IPB

Witamy gościa ( Logowanie | Rejestracja )

2 Strony: V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
Kupno następcy Macbooka Air
ktosinny
dodano 9-09-2016, 18:53
Nr wypowiedzi: #1

bajtel

Grupa: Forumowicz
Wypowiedzi: 36
Nr użytkownika: 26 889

Witam,

Niedawno sprzedałem swojego MBA z 2012 roku(ten z i5, intel HD4000) i potrzebuję jego następcy.
Byłem bardzo zadowolony z MBA, nigdy mnie nie zawiódł, nawet gdy go zalałem szklanką wody, wyczyściłem i działał(wiem, szczęście), ale czuję, że po 4 latach mogę być zaskoczony nowościami.
Budżet: Około 900 funtów, z możliwością dopłaty, jeśli warto. Może być nawet i 1k+ jeśli jest możliwość wzięcia na raty. Niektóre sklepy oferują zniżki dla nauczycieli, z której mogę korzystać.
Laptop przede wszystkim służy do pracy w niewymagających programach i przy dziesiątkach odpalonych zakładek.

Wymagania:

- Rozmiar: 13.3"-14.x" - często go przenoszę, ale jeśli byłaby jakaś poręczna 15tka to nie pogardzę(typu XPS 15).

- Wyświetlacz wydawał mi się ok w Air 13, a na dzisiejsze standardy to chyba byłby dość słaby, więc raczej wybrzydzać nie będę.
Jedyna preferencja, to 16:10 ratio, bo tak mi po prostu wygodniej czytać, ale to nie warunek.

- Najważniejszy jest komfort pracy i bateria, czyli ponad 6h przy normalnym użytkowaniu. Bardzo dużo pisania, więc klawiatura musi być dobra.

- Grafika: Jedyne gry w jakie gram to Civ 5 i Diablo 3 czasem(MBA 13 ledwo dawał radę na minimalnych). Chciałbym, żeby pociągnął też Civ 6 w dobrych detalach, gdy wyjdzie.

- SSD minimum 256gb, processor podejrzewam, że i5 wystarczy.

- Musi być wytrzymały, cichy i fajnie, gdyby się nie grzał. Wygląd jest mniej ważny.

Z interesujących laptopów widziałem kilka:
Asus UX306
XPS 13 i 15
Dell Latitude 14 7000 (z rankingu notebookcheck)
Lub czekać na wyjście MacBooków...

Problem w UK polega na tym, że w sklepach typu PCWorld itp nie ma możliwości ich obejrzeć na żywo.
Jeśli ktoś wie, gdzie da się obejrzeć wszystkie te laptopy w Londynie, to byłbym wdzięczny za podpowiedź.

Z gory dziękuję za pomoc.

1. Jaki jest budżet? Około £800 funtów

2. Zakup na osobę prywatną czy tez na firmę (domyślnie można przyjąć opcję pierwszą, jeśli na firmę warto to dopisać)?

3. Jaki rozmiar jest preferowany (podajemy wielkość matrycy, ewentualnie wagę)?

4. W jakim kraju będzie dokonany zakup (jeśli w Polsce można punkt pominąć)?

5. Podajemy preferencje co do konkretnych marek producentów:
Lubiani:
Niechciani:

6. Do czego głównie ma służyć notebook? (Można przypisać wagi procentowe poszczególnym zadaniom albo ułożyć je w kolejności malejącej)

7. Na czym zależy nam najbardziej w notebooku 8. Sposób użytkowania laptopa, czyli czy będzie często przenoszony między miejscami, używany w podróży a może głównie na biurku.

9. Czy zamierzamy grać na notebooku? Jeśli tak, to w jakie gry oraz jakich detali oczekujemy? Jedyne w co grałem, to Cywilizacje 5

10. Jakiego czasu pracy na baterii oczekujemy? Około 6-8h przy zwykłym użytkowaniu.

11. Sposób zakupu, czyli czy zamierzamy kupić w dużej sieci handlowej, konkretnym sklepie czy też może w grę wchodzi zakup przez internet.

