IPB

Witamy gościa ( Logowanie | Rejestracja )

5 Strony: V  < 1 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
Baterie - krótkie kompendium
olijacek
dodano 8-10-2008, 22:07
Nr wypowiedzi: #41

Grupa: Forumowicz
Wypowiedzi: 16
Nr użytkownika: 13 093

QUOTE(Blizz @ 19-09-2008, 11:04) *
Trochę to pogmatwane, ale widzisz, jak masz podłączony zasilacz, to zawsze masz 100%, więc musi Ci podładowywać, a więc i cykle spadają. Nie wiem jak to jest, ale ktoś na forum mówił o takim narzędziu, które powoduje, że bateria mimo, że pracuje na zasilaczu jest dopiero podładowywana, gdy jej stan spadnie do X % (ustalone przez użytkownika)

Nie zgodzę się z tym mój laptop zaczyna się ładować dopiero kiedy poziom baterii spadnie poniżej 97% a więc zdążę go przepiąć lub przenieść w inne miejsce , zastanawiam się czy można ten próg zmienić np. do 40 % smile.gif

Laptop to Samsung Q210 .

--------------------
Samsung Q210 C2D P7350 2.0/3GB/250GB/DVDRW/12.1"Gloss/GF9200M/Centrino2
Go to the top of the page

+Quote Post
Jan Korzeniowski
dodano 8-10-2008, 22:58
Nr wypowiedzi: #42

Apacz Tęga Głowa ;-)

Grupa: + Zasłużony
Wypowiedzi: 1 519
Z: Bytom
Nr użytkownika: 11 670
Laptop: Dell D410

Hmm, ja mam samsunga r560 i mi cały czas siedzi na 100% z zasilaczem podłączonym.

--------------------
Był sobie Samsung R560

Core 2 Duo P8400 2,26GHz @ 2,82GHz
4GB DDR3
GeForce 9600GT GDDR3 500/800/1250 MHz@ 690/960/1725MHz
Samsung 320 GB

3dmark06 7249 pkt

+Quote Post
hoodedman
dodano 12-11-2008, 10:18
Nr wypowiedzi: #43

Grupa: Forowicz
Wypowiedzi: 1 341
Nr użytkownika: 1 769

bateria za 200zl? WOW gdzie takie rozdaja? Moze zamienniki czyli podrobki. Bo orginalne baterie to okolo 400zl. Po roku czy 2 jak cena notebooka spadnie zamiast rozwazac kupno nowej baterii, zazwyczaj rozwaza sie kupno nowego notebooka bo baterii juz nie wawrto. A jak bateria by trzymala dobrze to i nowego notebooka nie tzeba by bylo kupowac. Nie mowie ze tak jest zawsze ale bardzo czesto.

Na marginesie powiem ze w moim Acerze bateria ma 4800mah i po 2 latach ware level wynosi tylko 8% a notebook trzyma na akumulatorze 3h40min.
Jestem do dzisiaj zaszokowany tym wynikiem, nie wiem jak sie to udalo Acerowi.

--------------------

+Quote Post
tomwysoc
dodano 19-11-2008, 0:17
Nr wypowiedzi: #44

Wypowiedzi: 5
Nr użytkownika: 14 938
Laptop: FL90

tak sa za 200zł oryginalne baterie do naszych cudnych compali smile.gif pozatym Witam wszystkich smile.gif

+Quote Post
qleague
dodano 30-11-2008, 16:47
Nr wypowiedzi: #45

Wypowiedzi: 30
Nr użytkownika: 15 504

a mam pytanko: jeśli pracuję na lapku bez baterii z podłączonym zasilaniem. bateria lezy sobie na półce, to czy po skończonej pracy mogę odłączyć lapka od sieci nan noc? czy skoro chodzi bez baterii, to lepiej by był non stop pod zasilaniem?

+Quote Post
Morthal
dodano 30-11-2008, 18:20
Nr wypowiedzi: #46

Wypowiedzi: 6 257
Z: Wrocław
Nr użytkownika: 1 258
Laptop: Compal FL90

Jak dla mnie to nie ma znaczenia, ale zawsze lepiej odłączyć, mniejsze prawdopodobieństwo, że trafi na jakieś przepięcie smile.gif

--------------------
Compal FL90

> Intel Core 2 Duo T7300 2x2GHz
> nVidia GeForce 8600M GT 256MB GDDR2
> Kingston 2x1024 MB 667MHz
> Seagate Momentus 120 GB 7200rpm

Ostatnia recenzja: Acer Aspire 6935G

Najpierw czytaj, potem pytaj!

W drodze dwa maluchy: MSI Wind U210, HP Mini 5101.

