IPB

Witamy gościa ( Logowanie | Rejestracja )

2 Strony: V   1 2 >  
Closed TopicStart new topic
Laptop z USA a VAT, porada jak nie omijać prawa a wyjść na swoim :)
gliz2
dodano 9-05-2012, 7:14
Nr wypowiedzi: #1

epny

Grupa: + Adherent
Wypowiedzi: 780
Nr użytkownika: 30 932

Widzę, że temat VAT-u to jakaś zapalna kwestia. Zasada niestety jest prosta w UE jest potrójnie opodatkowanie dochodu, a W USA podwójne. Nie dziwi mnie, że rozsądni ludzie nie chcą płacić niczym nie uzasadnionego haraczu na rzecz UE/Polski. Stara zasada albo VAT albo podatek dochodowy...

Nie jest to idealne rozwiązanie, ale w pełni legalne.

1. Komputer musi być używany. Czyli tylko taki, który był używany przez dajmy na to miesiąc może być przewieziony jako sprzęt używany. Kwestię sprzętu "używanego i uszkodzonego" pozostawiam dla tfurczych tongue.gif
2. Jeśli mamy znajomych, rodzinę sprawa jest prosta. Oni nabywają sprzęt na miesiąc, dwa przed przywozem do RP. Można nawet pokusić się o umowę sprzedaży sprzętu (skoro używany to i za 2/3 ceny a przechodziło i za 50% wartości). Podkreślam, to jest faktyczna, nie pozorna umowa sprzedaży ze wszystkimi konsekwencjami (żeby nie było problemów z giftami). Umowa cyw.-pr. daje podstawę do nie zapłacenia VAT-u.
3. Jeśli nie musi to być sprzęt z najwyższej półki, fabrycznie nowy - to polecam refurby. Nie są to sprzęty nowe, a gwarancję można jak wyżej wybić na 1-2 miesiące przed przywiezieniem.
4. Jak ktoś chce przemysłowo przewozić sprzęt to nie przez Polskę. Irlandia i UK mają bardziej liberalne podejście. I nie. Nie jest to omijanie prawa. VAT jest nakładany niezgodnie z samą ideą tego podatku. Często contra legem. Osoba prywatna, dokonująca zakupu od osoby prywatnej [transakcja w USA, bez elementu transgranicznego] nie podlega przepisom dot. VAT!!! Jest CŁO - VAT nie ma tutaj nic do rzeczy. Sprzęt może być użytkowany i tydzień...

PS. Piszę to nie dla "przedsiębiorczych" ale dla normalnych ludzi, których wkurza dzielenie świata na gorszy i lepszy. Czemu w USA jest taniej? Bo państwo tam nie okrada 3 razy dochodu. Tylko 2 wink.gif

--------------------
Blaszak: i5-4970k // Corsair Ballistix Sport 1600Mhz CL9 8GB // Scythe Ashura // Cool Master V750S // Asus z97 Pro Gamer // KFG2 GTX960 EXOC // Plextor M5S 128GB + Transcend 370 512 GB + WD 1 TB// Nanoxia Deep Silence 3
Fon: LG G4
Laptopy: Asus zenbook ux360uak // Dell M6600 (sprzedany)
Go to the top of the page

+Quote Post
motomouse
dodano 9-05-2012, 8:38
Nr wypowiedzi: #2

stary zgred

Grupa: Koneser
Wypowiedzi: 2 182
Z: Uć
Nr użytkownika: 12
Laptop: D620 X220

QUOTE(gliz2 @ 9-05-2012, 8:25) *
Osoba prywatna, dokonująca zakupu od osoby prywatnej [transakcja w USA, bez elementu transgranicznego] nie podlega przepisom dot. VAT!!!

Miejsce oraz podmioty takiej transakcji nie mają znaczenia. Podatek VAT płacisz od towarów ( niezależnie czy nowe, używane, zepsute ) wprowadzanych na polski/unijny obszar celny i tyle. Zawsze i wszędzie.

QUOTE(gliz2 @ 9-05-2012, 8:25) *
Jest CŁO - VAT nie ma tutaj nic do rzeczy. Sprzęt może być użytkowany i tydzień...

Akurat na laptopy ( a ogólnie elektronikę ) to cła nie ma ... znaczy jest, ale stawka wynosi 0%.