12. Czy chcemy laptopa z systemem czy też może być bez? Jeśli z systemem, to jaki jest preferowany?

13. Jaki rodzaj wyświetlacza nas interesuje, matowy czy błyszczący?

14. Czy wygląd laptopa jest dla nas istotnym czynnikiem? Jeśli tak, warto podać kilka modeli które wpadły nam w oko z wyglądu.

15. Kiedy planujemy zakup? Jak najprędzej.

16. Jak długo planujemy go używać? 3-4 lata.

17. Na pewno SSD i 256gb+.

18. Czy potrzebny jest napęd optyczny? Jeśli tak, to jaki (DVD, BluRay)? Nie.

19. Inne, czyli wszystko co nie pojawiło się wyżej a uważamy za ważne.
Go to the top of the page

+Quote Post
Sparc
dodano 9-09-2016, 19:24
Nr wypowiedzi: #2

Ponboczek

Grupa: + Zasłużony
Wypowiedzi: 19 935
Nr użytkownika: 75
Laptop: MacBook Pro

Może jeszcze coś jak ThinkPad T460s.

--------------------
Some systems don't need improvement

+Quote Post
EB4U
dodano 9-09-2016, 23:42
Nr wypowiedzi: #3

aka Pan Okoliczny

Wypowiedzi: 5 473
Z: UK
Nr użytkownika: 58 820
Laptop:  + HP

A propos T460s i UK - mam na sprzedaż nówkę T460s z nową stacją dokującą i 3 latami gwarancji onsite.
Mieszkam w Warwickshire, więc jak byś był zainteresowany i jesteś przy kasie, to możemy sie dogadać, bo i tak miałem go wrzucać na eBay z odbiorem osobistym.

+Quote Post
ktosinny
dodano 12-09-2016, 13:27
Nr wypowiedzi: #4

bajtel

No właśnie nie potrafiłbym tak wybrać bez sprawdzenia, musiałbym się wybrać najpierw do sklepu, gdzie jest na wystawie.
Na razie Asus odpada z tego względu https://www.youtube.com/watch?v=rLe5DYOMAFg . Poczytałem, że to dość popularny problem.
Czy są w ogóle jakieś 15tki, które mieszczą się w wymaganiach za taka cenę? Wszystkie Lenovo i Dell'e wybiegają cenowo.

PS. Można jakoś edytować post, bo w poprzednim niepotrzebnie zostawiłem tą całą listę?

+Quote Post
Sparc
dodano 12-09-2016, 13:32
Nr wypowiedzi: #5

Ponboczek

Przyciskiem edytuj z prawej strony na dole postu.

15 calowych w tej cenie za bardzo nie ma, taki Asus UX510 jest droższy.

Z 13 calowych jest UX310.

http://www.nhl.pl/index.php?showtopic=93382&hl=

--------------------

+Quote Post
reklama
dodano 12-09-2016, 13:32
Nr wypowiedzi: #

.

Quote Post
buzz
dodano 12-09-2016, 15:36
Nr wypowiedzi: #6

fachman

Grupa: + Adherent
Wypowiedzi: 350
Nr użytkownika: 47 017

QUOTE(ktosinny @ 12-09-2016, 13:27) *
No właśnie nie potrafiłbym tak wybrać bez sprawdzenia, musiałbym się wybrać najpierw do sklepu, gdzie jest na wystawie.
Na razie Asus odpada z tego względu https://www.youtube.com/watch?v=rLe5DYOMAFg . Poczytałem, że to dość popularny problem.
Czy są w ogóle jakieś 15tki, które mieszczą się w wymaganiach za taka cenę? Wszystkie Lenovo i Dell'e wybiegają cenowo.

PS. Można jakoś edytować post, bo w poprzednim niepotrzebnie zostawiłem tą całą listę?

Znowu problem z zawiasami w Asusie... Wpadka za wpadką.
Nie wiedzą czy ekran który sami wmontowali to TN czy IPS, do tego dyski HDD w cienkich laptopach i USB C gen 1... Ja już nie kupię Asusa na pewno.

