IPB

Witamy gościa ( Logowanie | Rejestracja )

21 Strony: V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
Pielęgnacja akumulatora
_I_C_E_
dodano 22-05-2008, 13:30
Nr wypowiedzi: #41

nynuś

Grupa: Forumowicz
Wypowiedzi: 9
Nr użytkownika: 4 565
Laptop: A200-1G4

Pozwolę sobie zacytować post z innego forum, który daje inne spojrzenie na problem:

Piotr Kierszniewski napisał/a:

Moja kilkuletnia praktyka z bateriami w notkach pokazuje co innego i twierdze, ze mozna rozladowywac do konca, a nawet to pomaga w przypadku, gdy bateria wykazuje oznaki przedwczesnego zuzywania sie i traci na pojemnosci.
Oczywiscie, ze bateria, ktora jest rozladowana az tak bardzo, ze nawet miernik nie drgnie to juz przesada, ale stanowczo twierdze ze mozna ja rozladowac do nawet do poziomu 0.5%, czyli do takiego, ze jak wlaczymy notka, to wiatrka pochodzi 3 sek. i sie wylaczy. Nie raz juz w ten sposob ratowalem baterie, ktora dawala pradu na 30 min. a po zabiegach opisanych wczesniej notek chodzil o 5-10 min dluzej, czyli wynik lepszy od poprzedniego o ok. 15-30%.

Gość pewnego konkurencyjnego forum napisał:

Zajmuję się naprawą i regeneracją pakietów akumulatorowych. Pozwolę sobie zabrać głos.
Bateria litowo-jonowa nie wymaga formowania. W chwili opuszczenia fabryki jest gotowa do pracy i posiada pełną pojemność.
W niepracujących ogniwach (nie podlegających cyklowi rozładowanie/ładowanie) występuje zjawisko "leniwej baterii". Traci ona swoją pojemność pomimo pozornego utrzymywania napięcia wyjściowego (dzięki zaimplementowanej w niej elektronice). W efekcie bateria ulega szybszemu rozładowaniu. Z doświadczenia wiem, że czas samoistnego rozładowania ogniw zależy od producenta (inaczej mówiąc od jakości). Jednak wykonanie choćby jednokrotnego cyklu rozł/ładow bardzo często przywraca pojemność - proporcjonalną do stopnia zużycia ogniwa.

Piotr Kierszniewski napisał/a:

Bzdura jest, ze trzeba wyjmowac baterie, jak sie pracuje na samym zasilaniu. Wystarczy chociaz raz na miesiac popracowac na baterii.
Nie wiem skad teoria, ze nie wolno dopuszczac do rozladowania baterii ponizej 20%. To by oznaczalo, ze 1/5 czasu pracy na baterii nie powinno istniec. Nawet taki Windows czy producenci BIOSu ustawiaja alarmy dopiero przy 10 lub 5%. Mam rozumiec, ze ustawiaja oni zle i sie nie znaja? Wszyscy?

Gość pewnego konkurencyjnego forum napisał:

Potwierdzam że nie należy wyjmować baterii z laptaka. Powinna być zamontowana nonstop. Nad jej stanem naładowania i właściwej konserwacji (niewielkie kilkunastomiliamperowe doładowanie konserwujące) czuwa zaawansowana elektronika komputera znajdująca się na płycie głównej i współpracujca z elektroniką wewnątrz ogniw. Po włączeniu komputera elektronika jest wspomagana biosem i systemem operacyjnym. Dlatego właśnie w pakietach jest conajmniej cztery końcówki zasilające (in/out). Pozwalają one elektronice komputera określić faktyczny poziom napięcia ogniw z pominięciem elektroniki pakietu.
Fachowcy od baterii się nie mylą. Elektronika nie ma możliwości pomiaru pojemności pakietu lub poszczególnych ogniw. Zbiera informację o napięciu wyjściowym "po wzmocnieniu" elektroniką i przed elektroniką. Zeby nie dopuścić, do pełnego rozładowania ogniw (bardzo niebezpieczne, gdyż zachodzą wtedy nieodwracalne zmiany chemiczne wewnątrz ogniwa) producent w elektronice pakietu zabezpieczył się przed takim zdarzeniem i elektronika blokuje (odłącza) pakiet aby nie nastąpił większy spadek napięcia niż możliwy nie uszkadzający pakietu. Od tego progu ustalane są odpowiednio wyższe, napięcia poziomu ostrzeżenia i wyłączenia komputera.
Zaufajcie elektronice procesu ładowania. Jest doprowadzona do możliwej technologicznie perfekcji. Wystarczy co jakiś czas wykonać cykl rozł/ ładow.
Jeżeli jedno z ogniw pakietu elegnie uszkodzeniu, to żadne manewry nie przywrócą mu właściwej pojemności. Jednak oddanie takiego akumulatora do naprawy i wymiana tylko uszkodzonego ogniwa (ogniw) pozwoli na uniknięcie wysokich kosztów wymiany całego pakietu.