--------------------
Nobody expects the Spanish Inquisition!
Dell D620/Lenovo X220 happy user

+Quote Post
gliz2
dodano 9-05-2012, 10:37
Nr wypowiedzi: #3

epny

@motomouse
osoba prywatna dokonująca zakupu od osoby prywatnej nie podlega ustawie o podatku VAT [ust. 5 ustawy o podatku VAT do zapoznania]. Nie wprowadzaj w błąd ludzi. Jak sprzedajesz komuś rower w Polsce płacisz podatek od czynności cyw-pr a nie VAT!!! Tak samo jest w przypadku nabycia przedmiotu za granicą [nie z Polski w USA, tylko nabyciu, przebywając w USA]. Podmiot nie gospodarczy od podmiotu nie gospodarczego to cło, które wynosi 0%. Dlatego można przewieźć laptopa używanego bez VAT właśnie. Bo używany to nie nowy, nabyty wczoraj w sklepie z nową gwarą. Musisz mieć używanego miesiąc czy dwa przez Johna Smitha (wystarczy) i dowód (umowa w j. angielskim plus przelew), że nabyłeś go od Johna Smitha z Zapadłej Wiochy w Montanie za X dol. I tyle. Nie chcesz, nie wierz. Jak chcesz sprowadzisz w ten sposób 5 lapków miesiecznie to cię celnicy w końcu śmigną, bo jest to nie legalne. Ale jak chcesz nabyć nawet 5 laptopów dla celów prywatnych (nie zamierzasz ich sprzedać) - to nic im do tego. Bo jest to legalne smile.gif

Żeby nie zadrażniać sprawy - niech się wypowiadają inni, którzy coś własnoręcznie "sprowadzili", dla siebie/kolegi, nie hurtowo. Słyszałem, że kolega Darthusa ostatnio się sparzył...

PS. A to jest namiastka 'pomysłowości' naszych rodaków - jeden osobnik przewiózł laptopa o wartości ok. 10 000 zł uszkadzając mechanicznie jeden z podzespołów (koszt zabawy ok. 700zł) - jako sprzęt uszkodzony przeszedł za 2500 zł. Jak ktoś wie co robić... Nie zachęcam. Po prostu uważam, że państwo nie powinno okradać swoich obywateli w tak bezczelny sposób. Jak ktoś sprowadza laptopy do RP niech buli, ale jak ja kupuję lapka dla siebie w USA to g... państwu do tego. A po nr seryjnych i gwarancji łatwo można dojść do handlarzy...

BTW. Jak już wprowadzisz lapka do UE np. w Irlandii lub UK nie masz żadnych kłopotów. Czy to nie przykład debilizmu i zamordyzmu? Czemu naszym to przeszkadza a w UK już nie??

--------------------
Blaszak: i5-4970k // Corsair Ballistix Sport 1600Mhz CL9 8GB // Scythe Ashura // Cool Master V750S // Asus z97 Pro Gamer // KFG2 GTX960 EXOC // Plextor M5S 128GB + Transcend 370 512 GB + WD 1 TB// Nanoxia Deep Silence 3

+Quote Post
motomouse
dodano 9-05-2012, 11:06
Nr wypowiedzi: #4

stary zgred

QUOTE(gliz2 @ 9-05-2012, 11:48) *
osoba prywatna dokonująca zakupu od osoby prywatnej nie podlega ustawie o podatku VAT [ciach, bo reszta to małe pomieszanie]

Dział I rodz. 2 pkt. 7
Dział VIII rodz. 3 art. 45 i 47 smile.gif

Status podatnika w imporcie towarów jest niezależny od faktu prowadzenia działalności gospodarczej. Opodatkowana jest bowiem sama czynność przywozu towarów.

--------------------

+Quote Post
gliz2
dodano 9-05-2012, 12:10
Nr wypowiedzi: #5

epny

To po prawniczemu - czyli jak jest:

Przez import usług rozumie się zatem usługi spełniające łącznie następujące warunki:

A. miejscem świadczenia (opodatkowania) usługi ? zgodnie z art. 27 i 28 ustawy o VAT ? jest terytorium Polski,

B. usługodawcą musi być podatnik mający siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności lub stałe miejsce zamieszkania poza terytorium Polski, niezależnie od tego czy na terenie Wspólnoty czy też poza jej terytorium,

C. usługobiorcą jest osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej bądź osoba fizyczna mająca siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności lub stałe miejsce zamieszkania na terytorium Polski,

D. usługodawca nie rozliczył w Polsce podatku należnego z tytułu wykonanej usługi na rzecz polskiego usługobiorcy (za wyjątkiem przypadków określonych w art. 27 ust. 3 oraz art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 ustawy o VAT, kiedy to zobowiązanym do rozliczenia podatku z tytułu usługi świadczonej przez podmiot zagraniczny jest zawsze usługobiorca).

