kapitan Gwiezdnej Floty

Samodzielna decyzja sklepu o naprawie jeśli klient żądał wymiany to przestępstwo z art 284kk. Przerabiałem to w zeszłym tygodniu z Komputronikiem, ostatecznie zwrócili kasę.

--------------------

+Quote Post
Mski
dodano 29-05-2017, 11:04
Nr wypowiedzi: #15

Ale art 284kk mowi o przywłaszczeniu. Jak podpiałeś naprawe mienia pod przywłaszczenie ???

+Quote Post
beih
dodano 29-05-2017, 15:33
Nr wypowiedzi: #16

Wypowiedzi: 248
Nr użytkownika: 66 855
Laptop: Dell Inspiron 7559 [i5-6300HQ/GTX960M/16GB/1TB SSHD + .5 TB SSD 850EVO] Dawniej: Lenovo y700 (cegła po jednym dniu) /Dell q15r / jakaś Tośka, jakiś Dell, jakiś Compaque / GDC Ti84

QUOTE(Mski @ 29-05-2017, 12:04) *
Ale art 284kk mowi o przywłaszczeniu. Jak podpiałeś naprawe mienia pod przywłaszczenie ???

Jeśli nie zgodziłeś się na naprawę muszą zwrócić Ci towar 'niezwłocznie'. Wszelkie zbędne 'przetrzymanie' - na przykład żeby wysłać laptop do naprawy, można podciągnąć pod przywłaszczenie mienia.

+Quote Post
m4ciek
dodano 1-06-2017, 6:05
Nr wypowiedzi: #17

Kapitan Gwiezdnej Floty

Dokładniej - dysponowanie mieniem wbrew woli właściciela, tak jakby to była ich własność. Na reklamację odpisali, że zadecydowali o naprawie bo to pierwsza reklamacja... co nie ma nic do rzeczy smile.gif

--------------------

+Quote Post
Mski
dodano 1-06-2017, 6:55
Nr wypowiedzi: #18

Ja swoje oddalem z opcja oddania kasy. Po miesiacu napisali ze laptop naprawiony. Nigdy wiecej x-k i lenovo

+Quote Post
Traveler
dodano 9-06-2017, 11:53
Nr wypowiedzi: #19

Dokładniej - dysponowanie mieniem wbrew woli właściciela, tak jakby to była ich własność. Na reklamację odpisali, że zadecydowali o naprawie bo to pierwsza reklamacja... co nie ma nic do rzeczy smile.gif

No cóż, niestety zgodziłem się na naprawę, więc w ten sposób nic nie zdziałam. Prawdopodobnie zdecyduję się po prostu na wymianę pasty, bo na wymianę raczej nie ma szans.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek (1 gości i 0 użytkowników anonimowych)
0 użytkowników:

RSS Wersja Lo-Fi_|_Informacja o cookies Zegar wskazuje: 14-12-2018 - 9:45