------------------
Cytowane z : http://forum.karen.com.pl/viewtopic.php?p=24335
Go to the top of the page

+Quote Post
tata
dodano 12-10-2008, 21:08
Nr wypowiedzi: #42

cielepa
*

Wypowiedzi: 11
Nr użytkownika: 11 721

Witam.
Pracowalem w serwisie elektronicznych urządzen przemyslowych (ponad 10 lat). Stosowane byly tam akumulatory, w zaleznosci ot trybow pracy akumulatory pracowaly od kilku miesiecy do kilku lat. Akumulator czesto rozladowywany do minimum napiecia bezpiecznego, przewidzianego przez producenta szybciej się zuzywa od tego, ktory jest pod zasilaniem non stop. Najdluzej pracowaly akumulatory podlaczone do zasilania przez caly czas (do kilku lat jak nowe). Najgorsze dla akumulatora jest tak zwane "szybkie ladowanie" (stosowane w laptopach) skraca ich zywot znaczaco w porownaniu z powolnym malym pradem.

Uszkodzony akumulator mozna ratowac podlaczajac go do zewnetrznego zrodla ladowania i ladowac malym pradem(1/100 pradu pojemnosci) przez kilka dni, nie przekraczajac maksymalnego napiecia ladowania.

W ostatecznosci ozywic mozna (uszkodzone ogniwo) impulsami pradu kilka razy wiekszymi od pojemności, impuls 10msek. raz na sekunde (moze byc potrzebne napięcie do trzech razy wieksze niz napiecie akumulatora).
W ten sposob przywrocilem do zycia kilkanascie akumulatorow.

UWAGA:
Kilka eksplodowalo! sad.gif

Moje laptopy sa podlaczone do pradu przez caly czas. Bateria, ktora ma dwa lata trzyma lepiej niz tydzien po zakupie.

Pozdrawiam.

+Quote Post
marmar16
dodano 13-10-2008, 20:17
Nr wypowiedzi: #43

epny

Grupa: + Zasłużony
Wypowiedzi: 1 962
Nr użytkownika: 10 508

Czyli uważasz, że nawet jeśli laptop po trzech dniach użytkowania (podłączonego do prądu) doładowuje tylko 6% baterii to i tak lepiej mieć cały czas podłączonego pod prąd?

Ja nie uważam, że dobrze dla akumulatora gdy ciągle doładowuje się te pare procent. Po prostu co trzeci dzień używam baterię.

Czasem rozładuję do 70% i podłączam a czasem do 10% i podłącze.

Oczywiście nie liczę wtedy kiedy bateria jest naprawdę potrzebna, czyli np. gdześ wychodzę smile.gif

+Quote Post
szyno
dodano 13-10-2008, 20:46
Nr wypowiedzi: #44

epny

Wypowiedzi: 673
Nr użytkownika: 3 089

A ja mam takie praktyczne pytanko. Przy jakim poziomie naładowania baterii (%) macie włączone, aby laptop się hibernował. Ja osobiście miałem włączone jedynie komunikaty o rozładowującej się baterii (15% i 5%), ale bez jakiegokolwiek działania, co dziś skutkowało twardym i nagłym wyłączeniem laptopa (ale i tak chodził ~7 min przy pokazywaniu 0%). Czy ustawienie hibernacji (opcje zasilania>>alarmy) przy 1% będzie OK?
Do jakiego poziomu należy rozładować baterię, aby przeprowadzić jej kalibrację?