Jeżeli byłeś zadowolony z Aira to koniecznie czekaj na nowe Macbooki.

+Quote Post
ktosinny
dodano 12-09-2016, 15:58
Nr wypowiedzi: #7

bajtel

Zaletą Macbooków też jest to, że po 3-4 latach wciąż jestem w stanie go sprzedać za połowę ceny. Tak jak to już zrobiłem z MBP i MBA. Przy okazji mam zniżkę edukacyjną 10% i raty 0% na produkty Apple. Chyba rzeczywiście będzie rozsądniej poczekać.

+Quote Post
Master_one
dodano 12-09-2016, 23:36
Nr wypowiedzi: #8

hanys

Wypowiedzi: 7 294
Nr użytkownika: 46 945
Laptop: XPS M1530, X220

Z Macbooka nie ma korzyści bo po zakończeniu gwarancji te laptopy są jak bomby zegarowe z opóźnionym zapłonem a gdy coś padanie to kłopot.

+Quote Post
Sparc
dodano 13-09-2016, 0:07
Nr wypowiedzi: #9

Ponboczek

A Lenovo to niby lepsze?

--------------------

+Quote Post
Master_one
dodano 13-09-2016, 0:24
Nr wypowiedzi: #10

hanys

Nie specjalnie bo Lenovo to ogólnie syf ale Elitebooki i delle są lepsze. Mają dostęp do bebechów dzięki czemu nie stanowią takich bomb zegarowych jak macbooki. Chociaż nawet Lenovo ma lepszy dostęp do bebechów niż Macbooki i nie trzeba specjalnie się znać by tam zajrzeć a z macbookami już kłopot. Natomiast nowe macbooki z pełną gwarancją to ciekawe maszyny.

+Quote Post
EB4U
dodano 13-09-2016, 3:16
Nr wypowiedzi: #11

aka Pan Okoliczny

QUOTE(Sparc @ 12-09-2016, 23:07) *
A Lenovo to niby lepsze?

Pod kątem gwarancji tak, bo można ją (przynajmniej dla Thinkpadów) spokojnie rozszerzyć i do 5 lat, gdzie w Apple maxymalnie 3 lata to śmiech, bo komputer za gruby hajs jeszcze daje radę, a gwarancji koniec i tak jak pisze Master - po gwarancji cokolwiek sie psuje to kaplica.

+Quote Post
Master_one
dodano 13-09-2016, 11:16
Nr wypowiedzi: #12

hanys

Sam się zastanawiałem nad macbookiem air, ale doszedłem do wniosku, że kupowanie bomby z opóźnionym zapłonem jest ryzykowne. Z drugiej strony kupić nówkę i sprzedać po 2-3 latach, ciekawe czy strata była by duża.
EB4U nie do końca masz z tym rację, Lenovo nie jest pod tym względem lepsze od Apple. Niby możesz wykupić w Lenovo gwarancję nawet do 5 lat czy tam 6, pod warunkiem, że zrobisz to w chwili zakupu laptopa, bo potem to już lipa będzie. Tak jak u mnie laptop kupiony, a potem w trakcie trwania gwarancji nie chcieli jej przedłużyć, nie wiedzieli czy mogą itp historie. Jednym słowem szczyt niekompetencji jakiego świat nie widział. W Dellu żadnych najmniejszych problemów z tym nawet dzień przed końcem gwarancji lub kilka dni po jej zakończeniu. W HP żadnych najmniejszych problemów nawet po zakończeniu gwarancji. Także różnicę widać gołym okiem. Reasumując Lenovo leży i kwiczy. Dla mnie porównywanie Lenovo do klasy biznes jest nieporozumieniem. To zwykłe chińczyki tylko bardziej znane i droższe (nawiasem za tą markę w moim odczuciu nie warto płacić). Ja jeśli mogę raczej unikam tej firmy. Seria Thinkpad mimo, że świetna jako produkt bez porządnego serwisu i opcji gwarancyjnych jak u Della czy HP w moich oczach mocno straciła i mocno się zastanowię czy kupować coś z tego segmentu. Jeśli już to przy zakupie używanego TP będę się musiał liczyć z brakiem gwarancji i brakiem możliwości jej rozszerzenia, a do tego niekompetencją Lenovo ;/. Pod tym względem Apple jest lepszy, bo przynajmniej resellerzy są kompetentni i nie ma takich akcji jak w Lenovo.

