IPB

Witamy gościa ( Logowanie | Rejestracja )

Reply to this topicStart new topic
BSODy NP-RF-511-S04PL, Zatrważająca liczba bluescreenów na systemach 64bit
Deuced
dodano 19-12-2016, 10:19
Nr wypowiedzi: #1

karlus

Grupa: Forumowicz
Wypowiedzi: 97
Z: Białystok
Nr użytkownika: 37 324

Witajcie,

Założyłem temat ogólny (szczegóły w razie czego będę dodawał na bieżąco) i w pierwszej kolejności chciałbym zapytać czy mamcie takie problemy z tym notebookiem, że systemy 32bit chodzą bez problemu a 64bit są bardzo niestabilne?

Na linuksie potrafi komunikować, że napotkano jakieś problemy po załadowaniu pulpitu, natomiast na Windows 64bit sypie BSODami jak najęty.
irql_less_or_not_equal, page fault in nonpaged area, i kilka innych których już nie pamiętam i w tej chwili nie mam możliwości sprawdzenia.

Mobo: Chipset Intel Sandybridge Rev 09
Mobo: MostPołudniowy H65 Rev B2

Laptop kupiony praktycznie w pierwszym "rzucie" na nasz rynek i wtedy wszystko działało jak najbardziej poprawnie. Następnie zmieniałem system na 32bit i pracowałem na nim bardzo długo i po powrocie na samsungowy 64bit windows zakupiony z laptopem zaczęły się bluescreeny. Laptop jest mi potrzebny w tej chwili i nie mogę go testowac na 64bit jednak niedługo planuję zapisać wszelkie minidumpy i ew tutaj będę je sukcesywnie zamieszczał.
Go to the top of the page

+Quote Post
waldeksik
dodano 19-12-2016, 20:23
Nr wypowiedzi: #2

Ponboczek

Grupa: + Zasłużony
Wypowiedzi: 11 162
Nr użytkownika: 49 499
Laptop: msi gt60 from gt660 :)

stestuj pamieci memtestem spod bootowalnego pena na start

--------------------

+Quote Post
Deuced
dodano 20-12-2016, 7:10
Nr wypowiedzi: #3

karlus

Potestuję dzisiaj w nocy jeśli tylko nie zapomnę, jednak sprawdzałem też inne kości RAM od znajomego z notebooka i problemy nadal się pojawiały.

+Quote Post
Deuced
dodano 21-12-2016, 8:21
Nr wypowiedzi: #4

karlus

Memtest zapuszczony na 8h w nocy.
Pass: 6
Error: 0

Wygląda na to, że RAM jest dobry. Sam system będę mógł zainstalować dopiero po świętach niestety. Spróbuję w wersji bez UEFI tak jak do tej pory oraz w wersji UEFI z GPT jak jeszcze nie robiłem nigdy wcześniej. Może tutaj jest jakiś problem.

SMART Dysku w załączniku.
Załączona miniaturka(i)
Załącznik (obraz)

+Quote Post
Deuced
dodano 29-12-2016, 20:50
Nr wypowiedzi: #5

karlus

Już myślałem, że wyłączenie zarządzania energią procesora w biosie załatwiło sprawę, ale niestety nie. Podczas grania w losowym momencie potrafi rzucić bsod.

Załączam minidumpa. Może będziecie w stanie cos podpowiedzieć. Być może laptop już nie radzi sobie z wysokimi temperaturami, bo jak normalnie korzystam z lapka to wszystko w tej chwili jest ok.
Załączony plik(i)
Załącznik (plik)  122916_5078_01.zip ( 100.58k ) Liczba ściągnięć: 5

+Quote Post
reklama
dodano 29-12-2016, 20:50
Nr wypowiedzi: #

.

Quote Post
Deuced
dodano 3-01-2017, 10:20
Nr wypowiedzi: #6

karlus

Załączam kolejne pliki. To co zauważyłem, to to że wszystkie BSODY występują tylko podczas grania póki co. W weekend wymieniłem pastę termoprzewodzącą bo podczas grania w dark souls 2 temperatura procesora była w granicach 80st, natomiast grafika wahała się między 95-99 st. Niestety wymiana pasy i przeczyszczenie układu chłodzenie niewiele tutaj pomogły bo temperatury nadal są takie same w tej grze.
PS. Czy może wiecie gdzie na stronie broadcomu są sterowniki do pobrania do karty sieciowej i bluetooth?

