IPB

Witamy gościa ( Logowanie | Rejestracja )

Reply to this topicStart new topic
Czym kierować się przy kupnie używki?, Taki mały FAQ.
wacek_1984
dodano 14-09-2010, 11:06
Nr wypowiedzi: #1

Jestem tylko w połowie zły

Grupa: + Zasłużony
Wypowiedzi: 4 818
Z: Warszawa
Nr użytkownika: 20 988
Laptop: T420, T705, PC

Witam

Chciałem tu opisać czym ja się kieruję kupując laptopy używane, możliwe że komuś się w przyszłości przyda;) (Piszę dzięki mojej siostrze która kupiła laptop w sklepie "kolegi" za 150% ceny rynkowej)

Są to tylko moje przemyślenia i moje wymagania, możliwe że ktoś będzie miał inne.

Na początku musisz ustalić do czego sprzęt ma służyć, nie ma lapków uniwersalnych, jeden będzie bardziej przenośny, drugi będzie miał lepszą grafikę itp.

---
Czego potrzebujesz?
---

Czy laptop będzie pracował na zewnętrznym monitorze?
Jeżeli tak to można kupić nawet taki z uszkodzoną matrycą.

Czy laptop będzie pracował na zewnętrznej klawiaturze?
Jeżeli tak, to klawiatura dedykowana może być wytarta i może brakować 2-3 klawiszy.

Czy potrzebujesz systemu?
Jeżeli tak to szukaj takiego z licencją na wymagany przez Ciebie.

Czy kupując sprzęt beznapędowy, umiesz zainstalować system?
Jeżeli nie to warto pomyśleć nad stacją dokującą, bądź CDROMem na USB.

Czy naprawdę potrzebujesz Tabletu?
Kolega kupił dla szpanu, miał być na studia, architektura lub coś takiego, nie przydał mu się, a to dodatkowa kasiora.

Czy ma stać w domku, być noszony, lub być ultramobilnym?
W domowych można olać baterie, w noszonym trzeba już zwrócić na to uwagę, by wytrzymała te 30minut jak na studiach\w pracy odpalisz prezentację. Ultramobilne są nastawione tylko na przenośność, nędzny procek, słaba gafika, ale 6h na baterii.

Czy będzie ktoś na nim grał w nowsze gry (nie mówię tu o zabytkach sprzed 10lat)?
Jeżeli tak to nie ma się co oszukiwać że na integrze pograsz, tylko i wyłącznie karty dedykowane. Najpierw sprawdź czy nie mają tendencji do odlutowywania (wydatek rzędu 300zł).

Czy ma mieć N i WWAN?
Tu zależnie od wymagań ;) (dodam również że do większości laptopów z kartą standardu G można dołożyć WIFI N, niestety zazwyczaj wiąże się to z instalacją dodatkowej anteny).

Czy będzie mi potrzeba dużo RAM?
Grasz? Bawisz się programami zasobożernymi? Lubisz poszaleć i konwertować muzykę, filmy itp? Wtedy potrzeba dużo pamięci, najpierw sprawdź ile obsłuży Twoja płyta, bo kupicie tak jak ja kiedyś 2 kostki 512 do lapka który widzi 512 max;D.
Sprawdzamy jakie taktowanie również jest mile widziane przez nasz sprzęt, żeby nie kupić 1066 do lapka w którym działa max 800Mhz. Oczywiście jak mamy RAM lub uważamy że znajdziemy taniej, to targujemy się, bądź kupujemy bez.

Czy trzeba Ci dużo miejsca na dysku?
Tutaj trzeba popatrzeć ile dyski kosztują, wymiana ich to zazwyczaj kilka minut. Czasami warto kupić sprzęt bez i włożyć taki jaki się chce.

Po zadaniu sobie tych pytań można dalej myśleć nad zakupem. (Jakbym czegoś zapomniał, lub ktoś miał jakieś pomysły to proszę o kontakt\posta dopiszę;))

---
Do czego ma służyć?
---

Teraz pomyślimy do czego sprzęt ma służyć. I jakie są niezbędne wymagania.

**
Sprzęt biurowy
**

Laptopy te są przenoszone tylko wtedy kiedy trzeba, zazwyczaj są kompletnie nieruchawe.