+Quote Post
EB4U
dodano 13-09-2016, 12:02
Nr wypowiedzi: #13

aka Pan Okoliczny

To dziwne, bo ja np wchodze na stronę Lenovo:

http://shop.lenovo.com/gb/en/services-warranty/

wpisuję nr seryjny aby spawdzić gwarancję:

s/n PC0D5WBZ

i pokazaują mi się wszystkie opcje rozszerzonej gwarancji gotowe do kupna od ręki, zobacz sam.

Widocznie co kraj, to obyczaj, wiadomo że w Polsce jest jak jest.

Jesli kupować Apple, to tylko z AppleCare, bo po pierwsze bez AC masz chyba tylko 3 m-ce wsparcia telefonicznego, a po drugie bez gwarancji wiele sianka za niego nie dostaniesz, bo jak sam zauwazyłeś, że to finansowa bomba z opóźnionym zapłonem. A dobre ceny trzymają wyłącznie używki ale na gwarancji, co jest raczej logiczne.

Co do AppleCare to niestety na laptopy jest on najdroższy - dla rMBP 15 pewnie grubo ponad 1 tys zł, ale warto polować na eBay/Allegro, ale koniecznie w pudełku, żeby sie nie naciąć na jakieś trefne kody, które później Apple podważy, bo zostały skądś skradzone, czy coś. Jak masz BOXa to inna sprawa.

Ja np kupiłem teraz na eBayu nówkę zafoliowany AppleCare do iMaca za 50 GBP, co jest normalną ceną na eBay podczas gdy w sklepie ok 120 GBP, czyli ponad 2x drożej. Inwestycja w tanio kupiony AppleCare zwróci sie nie tylko w postaci spokojnego snu podczas uzytkowania kompa, ale także finansowo przy jego sprzedazy.

+Quote Post
Master_one
dodano 13-09-2016, 13:19
Nr wypowiedzi: #14

hanys

EB4U wiesz co? To sprawdzanie na stronie to można sobie o kant d... wsadzić. Generalnie miałem tak jak Ty na stronie wyświetlało mi się, że mogę sobie rozszerzyć gwarancję o kolejne pakiety itd. Gdy w to wszedłem okazało się, że ta opcja dostępna jest tylko w krajach zachodnich UK itd. Po telefonie do Lenovo Polska dowiedziałem się, że nie można rozszerzyć gwarancji gdy minęło więcej niż 30 dni od zakupu laptopa. Po kolejnym kontakcie z Lenovo dowiedziałem się że w ogóle nie mogę rozszerzyć gwarancji bo już raz rozszerzyłem d2d na on-site i to mnie pozbawia prawa do kolejnego rozszerzenia. Po następnym kontakcie otrzymałem informację że mogę to rozszerzyć przeszkód nie ma do samego końca trwania gwarancji ale muszą to zweryfikować. Potem była mowa że tak do końca gwarancji ale minimum 90 dni przed jej końcem potem 30 dni przed końcem a potem znów śpiewka że nie można a później że 30 dni przed końcem to już za mało czasu itd itd niekończąca się historia. Zakończyło się tak że nie mogłem rozszerzyć gwarancji z winy Lenovo Polska bo gwarancja upłynęła ta podstawowa a oni nie mogli się ogarnąć w tej sprawie. Także Lenovo Polska to syf. Może w cywilizowanych krajach jest lepiej. Na Twoim miejscu EB4U wypróbowałbym tą opcję przedłużenia przez stronę nim kogoś mylnie poinformujesz że jest taka możliwość a potem się okaże że jednak nie ma takiej opcji bo tylko z Lenovo telefonicznie a Lenovo nic nie wie ;/