Podatek od towarów i usług jest zobowiązany płacić podatnik, który sprowadza towar spoza obszaru Unii Europejskiej na terytorium Polski w ramach czynności importu towarów. Obowiązek ten dotyczy nie tylko przedsiębiorców, ale też osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, a sprowadzają towar z zagranicy. W takim przypadku podatnicy są obowiązani do obliczenia i wykazania w zgłoszeniu celnym kwoty podatku, z uwzględnieniem obowiązujących stawek.

Nie zamierzam nikomu udzielać porad prawnych wink.gif wiem, jak jest. Jak ktoś wie jak się ślizgać to się ślizga. Jak nie to zapłaci. I tyle.

--------------------

+Quote Post
nowiutki
dodano 9-05-2012, 13:15
Nr wypowiedzi: #6

hanys

Grupa: + Zasłużony
Wypowiedzi: 8 658
Nr użytkownika: 37 490

QUOTE(gliz2 @ 9-05-2012, 11:48) *
ale jak ja kupuję lapka dla siebie w USA to g... państwu do tego.

Tak tyle że te Państwo nie ma pewności że Ty faktycznie kupiłeś go dla "siebie" - przecież możesz potem opchnąć go komuś innemu jako używany z fakturą marża czyli bez VATu właśnie... smile.gif

Skoro jesteśmy jednak w takich tematach to ja mam powiązane pytanie - mam firmę (istotne!) i kupię nowego lapka w USA, dostaję ichni Invoice, płacę grzecznie polski VAT, wytawiam fakturę wewnętrzną na import towaru i... no właśnie - w rejestrze VAT się wyzeruje dobrze myślę ?

--------------------
eGPU.pl - mój blog o tematyce zewnętrznych kart graficznych do laptopów

+Quote Post
gliz2
dodano 9-05-2012, 13:20
Nr wypowiedzi: #7

epny

QUOTE(nowiutki @ 9-05-2012, 14:26) *
Tak tyle że te Państwo nie ma pewności że Ty faktycznie kupiłeś go dla "siebie" - przecież możesz potem opchnąć go komuś innemu jako używany z fakturą marża czyli bez VATu właśnie... smile.gif

VAT - to podatek od wartości dodanej i naliczany jest w obrocie gospodarczym, nie w sprzedaży wtórnej [upraszczając ja od Ciebie-os. fizycznej kupię parę butów na alledrogo to nie płacę VAT, tylko podatek od czynności cyw.-pr., który jest o wiele niższy - w tym rzecz]. Jak ktoś importuje towar do UE to VAT, jak ktoś wwozi mienie własne na teren UE to cło ew. podatek od czynności.

Tak całkiem off-topic - każdy z nas potencjalnie może innej osobie odebrać. Jakoś nikt nie dostaje wyroku na zaś tongue.gif

A państwo może i to robi. Vide przesiewki na alledrogo czy gumowymdrzewie wink.gif

Reasumując, wg moich doświadczeń - zakup w USA od Kowalskiego, przewóz osobisty samolotem równa się cło a nie VAT. VAT można dowalić jak coś podlega ocleniu, nawet stawką 0%, ale to nie automat i trzeba wykazać, że mamy do czynienia z zakupem nowego towaru ze sklepu o wartości X. A my mamy przecież dowód, że kupiliśmy od Kowalskiego za Y.

Tak na marginesie to jest coś takiego jak domiar podatku. Np. kupiłeś mieszkanie za 300 tys zł a przychodzi pracownik US i twierdzi że to nie możliwe i zabuliłeś 350 tys zł i od tego naliczy ci podatek od czynności. Tyle tylko, że ty możesz złożyć zażalenie/odwołanie, a nawet pójść do sądu. Bez bólu udało się tą sprawę wygrać w sądzie smile.gif A niech sobie celnicy dowodzą przed sądem, że ty od Kowalskiego w Stanach to kupiłeś tego lapka z 5000zł a nie za 2000zł... W praktyce w sądzie umoczą, bo dowody będą tylko na zakup po cenie 2000zł. [podkreślam, że mowa o jednorazowym zakupie a nie o powtarzalnym procederze].