Co ma taki sprzęt mieć?

Matryca - jak największa rozdzielczość, technologia wykonania to najchętniej IPS, jako że sprzęt jest nieruchomy to można szaleć z rozmiarami typu 17'.

Procek - tu nie ma wielkiego znaczenia, w Wordzie można wygodnie pracować mając nawet P3 1Ghz pod XP

Grafika - integra, po co marnować kasę

RAM - w zależności od systemu operacyjnego, najmniej to 256Mb, każda ilość powyżej jest mile widziana

Bateria - potrzebna tylko na wypadek odcięcia prądu

**
Sprzęt do gier
**

Laptop biurowy do gier lub laptop mobilny do gier.

Przy sprzęcie biurowym do gier, wystarczy tylko popatrzeć na:
Procesor - jak najmocniejszy

Grafika - jak najlepsza, oczywiście najpierw sprawdzamy czy nie należy do tych GFów które bardzo często mają tendencje do odlutowywania się.

RAM - jak najwięcej, jak najszybszego,

Laptop mobilny to zupełnie inna bajka, sprzęt taki jest zazwyczaj 1.5x droższy od biurowego, niestety miniaturyzacja kosztuje, wymagania mamy takie same jak powyżej, tylko liczymy się z dużo wyższą ceną.

**
Diagnostyka
**

Tu najważniejsze są porty, zwracamy tylko na to uwagę. (i oczywiście na całą resztę, lecz przy zakupie kierujemy się głównie tym)

**
Mobilny
**

Matryca - Jak najlepsza jakość, sprzęt będzie używany w pociągach, hotelach itp.

Procesor - najchętniej o obniżonym taktowaniu (tak by bateria działała dłużej)

Grafika - integra

Klawiatura - wygodna, nie zniszczona i czy rozmiar nam pasuje, na taką w 12' ciężko się przestawić;)

WiFI - najlepiej N, teraz stosowane jest to praktycznie wszędzie, no i ma lepszy zasięg niż G (mogę się mylić)

WAN - jak trzeba to obowiązkowo

Waga - taka żeby użytkownik nie męczył się zbytnio przenosząc go

Rozmiar - żeby nie była to cegła rozmiaru 17'

Bateria - Jak najdłużej

Laptopy mobilne mają bardzo dużą wadę, są dość drogie, czasami nawet droższe niż sprzęt do gier.

---
Co wybrać?
---

Mamy 5 laptopów które spełniają nasze wymagania, który wybrać?

Pierwszym kryterium jest oczywiście gwarancja producenta.

Drugim kryterium jest gwarancja sprzedawcy.
(Nie muszę tu dodawać że im dłuższa tym lepsza)

Trzecim kryterium jest awaryjność modelu, niestety tutaj trzeba się zorientować, poczytać i popytać na forach. Niektóre modele mają tendencję do częstych awarii

Czwartym jest wygląd. Sprzęt ma być nie zniszczony, jak pęka obudowa, coś się sypie, sorry winetu.

Piątym jest marka. Najśmieszniejsze jest to że czasami bywa najważniejszym kryterium. Np ja nigdy nie kupię używanego Acera który ma więcej niż rok (może to się w przyszłości zmieni. Najlepsze marki starszych komputerów +5lat to wg mnie: DELL HP\Compaq i IBM (nie wszystkie modele).

Dzięki pewnemu Panu który pojawił się niedawno na forum dodaję kolejne kryterium. Podziękowania dla użytkownika "kamaz"
Szóstym jest miejsce gdzie można sprzęt naprawić, co z tego że kupisz bombą atomową w obudowie, jeżeli nie jest serwisowana w Polsce, padnie Ci cokolwiek i możesz się cmoknąć w tylną część ciała.

---
Część druga.
---

Jak sprawdzić laptopa przed\po zakupie?