+Quote Post
Sparc
dodano 13-09-2016, 13:26
Nr wypowiedzi: #15

Ponboczek

QUOTE(Master_one @ 13-09-2016, 0:24) *
Nie specjalnie bo Lenovo to ogólnie syf ale Elitebooki i delle są lepsze. Mają dostęp do bebechów dzięki czemu nie stanowią takich bomb zegarowych jak macbooki. Chociaż nawet Lenovo ma lepszy dostęp do bebechów niż Macbooki i nie trzeba specjalnie się znać by tam zajrzeć a z macbookami już kłopot. Natomiast nowe macbooki z pełną gwarancją to ciekawe maszyny.

Na co konsumentowi dostęp do bebechów, kiedy w razie awarii zwraca laptopa do sklepu.

QUOTE(Master_one @ 13-09-2016, 11:16) *
Jeśli już to przy zakupie używanego TP będę się musiał liczyć z brakiem gwarancji i brakiem możliwości jej rozszerzenia, a do tego niekompetencją Lenovo ;/.

No ale warunki gwarancji są jasne.

QUOTE(Master_one @ 13-09-2016, 13:19) *
EB4U wiesz co? To sprawdzanie na stronie to można sobie o kant d... wsadzić. Generalnie miałem tak jak Ty na stronie wyświetlało mi się, że mogę sobie rozszerzyć gwarancję o kolejne pakiety itd. Gdy w to wszedłem okazało się, że ta opcja dostępna jest tylko w krajach zachodnich UK itd. Po telefonie do Lenovo Polska dowiedziałem się, że nie można rozszerzyć gwarancji gdy minęło więcej niż 30 dni od zakupu laptopa. Po kolejnym kontakcie z Lenovo dowiedziałem się że w ogóle nie mogę rozszerzyć gwarancji bo już raz rozszerzyłem d2d na on-site i to mnie pozbawia prawa do kolejnego rozszerzenia. Po następnym kontakcie otrzymałem informację że mogę to rozszerzyć przeszkód nie ma do samego końca trwania gwarancji ale muszą to zweryfikować. Potem była mowa że tak do końca gwarancji ale minimum 90 dni przed jej końcem potem 30 dni przed końcem a potem znów śpiewka że nie można a później że 30 dni przed końcem to już za mało czasu itd itd niekończąca się historia. Zakończyło się tak że nie mogłem rozszerzyć gwarancji z winy Lenovo Polska bo gwarancja upłynęła ta podstawowa a oni nie mogli się ogarnąć w tej sprawie. Także Lenovo Polska to syf. Może w cywilizowanych krajach jest lepiej. Na Twoim miejscu EB4U wypróbowałbym tą opcję przedłużenia przez stronę nim kogoś mylnie poinformujesz że jest taka możliwość a potem się okaże że jednak nie ma takiej opcji bo tylko z Lenovo telefonicznie a Lenovo nic nie wie ;/

To trzeba było od razu przedłużyć, a nie dyskutować i pisać maile o termin aż ten minął.

--------------------

+Quote Post
ktosinny
dodano 13-09-2016, 13:28
Nr wypowiedzi: #16

bajtel

Myślę, że nazywanie serwisu syfem, ze względu na swój przypadek jest trochę pochopne.
Co do cen produktów Apple'a bez gwarancji to powiem tylko, że sprzedałem oba MBP 15 z 2010r. i MBA 13 z 2012 bez gwarancji.
MBP 15 kupiłem nowego za 980 - sprzdałem za 600 po 2 latach. MBA 13 kupiłem za 780 - sprzedałem za 350 po prawie 4 latach użytkowania.
W Londynie bardzo łatwo sprzedać używanego Maka i myślę, że nawet jak na sprzęt bez gwarancji trzyma cenę bardzo dobrze.
Jest to jednak dział do kupna za granicą, więc porównywanie serwisów też ma mało sensu.

PS. Z jakiegoś powodu mogę edytować tylko swoją ostatnią wypowiedź.