--------------------
Pozdrawiam,
Szymon K

+Quote Post
sakul
dodano 22-10-2008, 10:23
Nr wypowiedzi: #45

cielepa
*

Wypowiedzi: 21
Nr użytkownika: 4 528

hmm ja miałem przypadek notka Gericom który pracował przez kilka lat na nonstop zasilaniu byc moze raz na ruski rok byl korzystany z baterii w co wątpie gdy chciałem odłączyć zasilanie to jak się później okazało po 30s do 1minuty wylaczal sie notek proba przekalibrowania baterii przez batterydoubler (bodajze tak się nazywała) wydłużyło czas pracy do 5 min aczkolwiek gdy się wyłączył czyność kalibraci trzeba było powtórzyć więc zrezygnowałem z takiej zabawy, wiec czy takie trzymanie baterii nonstop pod zasilaniem nie wiem czy jest takie korzystne dla baterii może jak by z niej się korzystało raz na tydzień to może...

+Quote Post
reklama
dodano 22-10-2008, 10:23
Nr wypowiedzi: #

.

Quote Post
-LocDog-
dodano 22-10-2008, 13:25
Nr wypowiedzi: #46

Marzyciel

Grupa: Zablokowano
Wypowiedzi: 1 139
Z: Sardinia, Alghero
Nr użytkownika: 3 493
Laptop: ASUS F8Sn

U mnie lapek ma 3 miesiące, gro czasu pracuję na zasilaniu sieciowym, ale gdy od czasu do czasu je odłączam to jestem mile zaskoczony długością pracy na baterii. Bateria praktycznie nigdy nie była resetowana do zera, minimalny poziom to 20-30%.

--------------------
Laptop:
ASUS F8Sn-1C: Intel® Core™2 Duo T8100 || 14.1 WXGA+ 1440 x 900 || 3072 MB DDR2 || HDD 250 GB S-ATA || NVidia 9500M GS 512MB || Windows Vista Home Premium || WRT54GL

Moje Recenzje:
ASUS F8Sn-1C

Moje trasy rowerowe:
Nokia SportsTracker

+Quote Post
Morthal
dodano 22-10-2008, 13:41
Nr wypowiedzi: #47

hanys

Wypowiedzi: 6 257
Z: Wrocław
Nr użytkownika: 1 258
Laptop: Compal FL90

QUOTE(-LocDog- @ 22-10-2008, 13:25) *
U mnie lapek ma 3 miesiące, gro czasu pracuję na zasilaniu sieciowym, ale gdy od czasu do czasu je odłączam to jestem mile zaskoczony długością pracy na baterii. Bateria praktycznie nigdy nie była resetowana do zera, minimalny poziom to 20-30%.

Baterie mają 6 miesięczne okresy gwarancyjne, więc zwykle w tym czasie zawsze działają idealnie, bez znaczenia czy się stosowało do zaleceń ;)

--------------------
Compal FL90

> Intel Core 2 Duo T7300 2x2GHz
> nVidia GeForce 8600M GT 256MB GDDR2
> Kingston 2x1024 MB 667MHz
> Seagate Momentus 120 GB 7200rpm

Ostatnia recenzja: Acer Aspire 6935G

Najpierw czytaj, potem pytaj!

W drodze dwa maluchy: MSI Wind U210, HP Mini 5101.