Przed czynnościami sprawdzającymi warto mieć:
- scyzoryk
- pendrive\cd z jakimiś narzędziami testującymi (kolejny raz niestety na prowadzenie wysuwa się HirenBoot, jak ktoś zna coś lepszego to proszę o info)
- jakikolwiek DVD\BlluRay\CD (czasami nawet czysty warto mieć aby cokolwiek nagrać)

Obudowa:
- czy są wszystkie śrubki
- czy nie ma jakichś widocznych pęknięć
- czy są wszystkie zaślepki
- scyzorykiem lekko podważamy wszystkie miejsca w których można zamaskować pęknięcia, np.: szczelina w obudowie matrycy, pęknięcia przy zawiasach, pęknięcia przy touchpadach itp.

Matryca:
Matryce ściemniamy i rozjaśniamy, przyglądamy się czy jest wystarczająco jasna jak na nasze potrzeby.
Następnie (jeżeli można) odpalamy Painta\cokolwiek innego, kolorujemy kartkę na czarno\biało, ustawiamy białą\czarną tapetę i minimalizujemy kilkukrotnie żeby sprawdzić jak zachowuje się matryca przy zmianie biały->czarny->biały.
Kolejną czynnością jest przyglądanie się matrycy w celu zlokalizowania BAD\HOT pixeli, przyglądamy się dokładnie, potem taka wada może bardzo boleć, najlepiej sprawdzać na białej\czarnej tapecie.

Klawiatura:
Sprawdzamy w notatniku wszystkie klawisze (nawet strzałki!). Czy się coś nie zacina, czy płynnie chodzi itp. Jeżeli laptop ma dodatkowe przycisku typu obsługa dźwięku, wifi itp. Te klawisze również sprawdzamy.

Touchpad\Trackpoint
Chwilkę szalejemy, nawet lekko naciskamy.

Porty:
USB testujemy wszystkie. Niestety najprawdopodobniej VGA\COM\LPT\Ethernet będzie nam ciężko sprawdzić, ale w miarę możliwości próbujemy

WiFi:
Obecnie jest taki gigantyczny plus że praktycznie zawsze i wszędzie laptop zobaczy jakąś sieć Wifi, więc to ogólnie proste w sprawdzeniu.

WWAN\BT\IRDA:
Warto poprosić właściciela o dowód działania, z IRDą może być problem;)

Dysk i RAM testujemy odpowiednim oprogramowaniem, przykładowo MemTest i HDTune.
Warto również pozostawić laptop na kilka minut pod obciążeniem, np. Everest portable (wersja bodajże 2.2 jest darmowa) ma możliwość męczenia laptopa. Tak samo oprogramowanie dedykowane (niestety z tego co znam to tylko DELL i IBM\LENOVO ma takie).

Porada dnia:
W żadnym wypadku po sprawdzeniu laptopa nie spuszczajcie go z oczu, mnie koleś tak kiedyś załatwił i podmienił laptopy na taki z uszkodzoną strzałką i jednym Hotpixelem na matrycy.

To koniec na chwilę obecną, mam nadzieję że nie popełniłem za wielu błędów. Każda sensowna opinia jest mile widziana, również bardzo chętnie za zgodą autora dopiszę ją do tego postu.

Następna część wkrótce.

Podziękowania dla nethaker i dweller za ciągła krytykę;)

--------------------
Chodzi o to czy istnieje kraniec wszechświata i czy jest on otoczony drutem kolczastym.
Go to the top of the page

+Quote Post
wacek_1984
dodano 15-09-2010, 20:45
Nr wypowiedzi: #2

12.09.10 - dodano szóste kryterium zakupu, pod brązowym tekstem

--------------------
Chodzi o to czy istnieje kraniec wszechświata i czy jest on otoczony drutem kolczastym.

+Quote Post
nethaker
dodano 16-09-2010, 8:34
Nr wypowiedzi: #3

epny

Grupa: Forumowicz
Wypowiedzi: 700
Z: 3miasto
Nr użytkownika: 16 145

Stan techniczny - wady matrycy, podświetlenie matrycy, ubytki w plastiku, brak kontaktu na złączach (zasilania, portów USB itp), badsektory dysków, stan układu chłodzenia, zalania, poziom zużycia baterii, wytarcia, ryzyko uszkodzenia karty graficznej (głównie seria 8 GeForce), sprawność odczytu/nagrywania napędu optycznego, stan zawiasów (luzy)