+Quote Post
EB4U
dodano 13-09-2016, 13:39
Nr wypowiedzi: #17

aka Pan Okoliczny

QUOTE(Master_one @ 13-09-2016, 12:19) *
Może w cywilizowanych krajach jest lepiej.

Z pewnością, bo kiedyś (co prawda dawno) dokupowałem gwarancję ( do T420 chyba) parę dni przed zakończeniem oryginalnej i jeszcze były takie jaja, że po kupie oryginalna się w systemie cofnęła tak, że okazało się że już jest po gwarancji i rozszerzenia nie da się zaaplikowac do niej, ale po jednym mailu do Lenovo wszystko ogarnęli, tak więc nie mam powodów do narzekań, ale tak jak sam mówisz - to było w kraju cywilizowanym.
T460s będę pchał w UK ze względu na samą gwarancję o czym juz pisałem w osobnym wątku.

QUOTE(Sparc @ 13-09-2016, 12:26) *
Na co konsumentowi dostęp do bebechów, kiedy w razie awarii zwraca laptopa do sklepu.

Po gwarancji ? Apple po gwarancji idzie do śmietnika, bo nic sam w nim nie wymienisz, ew. koszty cię skutecznie do tego zniechecą, podczas gdy w innych kompach wymieniasz dysk, pamięć, baterię itd. i używasz dalej.

+Quote Post
Master_one
dodano 13-09-2016, 13:40
Nr wypowiedzi: #18

hanys

Sparc na stronie Lenovo nie dało się przedłużyć bo ta opcja dostępna tylko dla krajów zachodnich. Próbowałem i się nie dało. W lenovo chciałem przedłużyć ale mnie zbywali zamiast to zrobić. Także gdybym mógł to bym to zrobił ale nie mogłem bo Lenovo takiej możliwości nie udostępnia. Ktosinny nazywam serwis Lenovo syfem dlatego że nagminnie stosują części jakie stosują i do tego są akcje z gwarancją ;/ Nie za to się płaci. W Dellu czy u dobrych producentów takich kwiatków nie ma.

+Quote Post
EB4U
dodano 13-09-2016, 13:46
Nr wypowiedzi: #19

aka Pan Okoliczny

QUOTE(Master_one @ 13-09-2016, 12:40) *
Sparc na stronie Lenovo nie dało się przedłużyć bo ta opcja dostępna tylko dla krajów zachodnich.

A papiery wymagane przez lenovo miałeś (tzn. rachunki itd)?

Dlatego mówię - większość Thinkpadów w polskich prywatnych rękach jest z Allegro/OLX, jednoczesnie duża ich część nie ma wymaganych przez Lenovo papierów aby skorzystać z gwarancji, o czym sprzedawcy nie raczyli kupujących poinformować i to, że teraz taki użytkownik bagatelizuje problem żeby się nie podłamać, że został ładnie przewalony bez mydła zamiast zadzwonić do Lenovo i potwierdzic że gwarancji nie ma nie sprawi, że problem zniknie

+Quote Post
Sparc
dodano 13-09-2016, 14:03
Nr wypowiedzi: #20

Ponboczek

QUOTE(EB4U @ 13-09-2016, 13:39) *
Po gwarancji ? Apple po gwarancji idzie do śmietnika, bo nic sam w nim nie wymienisz, ew. koszty cię skutecznie do tego zniechecą, podczas gdy w innych kompach wymieniasz dysk, pamięć, baterię itd. i używasz dalej.

Bzdura, nawet moja dziewczyna potrafi rozkręcić swojego MacBooka i wymienić podzespoły.

https://www.ifixit.com/Device/Mac_Laptop

Gwarancja nie ma tu nic do rzeczy, bo mam na myśli zwrot z tytułu rękojmii.

--------------------

+Quote Post

2 Strony: V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek (1 gości i 0 użytkowników anonimowych)
0 użytkowników:

RSS Wersja Lo-Fi_|_Informacja o cookies Zegar wskazuje: 29-05-2017 - 17:20