+Quote Post
Jan Korzeniowski
dodano 22-10-2008, 21:53
Nr wypowiedzi: #48

Apacz Tęga Głowa ;-)

Wypowiedzi: 1 519
Z: Bytom
Nr użytkownika: 11 670
Laptop: Dell D410

Mimo tych wszystkich wypocin, badań itd. jestem trochę zdegustowany. Chodzi mi dokładnie o te działanie cały czas pod prądem. Mam niby teraz od kilku godzin 100%, ale zasilacz jest gorący, więc mimo wszystko co chwile chyba baterie doładowuje. Ja tam wole popracować przynajmniej raz dziennie na baterii żeby spadła kilanaście-dziesiąt procent, a raz na tydzien rozładować do ok 10%. Jak bateria ma paść to i tak padnie, po to ona jest, żeby używać. Jak padnie to kupi się nową, 300zł to nie tak dużo, żeby przez rok nie uzbierać. Podsumowując MOIM skormnym zdaniem lepiej jest normalnie eksplatować baterię do tego do czego została stworzona, a nie działać nonstop na zasilaczu. Valmaris kiedyś pisał, że on i jego kolega mieli te same lapki, valmaris dość często pracował na baterii i wyciąga 1:30 a kolega, który działał na zasilce uzyskuje 30min.

--------------------
Był sobie Samsung R560

Core 2 Duo P8400 2,26GHz @ 2,82GHz
4GB DDR3
GeForce 9600GT GDDR3 500/800/1250 MHz@ 690/960/1725MHz
Samsung 320 GB

3dmark06 7249 pkt

+Quote Post
loqwa
dodano 22-10-2008, 22:00
Nr wypowiedzi: #49

epny

Grupa: + Adherent
Wypowiedzi: 1 373
Z: Strzebiń
Nr użytkownika: 5 677
Laptop: Toshiba A200 - 1M8

Mam Toshibę rok i używam jej dużo ale zwykle na zasilaczu, niekiedy z wyjętą baterią, niekiedy jak teraz z włożoną ale w 99% na zasilaczu i nie odnotowałem od roku widocznego spadku pojemności. Powiem więcej - wydaje mi się, że pracuje nawet dłużej niż na początku ale takie są moje subiektywne odczucia bo czasu nigdy nie mierzyłem......

--------------------
Toshiba A200-1M8 [recenzja];
C2D T7100 1,8GHz 800MHz FSB;
Kingston 4GB (2+2) 667MHz;
ATi Radeon HD2600 256MB 500/400MHz (core/mem);
Chipset Intel PM965;
Samsung 830 64GB + HDD Hitachi 160GB 5400rpm + Samsung S2 640GB + Toshiba STOR.E STEEL 500GB
Asus GX900;
loqwa@notebookcheck.pl

+Quote Post
LLothar
dodano 22-10-2008, 22:08
Nr wypowiedzi: #50

epny

Grupa: + Adherent
Wypowiedzi: 1 636
Nr użytkownika: 1 357

A ja myslalem, ze jak napisze łopatoligiczny poradnik to nie bedzie az tylu niejasnosci wink.gif. Ale to chyba normalne, ze ludzie rownie mocno ufaja "mi sie wydaje" jak i cytatom z badan naukowych wink.gif

--------------------

+Quote Post
Jan Korzeniowski
dodano 22-10-2008, 22:26
Nr wypowiedzi: #51

Apacz Tęga Głowa ;-)

LLothar ja najbardziej ufam doświadczeniu zdobytym przez siebie lub przez kogoś kto może potwierdzić w 100% że tak jest, dopiero potem będę ufał takim badaniom. Jak mi padnie bateria po 8 mc od uzywania takiego jak tu nakreslilem, to dopiero przyznam racje (chociaz moze to byc wada produkcyjna, ktoz to wie;D)

--------------------
Był sobie Samsung R560

4GB DDR3
Samsung 320 GB

3dmark06 7249 pkt

+Quote Post
marmar16
dodano 22-10-2008, 23:01
Nr wypowiedzi: #52

epny

Ja baterii używam gdzieś o trzeci dzień, chyba ze jest akurat potrzebna np codziennie. smile.gif

+Quote Post
criginold
dodano 23-10-2008, 11:10
Nr wypowiedzi: #53

miglanc

Wypowiedzi: 174
Nr użytkownika: 15 054
Laptop: JHL 90

właśnie czytam o beteriach na http://www.grush.one.pl/article.php?id=baterie&page=3 i jest tam takei oto zdanie:
"co kilka tygodni rozładowując baterię aż do momentu wyłączenia komputera (najbezpieczniej jest pozwolić mu się wyłączyć na ekranie BIOSu — absolutnie nie pod kontrolą Windows!) i ładując ją do pełna, a nawet troszeczkę dłużej."

hmmm doczytałem już ze raz na jakis czas powinienem rozładować beterie do końca. Mam rozumieć, że za każdym razem jak bede ją rozładowywał do końca to przed tym jak padnie mam wyłaczyc kompa i wejsc do biosu i tam pozwolić jej się rozładować? może ktoś mi wytlumaczyć po co?