--------------------

+Quote Post
nowiutki
dodano 9-05-2012, 13:31
Nr wypowiedzi: #8

hanys

QUOTE(gliz2 @ 9-05-2012, 14:31) *
Jak ktoś importuje towar do UE to VAT, jak ktoś wwozi mienie własne na teren UE to cło ew. podatek od czynności.

Tylko właśnie cały problem polega na tym że w prawie nie jest zapisane jasno i konkretnie że bagaż podręczny to wwożenie a reszta to import - jedno i drugie zalezy od widzimisię celnika smile.gif

--------------------

+Quote Post
gliz2
dodano 9-05-2012, 13:32
Nr wypowiedzi: #9

epny

Skoro jesteśmy jednak w takich tematach to ja mam powiązane pytanie - mam firmę (istotne!) i kupię nowego lapka w USA, dostaję ichni Invoice, płacę grzecznie polski VAT, wytawiam fakturę wewnętrzną na import towaru i... no właśnie - w rejestrze VAT się wyzeruje dobrze myślę ?

nie wiem czy dobrze rozumiem... kupujesz na firmę coś w USA i płacisz cło i VAT w Polsce. A potem to sprzedajesz w Polsce czy używasz na potrzeby firmy?

Ewidencję księgową podatku VAT musisz prowadzić w sposób zapewniający dane niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej VAT-7 (art. 109 ust. 3 uptu). Konieczne jest zatem zarejestrowanie:
  • kwoty podstawy opodatkowania,
  • kwoty podatku należnego z tytułu dostawy towarów i usług,
  • kwoty podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów i usług, obniżającej kwotę podatku należnego,
  • kwoty podatku VAT podlegającej wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu.
Możemy to na priva przenieść, opłat nie pobieram za takie doradztwo wink.gif

--------------------

+Quote Post
nowiutki
dodano 9-05-2012, 13:34
Nr wypowiedzi: #10

hanys

QUOTE(gliz2 @ 9-05-2012, 14:43) *
nie wiem czy dobrze rozumiem... kupujesz na firmę coś w USA i płacisz cło i VAT w Polsce. A potem to sprzedajesz w Polsce czy używasz na potrzeby firmy?

Tak kupuję na potrzeby firmy. Cła nie płacę bo to przecież elektronika. Tylko co z VATem ? W imporcie usług wiem że on się zeruje przy wystawianiu faktury wewnętrznej ale jak jest w imporcie towaru ?

--------------------

+Quote Post
gliz2
dodano 9-05-2012, 13:43
Nr wypowiedzi: #11

epny

QUOTE(nowiutki @ 9-05-2012, 14:42) *
Tylko właśnie cały problem polega na tym że w prawie nie jest zapisane jasno i konkretnie że bagaż podręczny to wwożenie a reszta to import - jedno i drugie zalezy od widzimisię celnika smile.gif

Lubię takie dyskusje, nawet bardzo. Mam nadzieję, że nam tego admin nie zblokuje biggrin.gif

Jest tak - celnik prawa nie stanowi. Jasne, jego widzi mi się w tej chwili. Ale możesz się od decyzji odwołać lub sprawę skierować ostatecznie do sądu.
Przepisy są tutaj w miarę jasne. Chodzi o wprowadzenie towaru na terytorium UE. Tyle tylko, że czym innym jest sytuacja, w której ktoś nabywa produkt zza oceanu, a co innego jak osoba nabywa osobiście produkt w USA. To jest użytek własny, jak np. z alkoholem, sklepami wolnocłowymi etc. Problemem jest przestrzeganie - nikomu się nie chce wozić po sądach. Sam mam np. problem z Vectrą i rozwiązaniem umowy. Wypowiedzenie jest 30-dniowe. Oni twierdzą, że nie mogą wznowić tej umowy nawet 31 dni (umowa wygasła). Na pytanie dlaczego usłyszałem "bo nie". I to jest ten sam poziom dyskusji z celnikami, pracownikami US. Niestety :/

QUOTE(nowiutki @ 9-05-2012, 14:45) *
Tak kupuję na potrzeby firmy. Cła nie płacę bo to przecież elektronika. Tylko co z VATem ? W imporcie usług wiem że on się zeruje przy wystawianiu faktury wewnętrznej ale jak jest w imporcie towaru ?