--------------------

IBM T60 bios 2.26 usunięta whitelist (Intel Advanced-N 6200) | T7200, 4GB DDR2, Samsung SSD PM800 64GB, 320GB 7200@ultrabay, 9 cell battery, 14.1" 1400x1050 BoeHydis mat, VX nano, W7P x64

+Quote Post
wacek_1984
dodano 16-09-2010, 10:19
Nr wypowiedzi: #4

To będzie w części następnej;) Ale dzięki za chęci:D

--------------------

+Quote Post
dweller
dodano 16-09-2010, 19:44
Nr wypowiedzi: #5

wentylator

Grupa: + Adherent
Wypowiedzi: 371
Z: Poznań
Nr użytkownika: 20 765

Przeformatuj ten tekst bo troche niewygodnie sie czyta i trzeba dużo scrollować, np. zamiast linijki pod pytaniem i odpowiedzia w 'Po 1.' pogrub pytanie tylko.

--------------------
13,3" Dell Latitude E4300 Regal Red :: 4500MHD + zew. GTS450 :: Windows 7 + Arch Linux

+Quote Post
reklama
dodano 16-09-2010, 19:44
Nr wypowiedzi: #

.

Quote Post
wacek_1984
dodano 16-09-2010, 21:04
Nr wypowiedzi: #6

Przerobiłem, jak tam teraz to wygląda?

--------------------

+Quote Post
nethaker
dodano 17-09-2010, 9:45
Nr wypowiedzi: #7

epny

Wypowiedzi: 700
Z: 3miasto
Nr użytkownika: 16 145

Wydaje mi się, że za dużo "gadania" ogólnikowego, a brak np. typów, których ludzie szukają, np. do 1000zł: solidny D620, D630, T60; go gier A200 z HD2600, itp.

Może te ogólniki niektóre schować w postaci jakiś spojlerów?

--------------------

IBM T60 bios 2.26 usunięta whitelist (Intel Advanced-N 6200) | T7200, 4GB DDR2, Samsung SSD PM800 64GB, 320GB 7200@ultrabay, 9 cell battery, 14.1" 1400x1050 BoeHydis mat, VX nano, W7P x64

+Quote Post
wacek_1984
dodano 17-09-2010, 17:57
Nr wypowiedzi: #8

Pomysł bardzo dobry, potem doda się polecane laptopy do kwot 300-500-1000-i więcej złotych. Na razie nie mam czasu dopisać, a również nie ma po co skreślać innych modeli;)

--------------------

+Quote Post
wacek_1984
dodano 18-09-2010, 18:03
Nr wypowiedzi: #9

Kolejna mała aktualizacja.

--------------------

+Quote Post
gorky
dodano 22-09-2010, 17:59
Nr wypowiedzi: #10

bajtel

Wypowiedzi: 34
Nr użytkownika: 25 876
Laptop: Thinkpad T60

Super wątek!
Może zrobić jeszcze wątek z polecanymi sprzedawcami? Ja np. w Krakowie trafiłem na bardzo fajny sklep sprzedający używane IBM i Delle, sam tam kupiłem, teraz polecam wszystkim którzy się pytają i jak dotąd nie ma niezadowolonych...

--------------------
Gentoo Linux @ Thinkpad T60

+Quote Post
wacek_1984
dodano 22-09-2010, 20:24
Nr wypowiedzi: #11

Dzięki, co do polecanych sprzedawców to ja nie mam kogo tak polecać, ja często po ostrych negocjacjach i po dawnych zakupach mam rabaty.

--------------------

+Quote Post
wacek_1984
dodano 24-09-2010, 11:46
Nr wypowiedzi: #12

Mały raport z mojego wczorajszego zakupu D820.

Pojechałem z kumplem do sklepu. Sprzedawca pokazał nam sprzęt, zaczęliśmy się bawić, odpalił BIOS by pokazać RAM itp. Na 1 rzut oka było wszystko ok. Po odpaleniu bootowalnego xp zauwazyliśmy 2 małe BadPixele. Przyniósł następny tam podobno miał być lepszy procek, odpalenie Everesta rozwiało wszelkie watpliwości, T2300 i 512 Ram zamiast 1Gb. No i straszne luzy na zawiasach. Dostaliśmy 3 lapek, tego stan już był niezły, lekko porysowana klapa, matryca ładnie świeciła, ale zonk brak WIFI. Sprzedawca ekspresem je wstawił, potem już tylko lekka rzeźba z przepinaniem klawiszy (AZERTY). I laptop kupiony.