Karta sieciowa - Broadcom 802.11 Networ Adapter (VENID: 14E4; DEV_ID: 4727)
A co do bluetooth to w tej chwili jest zainstalowany sterownik Microsoftu.

Załączony plik(i)
Załącznik (plik)  Minidump.zip ( 275.43k ) Liczba ściągnięć: 4

+Quote Post
stream
dodano 5-01-2017, 20:20
Nr wypowiedzi: #7

emce pemce

Grupa: + Adherent
Wypowiedzi: 708
Z: Kielce
Nr użytkownika: 24 660
Laptop: Samsung RF511-S04PL

QUOTE(Deuced @ 3-01-2017, 11:20) *
W weekend wymieniłem pastę termoprzewodzącą bo podczas grania w dark souls 2 temperatura procesora była w granicach 80st, natomiast grafika wahała się między 95-99 st. Niestety wymiana pasy i przeczyszczenie układu chłodzenie niewiele tutaj pomogły bo temperatury nadal są takie same w tej grze.

Ewidentnie coś poszło nie tak, bo po nałożeniu nowej pasty temperatura na karcie powinna być o wiele niższa podczas gry.

1. Jaką pastę nałożyłeś? Przedmuchałeś żeberka z kłębów kurzu?
2. Jaki masz wersje BIOSu?
3. Czy masz podłączone jakieś dodatkowe urządzenia na USB?
4. Jaki jest stan dysku twardego (sprawdź używając np. CrystalDiskInfo - tutaj w wersji portable).
5. Test pamięci RAM wykonywałeś MemTestem z poziomu systemu czy z bootowalnego pendrive?

Jeśli chodzi o pastę to osobiście polecam Arctic Cooling MX-2 lub MX-4. Nie warto kupować nic droższego bo to już będzie marginalna różnica rzędu 1-2 °C. Kluczem do udanej wymiany pasty jest dokładne wyczyszczenie starej pasty z CPU, GPU i radiatora, który do nich przylega, a następnie prawidłowa aplikacja - ja w swoim RF511 na CPU robię "pionową linie" (tak przez rdzeń), zaś na GPU coś ala ziarnko grochu.

Jeśli chodzi o sterowniki do WLAN i Bluetooth to raczej nie ma co kombinować tylko pobierz sobie program od Samsunga o nazwie SW Update i tam wpisz sobie model RF511-S04PL i pobierz sobie przez niego sterowniki od Samsunga. Tylko kurcze nie pamiętam czy tam wyszukuje tylko sterowniki do Windows 8 czy do Windows 7 też, ale sprawdź smile.gif.

edit: sprawdziłem i niestety tylko Windows 8 sad.gif

Jeśli tam nie znajdziesz to łap tutaj: Wireless LAN (BROADCOM) i jeszcze Bluetooth.

Pozdrawiam smile.gif

--------------------
Samsung RF511-S04PL (od 10-08-2011)
Intel Core i7 2630QM - 2x4 GB RAM DDR3 - 15,6" LED HD (1366x768) - Intel HD Graphics 3000 + NVIDIA GeForce GT 540M (3DMark) - Dell Wireless 1550 (DW1550) - Samsung SSD 850 PRO 512 GB - Windows 10 Home (64-bit)

SRS Premium Sound dla RF511

+Quote Post
Deuced
dodano 9-01-2017, 12:55
Nr wypowiedzi: #8

karlus

1Dawno nie odpisywałem, ale nie było mnie akurat. Spieszę z odpowiedziami:

1) Pasta to Noctua NT-H1.

2) Wersja bios to 17HX,a szczegółowo z rejestru windows :

SECCSD - 6222004
17HX.M045.20121127.SSH
American Megatrends - 4027B

3) tylko myszka pod USB, ale i bez niej sypało BSODami

4) Stan dysku twardego w załączniku

5) MemTest wykonany z Bootowalnego pendrive

Niestety okazuje się, że bsody pojawiają się także podczas normalnej pracy sad.gif. załączę także kolejną paczkę minidumpów.

