IPB

Witamy gościa ( Logowanie | Rejestracja )

Reply to this topicStart new topic
rozdzielczość do tekstu przy 14": FullHD czy WQHD?
Kiniot
dodano 3-01-2017, 13:33
Nr wypowiedzi: #1

nynuś

Grupa: Forumowicz
Wypowiedzi: 4
Nr użytkownika: 69 771

Witam,

przymierzam się do kupna Thinkpada T460s, z monitorem 14". Dostępne są dwie rozdzielczości: FullHD oraz WQHD i zastanawiam się którą wybrać.
W biurze będę go podłączał do monitora Eizo 27" WQHD, ale będę go też używał poza biurem, czasem po kilka godzin. Głównie praca z tekstem (internet, excel, bazy danych).
I tutaj mam pytanie dla doświadczonych: czy wyższa rozdzielczość będzie faktycznie bardziej przyjazna dla wzroku?
Żona używa Surface Pro 4 i tam na 12,5" rozdzielczość jest jeszcze większa i mimo konieczności skalowania czcionki są ostre jak żyleta, dlatego zastanawiam się czy na 14" też mój wzrok odczuje wyższą rozdzielczość.
Go to the top of the page

+Quote Post
kuzniewski
dodano 3-01-2017, 14:37
Nr wypowiedzi: #2

epny

Grupa: Subiekt
Wypowiedzi: 1 175
Nr użytkownika: 65 176

Matryce IPS WQHD w ThinkPadzie T460s są lepsze jakościowo od tych o rozdzielczości Full HD (między innymi przez lepsze odwzorowanie kolorów), tak więc nawet przeskalowany obraz będzie po prostu wyglądał lepiej. Bez skalowania - dla większości użytkowników rozdzielczość WQHD dla przekątnej 14,1 cala to zbyt wiele - teksty, ikony i inne treści będą po prostu za małe, co negatywnie wpłynie na komfort pracy.

Tak więc trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czy do pracy o charakterze biurowym potrzebna nam będzie matryca wysokiej klasy WQHD, którą pewnie i tak przeskalujemy (ciężko mi wyobrazić sobie osobę pracującą dłuższy czas z bazami danych i tabelami w takiej rozdzielczości na 14-calowym ekranie), a zapłacimy więcej niż za Full HD?

+Quote Post
henader
dodano 3-01-2017, 15:14
Nr wypowiedzi: #3

epny

Grupa: + Zasłużony
Wypowiedzi: 508
Nr użytkownika: 63 195

Moim zdaniem WQHD na 14" to za duża rozdzielczość aby używać wygodnie bez skalowania. Rozumiem, że będziesz korzystał z Windowsa? Wiedz, że różne poziomy skalowania na 2 monitorach źle działają też w najnowszym Win10. Aby korzystać z dwóch ekranów jednocześnie zdecydowanie jest lepiej mieć oba ustawione z identycznym współczynnikiem skalowania.

Dodatkowo Windows wymaga wylogowania i zalogowania się za każdym razem jak chcesz zmienić skalowanie. Weźmy taki przypadek: przychodzisz do biura, wstawiasz zamkniętego lapka do stacji dokującej. Jeśli na matrycy lapka masz ustawione 150% skalowanie, to duży monitor też to łyka. Aby zmienić na 100% musisz ustawić odpowiednią opcję w menu, wylogować się i zalogować ponownie.

Testowałem na sobie :/

Podsumowując: w Twoim przypadku brałbym jednak matrycę fullHD. Ewentualnie przy WQHD zastanowiłbym się nad ustawieniem ręcznym niższej rozdzielczości aby uniknąć skalowania... ale jednak czcionki w takim wypadku są trochę rozmyte.

+Quote Post
Kiniot
dodano 3-01-2017, 16:33
Nr wypowiedzi: #4

nynuś

czyli przy rozdzielczości FullHD nie będę musiał skalować? W tej chwili mam 15" z 1366x768. Przy większej rozdzielczości (FullHD) na mniejszym ekranie (14") chyba też będę musiał skalować, bo ikony i tekst będą dla mnie za małe ;-)

Załóżmy że wezmę FullHD i nie będę tego skalował. Po przyjściu do biura podłączam do zewnętrznego monitora 27" WQHD i jeśli tam będę musiał użyć skalowania to czy gdy raz ustawię skalowanie (np. do 125%) to po odłączeniu monitora na ekranie laptopa będę miał dalej 100%? A po ponownym podłączeniu zewnętrznego monitora będę miał na nim skalowanie 125%, ustawione wcześniej? I nie będę musiał się przelogowywać na koncie Windowsa?

+Quote Post
henader
dodano 3-01-2017, 21:45
Nr wypowiedzi: #5

epny

Czy fullHD będziesz musiał skalować to nie wiem. Wiem, że WQHD będziesz musiał na 100% smile.gif

Mam Thinkpada T440 i wymieniłem w nim matrycę na IPS fullHD z HD+. Uważam, że sama rozdzielczość HD+ jest idealna dla matrycy 14", ale fullHD jeszcze też jest łykalne. Zaraz po wymianie ustawiłem skalowanie na 125%, ale przy przypinaniu monitorów zewnętrznych z których chciałem korzystać w skalowaniu 100% obraz się rozmywał, albo źle skalował. W końcu stwierdziłem, że nie ma co się bawić, zostawiłem skalowanie włączone na 100% i jest dobrze. Muszę powiedzieć, że akurat kwestię skalowania macOS ma lepiej rozwiązaną.