--------------------
Compal JHL90 GeForce 9600M GT 512 mb
WSGA
T7250
4GB RAM 800Mhz Kingstone
Samsung 160GB 7200
Win7 professional 64bit

+Quote Post
-LocDog-
dodano 23-10-2008, 11:15
Nr wypowiedzi: #54

Marzyciel

Nie ma co przesadzać, analizować naukowe teksty, Heh. Ile tysięcy ludzi kupuje nowe komórki, gdzie miłe panie w 99,9% mówią, aby baterię sformatować trzykrotnie co w/g badań jest błędem - a jednak dalej użytkują te telefony i większość nie ma problemu.
Jak komu wygodnie, ja na pewno nie będę analizował. Że niby teraz muszę popracować na baterii, bo tak mówią testy, a wcale tego nie chcę tylko muszę :-) Jak mam pracować na baterii to pracuję, jak na kablu z baterią to tak samo i nic się nie dzieje. Pozdrawiam.

--------------------
Laptop:
ASUS F8Sn-1C: Intel® Core™2 Duo T8100 || 14.1 WXGA+ 1440 x 900 || 3072 MB DDR2 || HDD 250 GB S-ATA || NVidia 9500M GS 512MB || Windows Vista Home Premium || WRT54GL

Moje Recenzje:
ASUS F8Sn-1C

Moje trasy rowerowe:
Nokia SportsTracker

+Quote Post
criginold
dodano 23-10-2008, 13:19
Nr wypowiedzi: #55

miglanc

hmmmmmmm jutro powinien dotrzeć już do mnie kurier z moim pierwszym laptopem JHL90. Chciałbym możliwie długo cieszyć się długim życiem swojej baterii. Dlatego dziś przewertowałem parę stron i napisze niżej czego się dowiedziałem. Może to się komuś przyda.

1) Staramy się aby poziom naładowania nie spadł poniżej 40 %, jeśli dojdzie on do tej wartości podłączamy ładowanie
2) jeśli użytkujemy laptopa w domu lepiej jest wyjąc baterie naładowaną do około 40% i schować ją szczelnie zapakowaną w jakies chłodne miejsce o temp nie mniejszej niż 5 stopni.
3)Co jakiś czas np raz w miesiącu warto jest przeprowadzić kalibracje baterii czyli rozładować ją do stanu aż komputer się wyłączy, a następnie szybką ją podładować( i tu nie wiem czy do 100%??)

o takie podstawowe 3 pkt o których wyczytałem.
Mam jeszcze pytanka.
1) baterie chyba nie być naładowane w 100%? czy wiec lepiej ładować je np do 80-90%?
2) jeżeli laptopa przez wiekszosc czasu bede trzymał w domu wiec lepiej jak wyjme baterie schowam gdzies w chłodne meijsce naładowaną do 40%, i co jaki czas mam ją podłaczać do laptopa zeby popracowac na niej? raz w tygodniu wystarczy? czy może częsciej?

--------------------
WSGA
T7250
4GB RAM 800Mhz Kingstone
Samsung 160GB 7200
Win7 professional 64bit

+Quote Post
-LocDog-
dodano 23-10-2008, 13:42
Nr wypowiedzi: #56

Marzyciel

Wczoraj znalazłem ciekawą funkcję w biosie, kalibracja baterii. Laptop zostaje naładowany do końca, następnie odłącza się kabel i tak chodzi aż do zera.

