IPB

Witamy gościa ( Logowanie | Rejestracja )

Reply to this topicStart new topic
Pomiar grubości termopadów przy pomocy plasteliny
prart
dodano 8-11-2016, 12:29
Nr wypowiedzi: #1

Grupa: Forowicz
Wypowiedzi: 51
Nr użytkownika: 12 773
Laptop: 8770w

Mam taki sprawdzony od lat sposób na wyczucie nowego sprzętu pod względem chłodzenia GPU (termopady i pasta): wyciągam kartę, wyciągam heatsinka, ściągam termopady, czyszczę całość. Kładę kulki o średnicy 2~3 mm miękkiej rozgrzanej w palcach plasteliny: jedną na kość pamięci w jednym z rzędów, drugą na kość z drugiego rzędu, trzecią na cewki, czwartą w razie potrzeby na MOSFETy. Na rdzeń kartka papieru docięta na 2cmx2cm (rozmiar rdzenia).
Kartę skręcam z heatsinkiem na max poza komputerem, tak jak to jest po zamontowaniu w lapku. Sprawdzam na oko, czy kartka się trzyma, można potrząsnąć kilka razy czy się nie wysunie/przesunie. Jak się przemieszcza albo wypadnie to wiadomo - jest szpara pomiędzy heatsinkiem a GPU i trzeba coś podłożyć. Po zdjęciu heatsinka spłaszczone kulki plasteliny dają wymiar potrzebnego termopada (jej wysokość + jakiś lekki zapas na ściśnięcie termopada). Wiem, sposób lekko pół śmieszny, ale sprawdza się idealnie od lat na poznanie nowej maszyny i pozwala określić "organoleptycznie" spasowanie karty, bez domyślania się późniejszego czy jest ok.

I teraz, w moim P870DM-G dla 980M w slocie/z heatsinkiem Master wyszło: na pamięci 2mm, na cewki 2mm, na MOSFETy 4mm 9krótszy bok karty) i 3mm (dłuższy bok karty); kartka nie wypadła, podkładka nie potrzebna. Z IC Diamond karta po takiej kosmetyce na stock vBIOS nie przekracza 70C na wiatrakach overclock, w grach idąc pełną mocą (VSync wyłączony, komp rozkręca obie karty na max, duuuuuużo powyżej odświeżania ekranu; btw - orgazmistyczne ilości fps tongue.gif ).
Dla drugiej 980M Slave już tak się nie bawiłem, tylko zastosowałem wszystko jak powyżej - założyłem, że karta i heatsink (w obrębie blachy pokrywającej kartę) ma identyczną konstrukcję więc i spasowanie identyczne. Tempy na Slave jakieś 10C większe mam.
Wiem, że to niby normalne przy SLI w tym Celvo ale zastanawiam się nad rozebraniem, plastelinka i może właśnie blaszka o której pisałeś.

Myślę, że <0,5mm grubości jak już.
Powód zmiany treści: wydzieliłem z tematu o Clevo P870DM-G /tc
Go to the top of the page

+Quote Post
hoodedman
dodano 8-11-2016, 20:32
Nr wypowiedzi: #2

Grupa: Forowicz
Wypowiedzi: 1 120
Nr użytkownika: 1 769

QUOTE(prart @ 8-11-2016, 11:29) *
Mam taki sprawdzony od lat sposób na wyczucie nowego sprzętu pod względem chłodzenia GPU (termopady i pasta) (...)

Sprytnie. Uważam że genialny patent.

--------------------
Go to the top of the page

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek (1 gości i 0 użytkowników anonimowych)
0 użytkowników:

RSS Wersja Lo-Fi_|_Informacja o cookies Zegar wskazuje: 19-11-2018 - 3:42