Czyli mówimy o Twoim 'wewnętrznym' rejestrze (sorki, ale nie znam się na terminologii rachunkowej zagadnienia)? Zapytam znajomą, ona się zajmuje ewidencją takową. Ja prawem tongue.gif

--------------------

+Quote Post
motomouse
dodano 10-05-2012, 15:34
Nr wypowiedzi: #12

stary zgred

QUOTE(gliz2 @ 9-05-2012, 14:55) *
Tyle tylko, że czym innym jest sytuacja, w której ktoś nabywa produkt zza oceanu, a co innego jak osoba nabywa osobiście produkt w USA. To jest użytek własny, jak np. z alkoholem, sklepami wolnocłowymi etc.

Proponuję przeczytać dwa przepisy, które podałem wyżej i wszystko stanie się jasne smile.gif Definicja użytku własnego też jest ...

--------------------

+Quote Post
gliz2
dodano 10-05-2012, 16:50
Nr wypowiedzi: #13

epny

QUOTE(motomouse @ 10-05-2012, 16:46) *
Proponuję przeczytać dwa przepisy, które podałem wyżej i wszystko stanie się jasne smile.gif Definicja użytku własnego też jest ...

motomouse możemy się tutaj kłócić do upadłego - wystarczy art. 56 ustawy przeczytać, by wykazać że piszesz nieprawdę. Jeśli przywozimy towary za 430 jurków (ok. 1800 zł)to nie płacimy VAT. A kto komuś zabroni sprzedać komuś innemu laptop za 1500zł. Nie będę tłumaczył jak krowie na granicy, z czegoś człowiek żyć musi wink.gif Wszystko jest w ustawie. Masz umowę na zakup laptopa używanego od osoby fizycznej to życzę powodzenia urzędowi celnemu na udowodnienie, że zapłaciłeś więcej smile.gif

--------------------

+Quote Post
motomouse
dodano 10-05-2012, 17:07
Nr wypowiedzi: #14

stary zgred

QUOTE(gliz2 @ 10-05-2012, 18:02) *
Masz umowę na zakup laptopa używanego od osoby fizycznej to życzę powodzenia urzędowi celnemu na udowodnienie, że zapłaciłeś więcej smile.gif

Ale wiesz, że opłaty celne nie płacisz od ceny którą zapłaciłeś ale od wartości towaru smile.gif ? Wartość w skrajnych przypadkach kształtuje się przyjmując poziom średniej ceny z dnia ( okresu ) zakupu i tego nie przeskoczysz. Nawet w SN smile.gif Pełno było już takich co to kupowali np. nowe Mercedesy za 1000 PLN smile.gif

--------------------

+Quote Post
gliz2
dodano 10-05-2012, 17:59
Nr wypowiedzi: #15

epny

po pierwsze primo - nie od wartości towaru, ale od przeciętnej wartości rynkowej, a to spora różnica. Wartość towaru np. obrazu jest wg. jednego 100 tys. zł a wg drugiego 2 mln zł. I jaki VAT od tego? wink.gif
po drugie primo - ostatni raz Tobie tłumaczę - nie mówię o Mercedesach za 1000 zł (chyba, że ktoś skupował złom z logiem, bo znam i takie przypadki i to nawet przechodziło jako złom autentycznie, choć miało koła, ale już jeździć nie mogło). Nie piszę bo się mi wydaje, tylko piszę na podstawie praktyki. Nikt niczego nie ukradł, nie zataił itp. itd.
Przykład z tego roku. Osoba X nabyła uszkodzony produkt elektroniczny o rynkowej wartości ok. 800 zł (w pełni sprawny sprzęt kosztuje ok. 2500 zł w państwie trzecim - bo to jest wartość rynkowa). Na granicy celnicy próbowali ale za nic nie mogli sprzętu uruchomić i nie mieli podstaw, aby zakwestionować deklaracji. Okazało się, że naprawa jest dosyć prosta a jej koszt nie przekroczył 200 zł. Sprzęt po naprawie jest wart w Polsce ok. 3000 zł. Nie złamany został żaden przepis, a ocena tego czy osoba X działała w zamiarze to należy do sądu i jak ktoś się chce wozić to z Bogiem.
Z autopsji znam tylko jedną sprawę, gdzie po obciachu na 1 rozprawie urząd celny pokazał tyły. Jak mówiłem - nie Ty musisz udowodnić, że umowa jest fałszywa, bo TO MUSI wykazać urząd celny/skarbowy. Nie chcesz - nie wierz. Ludzie wierzą w co chcą i żaden argument ich nie przekona wink.gif

Ps. Wskaż mi proszę i innym forumowiczom podstawy swych teorii w zakresie wyceny używanego sprzętu. Bo ja znam mnóstwo przykładów, że rozbieżności w wycenie sprzętu elektronicznego używanego wynoszą 200%. I nie mówię o szrocie tylko np. o używanym Dellu Precision M6600. Jakaś aukcja na ebayu? Cena z lombardu? Umowę można zawsze zakwestionować, ale o jej ważności decyduje sąd nie pan celnik na granicy. Masz papier, niech się wożą. Inaczej to nawet posiadacz biletu MZK płaciłby codziennie karę za przejazd bez biletu bo pan Kanar ma swoje widzimisię.