--------------------
Laptop:

Moje Recenzje:
ASUS F8Sn-1C

Moje trasy rowerowe:
Nokia SportsTracker

+Quote Post
Jan Korzeniowski
dodano 23-10-2008, 19:04
Nr wypowiedzi: #57

Apacz Tęga Głowa ;-)

Tak, u mnie w biosie też jest ta funkcja, ale jeszcze jej nie uruchamiałem.

--------------------
Był sobie Samsung R560

4GB DDR3
Samsung 320 GB

3dmark06 7249 pkt

+Quote Post
criginold
dodano 30-10-2008, 11:56
Nr wypowiedzi: #58

miglanc

gdzies to widzialem w jakims poscie ale juz nie pamietam gdzie, moze ktos mi na szybko odpowiedziec na te 2 pytania?
1) baterii lepiej nei rozladowywac za czesto na maxa, a jak jest z ladowaniem? mozna na max czy lepiej do 80-90 procent?
2)jak zrobic zeby bateria ladowala sie dopiero jak spadnie np do 80% jakis program? jaki?

--------------------
WSGA
T7250
4GB RAM 800Mhz Kingstone
Samsung 160GB 7200
Win7 professional 64bit

+Quote Post
dr House
dodano 6-12-2008, 23:54
Nr wypowiedzi: #59

karlus

Wypowiedzi: 121
Nr użytkownika: 16 179
Laptop: Toshiba L100-175, HP Pavilion dv5-1170ew; aktualnie Vostro 3560

Witam wszystkich, mój pierwszy post na forum.
Mam swoją Toshibę już 2 lata i bateria w niej trzyma nadal nieźle, przy dużym obciążeniu ok. 1-1,5h, na min. zużyciu energii nawet 2,5-3h. Głównie używam notebooka na stałym zasilaniu z wpiętą baterią. Zazwyczaj 2 razy w miesiącu na weekendzie podpinałem go do TV i oglądałem filmy. Bateria rozładowywała się raz całkowicie(aż do monitu ostrzegawczego) a raz mniej.
Wtedy ustawiałem tryb minimalnego zużycia energii. Kilkakrotnie działałem na baterii przy dużym zużyciu energii. Efekt jest taki, że baterii nic nie jest mimo tego, że jest wpięta i notek chodzi na stałym zasilaniu.
Piszę to dlatego, że tata ma notka HP i prawie w ogóle przez rok(tyle ma notek) nie używał baterii(może z 5 razy) i nie rozładowywał jej za bardzo wtedy. Tak samo jak ja on trzyma baterię wpiętą i działa na stałym zasilaniu. Efekt jest taki, że bateria robi jaja po roku. Trzyma ok.15 min zaledwie. Co dziwniejsze po załadowaniu się do 100% po kilku minutach działania na baterii wartość spada do 80%, po kilku kolejnych drastycznie do ok.30% i po 2-3 min do ok.3-5% i notek się hibernuje.
Zrobiłem test programikiem ze strony HP i jednego dnia ocenił żywotność baterii na ok.52%. 3 dni później ten sam test pokazał, że prawdopodobnie uszkodzone jest jedno z ogniw i informacja, że bateria powinna być wymieniona.
Teraz raz, że nie wiem po tych doświadczeniach jak się obchodzić z baterią do notka, a po zapoznaniu się z zawartością topicu mam mały mętlik w głowie. Pewnie skończy się na tym, że każdy ma trochę racji wink.gif
Tak przy okazji czy warto oddać tę baterię z HPka do serwisu żeby spróbowali ją odratować czy lepiej kupić nową ? Nie wiem jaki może być koszt orientacyjny takiej reanimacji wink.gif

+Quote Post
marmar16
dodano 7-12-2008, 0:11
Nr wypowiedzi: #60

epny

A nie ma jeszcze gwarancji?
A ciekawy jestem, czy Asus też ma jakiś programik pokazujący żywotność baterii. smile.gif
W Evereście jakiś wear level wynosi 6% po kilku miesiącach. To dobrze czy źle? Bo coś czuję, że źle :/

+Quote Post

21 Strony: V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek (1 gości i 0 użytkowników anonimowych)
0 użytkowników:

RSS Wersja Lo-Fi_|_Informacja o cookies Zegar wskazuje: 25-05-2017 - 18:21