Gwarancja: 6miesięcy
System: oryginalna winda XP dedykowana do DELLa
Czas mędzenia z sklepie: 2h+

Wady:
Nie działa dioda od WIFI.
Lekko porysowana klapa
Padnięta bateria (komp jest przeznaczony na stacjonarny, zbijałem cenę jak się dało)

Stan laptopa ostatniego oceniam na 4/5. Warto się pomęczyć i pomędzić.

--------------------

+Quote Post
_apsik
dodano 24-09-2010, 11:53
Nr wypowiedzi: #13

hanys

Grupa: Koneser
Wypowiedzi: 7 893
Nr użytkownika: 6 580

cena?

--------------------
Dell XPS M1530 Crimson Red

+Quote Post
wacek_1984
dodano 24-09-2010, 12:48
Nr wypowiedzi: #14

820zł
2Gb
80Gb
T2300
Integra intela
Bateria może z 20min trzyma, nie chciało mi się sprawdzać

--------------------

+Quote Post
kazek
dodano 24-09-2010, 12:57
Nr wypowiedzi: #15

性交マツダ

Wypowiedzi: 10 133
Z: zerodwadwa
Nr użytkownika: 465
Laptop: Dell E6400 & Lenovo X60t

Masz może jakieś zaufane sklepy w Wawie ?

Ja poluję na jakąś trochę nowszą używkę, bo E6400 z WXGA+, integrą i 6cell, reszta w sumie mi obojętna wink.gif.

--------------------
NA SPRZEDAŻ:
Dell Latitude E6400 WXGA+ T9600 Intel HD
Lenovo X61s
Lenovo X60t tablet

+Quote Post
kombinat
dodano 24-09-2010, 20:48
Nr wypowiedzi: #16

fachman

Wypowiedzi: 324
Nr użytkownika: 19 413

Też się czaiłem na e6400... nie boisz się throttlingu?

--------------------
MBPr mid-2014
Dell e7240 | Core i5-4300U | 4GB RAM | 128GB SSD
Było: Asus A6Rp, Dell e6400, e6420, Surface Pro, Surface Pro 2, MBA mid-2013

+Quote Post
kazek
dodano 24-09-2010, 22:02
Nr wypowiedzi: #17

性交マツダ

Wypowiedzi: 10 133
Z: zerodwadwa
Nr użytkownika: 465
Laptop: Dell E6400 & Lenovo X60t

QUOTE(kombinat @ 24-09-2010, 19:48) *
Też się czaiłem na e6400... nie boisz się throttlingu?

A konkretniej ?

--------------------
NA SPRZEDAŻ:
Dell Latitude E6400 WXGA+ T9600 Intel HD
Lenovo X61s
Lenovo X60t tablet

+Quote Post
kombinat
dodano 25-09-2010, 15:45
Nr wypowiedzi: #18

fachman

Wypowiedzi: 324
Nr użytkownika: 19 413

Spora ilość egzemplarzy z serii latitude i precision cierpi na tę przypadłość (e6400 throttling wpisane w google wyrzuci sporo takich informacji). W skrócie to przy pełnym obciążeniu procesora komputer zaczyna się dławić. Dell próbował to naprawiać nowymi wersjami biosu ale nie znalazłem informacji aby zostało to wyeliminowane (chociaż drobną poprawę ponoć można było odczuć).
Nowe modele z i3/i5/i7 są wolne od tej wady.

--------------------
MBPr mid-2014
Dell e7240 | Core i5-4300U | 4GB RAM | 128GB SSD
Było: Asus A6Rp, Dell e6400, e6420, Surface Pro, Surface Pro 2, MBA mid-2013

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek (1 gości i 0 użytkowników anonimowych)
0 użytkowników:

RSS Wersja Lo-Fi_|_Informacja o cookies Zegar wskazuje: 18-01-2017 - 23:09