Jeśli zaś chcesz skalować na wszystkich monitorach do tych powiedzmy 125%, to tym wygodniej. Grunt aby póki co nie korzystać na Windowsie z różnego skalowania dla różnych wyświetlaczy.

Zresztą możesz sam sprawdzić na obecnym sprzęcie jak się zachowuje Windows przy skalowaniu. Wrzuć sobie ze 150% na lapku, wepnij monitor i zobacz jak to wygląda.

Tu masz dobrą stronę so sprawdzania DPI/PPI: https://www.sven.de/dpi/ Zobacz sobie jaka jest wielkość plamki przy interesujących Ciebie monitorach.

+Quote Post
Kiniot
dodano 3-01-2017, 23:01
Nr wypowiedzi: #6

nynuś

W takim razie chyba wezmę FullHD. Mam jeszcze do wyboru matrycę dotykową albo zwykłą.
Dotykowa czasem może się przydać, ale teraz nie chodzi mi o wygodę tylko o jakość obrazu (tekstu) - czy przy matrycy dotykowej zauważę jakąś różnicę na minus?

+Quote Post
Sparc
dodano 4-01-2017, 9:15
Nr wypowiedzi: #7

Ponboczek

Wypowiedzi: 20 753
Nr użytkownika: 75
Laptop: MacBook Pro

Przemyśl jeszcze raz bo FullHD to było dobre 10 lat temu.

--------------------
Some systems don't need improvement

+Quote Post
Kiniot
dodano 4-01-2017, 9:26
Nr wypowiedzi: #8

nynuś

to może zapytam tych, którzy używali laptopa z FullHD i przesiedli się na WQHD - czy odczuli poprawę widoczności tekstu? I czy nie mieli problemów ze skalowaniem przy podłączaniu zawnętrznych monitorów (najlepiej o rozdzielczości WQHD)?

+Quote Post
Pokrzept
dodano 4-01-2017, 11:17
Nr wypowiedzi: #9

epny

Wypowiedzi: 730
Nr użytkownika: 15 111
Laptop: Thinkpad T601F // T460 // M7710

IMHO powinieneś darować sobie serię T460(s). Matryce FHD są w najlepszym wypadku (LGD) słabe, w najgorszym (Innolux) tragiczne. Z kolei sens kupowania 14" laptopa w formacie 16:9 z matrycą o rozdzielczości większej niż FHD ma taki sam sens jak montowanie wyświetlaczy UltraHD w telefonach. Decydując się na tak dużą rozdzielczość będziesz zmuszony ustawić skalowanie na poziomie 150%, a takie nastawy przy sporej części aplikacji windowsowych sprawią że zawartość wyświetlana w ich oknie będzie niewyraźna i "porozciągana". Jeśli nie masz wielkiego parcia poczekaj do kwietnia na serię T470, śledź recenzje i pierwsze zgłoszenia o problemach - być może jakimś zrządzeniem losu Lenovo podciągnie jakość serii ThinkPad. Jeśli jednak okaże się, że kolejna generacja również jest zbiorem pomyłek i usprawnień wprowadzanych przez księgowych daruj sobie ten komputer i przyjrzyj się serii E74x0 Della.

--------------------
IBM ThinkPad

+Quote Post
henader
dodano 4-01-2017, 19:03
Nr wypowiedzi: #10

epny

Częściowo popieram Pokrzepta. Wprawdzie uważam T460s to dobre laptopy, ale faktycznie własnie zostały ogłoszone nowe modele, a zwłaszcza wspomniany T470 i X1 Carbon 5 generacji. Oba wyglądają na interesujące 14calowce. Bardzo czekam na testy. Póki co zestawy portów napawają optymizmem - IMO dobrze zbalansowane połączenie TB3 w obudownie USB 3.1 i klasycznych portów zapowiada komputer i przyszłościowy i nie olewający obecnych potrzeb użytkowników.

+Quote Post
bjorm
dodano 4-01-2017, 19:11
Nr wypowiedzi: #11

マツダ恋人

Grupa: + Adherent
Wypowiedzi: 10 510
Nr użytkownika: 24 789

QUOTE(Kiniot @ 4-01-2017, 10:26) *
to może zapytam tych, którzy używali laptopa z FullHD i przesiedli się na WQHD - czy odczuli poprawę widoczności tekstu? I czy nie mieli problemów ze skalowaniem przy podłączaniu zawnętrznych monitorów (najlepiej o rozdzielczości WQHD)?

tutaj masz odpowiedz na swoje pytanie, tak wiem, 14'' to nie 5' ale to nadal beda marginalne roznice w jakosci tekstu, o ile w ogole zauwazalne.

http://www.phonearena.com/news/Quad-HD-vs-...ference_id69856

--------------------
DESKTOP: Corsair Air 240 | i7-2700k | ROG GTX 1080 |
LAPTOP: HP 1020 G1 + Yoga S1 + DELL P2415Q 4K

eGPU

+Quote Post
mkubasz
dodano 10-01-2017, 17:49
Nr wypowiedzi: #12

karlus

Wypowiedzi: 69
Nr użytkownika: 34 000

Uważam, że lepiej poczekać. Co do matrycy to widać różnicę, ale przyznam, że osobiście wolę fullhd. Wiadomo, że można skalować, ale to wszystko kosztuje prąd, co w laptopie zmienia się na krótszy czas baterii. To oczywiście moja opinia smile.gif

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek (1 gości i 0 użytkowników anonimowych)
0 użytkowników:

RSS Wersja Lo-Fi_|_Informacja o cookies Zegar wskazuje: 15-12-2017 - 3:44