--------------------

+Quote Post
gliz2
dodano 13-05-2012, 8:09
Nr wypowiedzi: #16

epny

Chciałem żeby ten post był osobno dla czytelności.

http://www.ebay.com/itm/Dell-Precision-m66...=item1e6d7907d6 refurb Dell M6600 i5 ATI8900 NBD 3 lata za 1100 usd; ten sam model kosztuje w USA od 650 usd (była taka aukcja) do 1800 usd (też tak poszedł).

Pytanie do motomouse: To jak to będzie z VAT? Celnik stwierdzi, że to nie prawda i że aukcja jest sfałszowana? Czy jednak będzie musiał uznać, że za tyle ktoś nabył tego Della?

To tylko celem unaocznienia problemów z 'wartością rynkową' sprzętu używanego smile.gif

A przecież nikt nikomu nie zabroni kupić laptopa bez wszystkich części co zdecydowanie obniża jego wartość do owych magicznych 430 euro wink.gif

--------------------

+Quote Post
mflbn
dodano 20-08-2012, 2:29
Nr wypowiedzi: #17

cielepa
*

Grupa: Forumowicz
Wypowiedzi: 11
Nr użytkownika: 48 493

3 lata temu przywiozłem HP na swój użytek o wartości 700$ dokumentów, faktur ze sobą nie brałem bo do niczego nie były mi potrzebne, na granicy nie było problemu a ja wtedy nawet nie byłem świadomy, że teoretycznie muszę płacić jakiś VAT itd.

aktualnie jestem w USA i w tym tygodniu zamierzam kupić Macbooka, wracam dopiero w październiku i czytając te różne wątki od VAT'ach zaczynam mieć wątpliwości, że historia się powtórzy... z drugiej strony mam wrażenie, że połowa osób, która straszy tym VATem nawet nigdy nie przewoziła żadnego sprzętu z USA

zmieniło się coś w przepisach od 2009 roku?

+Quote Post
motomouse
dodano 20-08-2012, 9:05
Nr wypowiedzi: #18

stary zgred

QUOTE(mflbn @ 20-08-2012, 3:51) *
zmieniło się coś w przepisach od 2009 roku?

Nic się nie zmieniło. Jak będziesz miał szczęście to przejdziesz, jak będziesz miał pecha to Cię złupią smile.gif Sprawa wygląda tak, że raczej trzeba mieć dużego pecha, aby cię wyłowili, ale trzeba się z tym liczyć.

--------------------

+Quote Post
Cygan
dodano 20-08-2012, 20:00
Nr wypowiedzi: #19

karlus

Grupa: Forumowicz
Wypowiedzi: 140
Nr użytkownika: 26 959
Laptop: MSI GE600-026XPL

Jak go rozpakujesz i przewieziesz bez opakowania, tzn jeśli będzie wyglądał tak jakbyś go na co dzień używał, to nie będzie żadnego problemu.
Najgorzej jest przewozić w oryginalnym opakowaniu, folii itd, bo wtedy wiadomo że prawdopodobnie wieziesz go na sprzedaż/nie dla siebie.

+Quote Post
Sparc
dodano 21-08-2012, 0:10
Nr wypowiedzi: #20

Ponboczek

Wypowiedzi: 20 743
Nr użytkownika: 75
Laptop: MacBook Pro

Celnicy nie gęsi i sprawdzają datę produkcji po numerze seryjnym.

Ale wyrywkowo, np. tym co nie są obywatelami USA.

--------------------
Some systems don't need improvement

+Quote Post

2 Strony: V   1 2 >
Closed TopicStart new topic
1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek (1 gości i 0 użytkowników anonimowych)
0 użytkowników:

RSS Wersja Lo-Fi_|_Informacja o cookies Zegar wskazuje: 12-12-2017 - 9:37