Mam jeszcze pytanie - czy w managerze urządzeń w żądania przerwań (IRQ) mogą występować pozycje z wartością ujemną? Czy takie przerwanie może powodować bsod typu IRQL_LESS_OR_NOT_EQUAL?
Np. (PCI) 0xFFFFFFFA(-6) Realtek PCIe GBE Family Controller
Załączona miniaturka(i)
Załącznik (obraz)

Załączony plik(i)
Załącznik (plik)  Minidumps.zip ( 627.25k ) Liczba ściągnięć: 3

+Quote Post
stream
dodano 9-01-2017, 18:54
Nr wypowiedzi: #9

emce pemce

Widzę, że działasz na Windows 10 - mogłeś to zaznaczyć na samym początku. Cieszę się też, że wstawiłeś nowe minidumpy bo pomogą nam w dalszej diagnozie Twojego problemu.

Problemem wydają się być sterowniki, a właściwie ich konflikt.

1. Przywróć domyślne ustawienia BIOSu (w ostatniej zakładce wybierz Restore Default, a potem Save Changes and Reset). Nawet jeśli wiesz, że nic tam nie mieszałeś to mimo wszystko przywróć. Zapewne tego nie robiłeś po aktualizacji BIOSu, a powinno się smile.gif.

2. Uruchom wiersz poleceń (z uprawnieniami administratora) i wpisz sfc /scannow. Daj znać czy pojawił się komunikat o braku naruszenia integralności czy może jednak coś wymagało naprawy.

3. Mimo tego, że widzę stan Twojego dysku w raportach SMART, które zamieściłeś to prosiłbym o wykonanie skanu powierzchni dysku (np. HD Tune, tutaj wersja próbna, a jeśli już wcześniej wykorzystałeś wersje próbną to tutaj starsza - darmowa). Prosiłbym o skan z zakładki Error Scan (tylko odznacz opcję Quick Scan). Prośba o skan wynika z faktu, że te Vertexy nie cieszyły się zbyt dobrą opinią smile.gif.

4. Jeśli chodzi o Twoje ostatnie pytanie to u mnie na RF511 na karcie sieciowej Realtek PCIe GBE Family Controller w zakładce Zasoby pozycja IRQ ma wartość 0xFFFFFFFC (-4).

Tak profilaktycznie jeszcze spytam - masz aktualnie zainstalowanej jeszcze jakieś dodatkowe oprogramowanie, które działa w tle (antywirus czy coś)?

Ogólnie to polecałbym powrót do Windows 7 Home Premium - tak jak fabrycznie był zainstalowany w RF511. Tylko ostrzegam, że teraz to nie będzie taka łatwa i przyjemna droga, bo żeby żeby zmusić Windows Update w świeżo zainstalowanym W7 do prawidłowego działania to trzeba pobrać i zainstalować kilka łatek na własną rękę.

W razie czego gdybyś był zainteresowany to służę pomocą (lista linków do łatek i do sterowników do RF511).

Póki co spróbujemy powalczyć na Windows 10.

Pozdrawiam smile.gif

--------------------
Intel Core i7 2630QM - 2x4 GB RAM DDR3 - 15,6" LED HD (1366x768) - Intel HD Graphics 3000 + NVIDIA GeForce GT 540M (3DMark) - Dell Wireless 1550 (DW1550) - Samsung SSD 850 PRO 512 GB - Windows 10 Home (64-bit)

+Quote Post
Deuced
dodano 11-01-2017, 14:09
Nr wypowiedzi: #10

karlus

Podsyłam zrzuty z hd tune i sfc /scannow. Do tego zaraz przywrócę BIOS do ustawień domyślnych. Co do powrotu na Windows 7, to zrobię to ale najwcześniej na początku przyszłego tygodnia (chyba, że już coś mnie trafi z tym systemem, to wcześniej tongue.gif)

Przed powrotem na W7 z wielką chęcią przygarnę te łatki i sterowniki smile.gif

Co do programów działających w tle:
Bit defender Total Security 2017, ETD Control Center i ETDTouch, S Agent oraz usługi intela i nvidia (w tym experience) i usługi systemowe.
Załączona miniaturka(i)
Załącznik (obraz)
Załącznik (obraz)

+Quote Post
stream
dodano 11-01-2017, 20:26
Nr wypowiedzi: #11

emce pemce

Tego Samsung Update możesz się już pozbyć - razem z nim powinien zniknąć S Agent. Jeśli nie to wywal go w harmonogramie zadań bo tam "siedzi" smile.gif.

Spróbowałbym też "testowo" pozbyć się Bitdefendera. Biorąc pod uwagę, że Windows 10 ma wbudowanego antywirusa to małe prawdopodobieństwo, że coś złapiesz podczas tej "próby".

Jakie masz wersje sterowników dla HD 3000 i GT540M? Patrząc z poziomu menadżera urządzeń to u mnie dla HD 3000 mam 9.17.10.4229, zaś dla GT540M mam 21.21.13.6909 i ten duet nie sprawia mi żadnych problemów na Windows 10.

Sterowniki dla RF511 (Windows 7).
  1. Chipset: infinst_autol.exe
  2. Grafika Intel: win64_152824.exe
  3. Grafika NVIDIA: http://www.nvidia.pl/download/driverResults.aspx/113631/pl
  4. Intel RST: intel_rst_12.9.4.1000.exe - ostatnia wersja dla chipsetu HM65, plik samowypakowujący, ale dodaj sobie na końcu ścieżki jakieś literki przed kliknięciem Extract, żeby nie wypakowało Ci wszystkiego na pulpicie biggrin.gif. Jak już będziesz widział plik SetupRST to wciśnij gdzieś obok w tym folderze lewy Shift i do tego prawy przycisk myszy i pojawi Ci się możliwość wyboru "Otwórz okno polecenia tutaj" i tam klepnij SetupRST.exe -NoIRSTGUI -Noservice -Notray to wtedy zainstaluje się sam sterownik bez zbędnego syfu (jakieś panele, w których i tak się nic nie ustawia, a dodają się do autostartu itd.)
  5. Dźwięk: Sound_6.0.1.6400.ZIP
    Chociaż jest już na stronie Realteka nowsza wersja z grudnia 2016 to jednak decyzję pozostawiam Tobie smile.gif. W razie czego, zostawiam link do nowszej wersji: klik.
  6. USB 3.0: USB_3.0_2.0.30.0.ZIP
  7. LAN: LAN_7.45.516.2011.ZIP
    Alternatywnie najnowsze od Realteka (Twój wybór): klik.
  8. WLAN (Wi-Fi): WLAN_Broadcom_5.100.82.95.ZIP
  9. Bluetooth: Bluetooth_2.3.0.0.zip
Polecam instalować w dokładnie tej kolejności, którą podałem smile.gif.

Dodatkowo ważne programy:
  1. Easy_Display_Manager_3.2.5.2.ZIP (obsługa skrótów Fn+ itd.)
  2. Battery_Life_Extender_1.0.0.11.ZIP (program umożliwiający zmianę trybu ładowania baterii do 80% by wydłużyć jej żywotność)
  3. MS_Hotfix_Common_1.0.0.2.ZIP (jakieś poprawki Microsoftowe zalecane przez Samsunga, możliwe, że wyświetli Ci się, że są już zainstalowane/nie ma potrzeby ich instalacji)
  4. SRSUIAPO.zip - SRS Premium Sound dla RF511 (wyciągnięty z mojego recovery) - wybacz, że taki host, ale jedynie tutaj mogłem liczyć na to, że plik nie wygaśnie. Tego nie znajdziesz praktycznie nigdzie - nawet na stronie Samsunga.
  5. Movie_Color_Enhancer_1.0.5.2.ZIP - jakiś polepszacz kolorów, możesz nie instalować nawet
  6. Easy_SpeedUp_Manager_2.1.1.1.ZIP - nie pamiętam właśnie, czy to przypadkiem nie obsługiwało tych trybów Fn+F8, więc zainstaluj to tylko wtedy jeśli będzie Ci brakować tej funkcjonalności Fn+F8

Aktualizacje by Windows Update ruszyło prawidłowo (przed tym wyłączyć automatyczne sprawdzanie aktualizacji):
  1. KB3020369 & restart
  2. KB3125574 (wybierz tą, gdzie jest "dla komputerów z procesorami x64") & restart
  3. KB3138612 & restart
  4. KB3145739 & restart
  5. KB3212646 (wybierz tą, gdzie jest "dla systemów opartych na procesorach x64") & restart

Kolejność jest ważna. Reszta pobierze się sama smile.gif.

Sterownik Intel ME Engine pojawi się w Windows Update, możesz go zainstalować jak coś.

Jak masz jakieś pytania to pisz. Powodzenia.

--------------------

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek (1 gości i 0 użytkowników anonimowych)
0 użytkowników:

RSS Wersja Lo-Fi_|_Informacja o cookies Zegar wskazuje: 24-01-2017 - 18:16