+Quote Post
quina
dodano 10-01-2009, 3:08
Nr wypowiedzi: #47

Wypowiedzi: 18
Z: Lbn
Nr użytkownika: 15 525

Wszystkim, ktory zostawiaja na noc lapki podlaczone do zasilacza zalecam odlaczanie zasilacza od sieci.
W ten sposob chronicie srodowisko i placicie mniejsze rachunki.
Zasilacz podlaczony do sieci nawet nie na chodzie pobiera prad!
Oczywiscie nawet w ciagu roku sa to kwoty ponizej 10zl, jesli jednak wziac pod uwage wytworzone przy tym zanieczyszczenia i pomnozyc przez wszystkich tak robiacych... ja nie liczylem, ale wyjdzie duzo, ciekawskich odsylam do google;)

+Quote Post
midzi
dodano 10-01-2009, 3:38
Nr wypowiedzi: #48

Wypowiedzi: 6 297
Z: Wołomin
Nr użytkownika: 16 162
Laptop: MSI GT683 & Samsung R560 & Lenovo R500 i starocie

QUOTE(quina @ 10-01-2009, 3:08) *
Wszystkim, ktory zostawiaja na noc lapki podlaczone do zasilacza zalecam odlaczanie zasilacza od sieci.
W ten sposob chronicie srodowisko i placicie mniejsze rachunki.
Zasilacz podlaczony do sieci nawet nie na chodzie pobiera prad!
Oczywiscie nawet w ciagu roku sa to kwoty ponizej 10zl, jesli jednak wziac pod uwage wytworzone przy tym zanieczyszczenia i pomnozyc przez wszystkich tak robiacych... ja nie liczylem, ale wyjdzie duzo, ciekawskich odsylam do google;)

Jeszcze należy wspomnieć o telewizorach na czuwaniu, listwach do komputera, lodówkach, zamrażarkach, mikrofalówkach itd. biggrin.gif

--------------------

+Quote Post
Gerbil
dodano 11-01-2009, 13:23
Nr wypowiedzi: #49

Wypowiedzi: 1
Nr użytkownika: 16 970

Witam, pozwólcie przyłączyć się do dyskusji wink.gif

Otóż po przeczytaniu masy postów i wątków chciałem zadać jedno pytanie, którego jeszcze nigdzie nie znalazłem. Mianowicie, czy jeśli bateria nie została użyta od nowości i nadal znajduje się w folii dostarczonej przez producenta, to dotyczą jej jakiekolwiek problemy związane z utratą jakości? Oczywiście pomijając starzenie spowodowane upływem czasu. Logicznie rozumując w takiej samej formie leżała ona w magazynie/na półce w sklepie, więc chyba nie powinno być żadnego problemu typu np. głębokiego rozładowania. Czy mam rację?

Pozdrawiam!

+Quote Post
Maxior
dodano 11-01-2009, 18:35
Nr wypowiedzi: #50

Wypowiedzi: 1 367
Z: Wielkopolska
Nr użytkownika: 12 718
Laptop: HP dv7-1040ew

Częściwo tak, ale okreś ptrzechowywania baterii w takim stanie nie jest nieskończony, więc po jaki czasie podłącząć ja naładuj do pełna, rozładuj do 40% i znów odstaw na trochę na półkę, jeśli jej nie potrzebujesz.

--------------------
Najlepszym punktem widzenia jest dobry punkt oparcia.

+Quote Post
mart1nez
dodano 16-01-2009, 13:50
Nr wypowiedzi: #51

Wypowiedzi: 77
Nr użytkownika: 15 966
Laptop: LG S510

Witam,

przeczytałem oba wątki (ten i "pielęgnacja akumulatora") oraz batteryuniversity (oczywiście nie całośćwink.gif) - wiele ciekawych informacji.
Jednak nadal mam pewne wątpliwości dotyczące pracy na kablu + bateria w lapku:

BU na stronie http://www.batteryuniversity.com/parttwo-34.htm piszą coś takiego:

"The worst condition is keeping a fully charged battery at elevated temperatures, which is the case with running laptop batteries. If used on main power, the battery inside a laptop will only last for 12-18 months. I must hasten to explain that the pack does not die suddenly but begins with reduced run-times."

- czyli... ten najgorszy przypadek załadowanej na full baterii, pracującej przy wyższej temperaturze to nic innego jak lapek podłączony do zasilania (z baterią w lapku) pracujący wiele godzin (a ekstremum to wiele godzin grania)...?
czyli opcja "nie wyciągam nigdy baterii i pracuje na kablu" - wielu z Was podało, ze tak właśnie pracuje i ze wszystko gra, a niektórzy pisali ze w tym wypadku bateria sprawuje się wręcz rewelacyjnie:) podczas gdy BU w kilku miejscach jasno poleca odłączanie baterii gdy pracujemy na zasilaniu

Ja używam lapka w takich warunkach:
- praktycznie każdego dnia ale w godzinach wieczornych, czasami kilka minut a często nawet kilka godzin
- nie gram w gry wiec te najwyższe temperatury laptopa odpadają
- mogę pracować na kablu bo i tak najczęściej pracuje przy stole
- wyjazdy i praca na baterii to w moim wypadku raczej nieczęste przypadki
- nie jestem zwolennikiem wariowania na temat sprzętu ale jednak lubię go użytkować w miarę optymalnie
- generalnie moglbym pracowac na kablu bez baterii ale do końca nie wiem czy cale to zamieszanie ma sens:)

Myślę, że wielu z Was pracuje na lapku podobnie jak ja. W związku z tym jaką macie rade - z bateria i na kablu, czy tylko z kablem a bateria w chłodne miejsce;)?
BU podaje jedno (cytat wyżej) a wiele waszych doświadczeń jest zupełnie przeciwnych - można się zgubićsmile.gif

Jeśli ktoś może jeszcze rozwinąć ten temat - kabel + bateria - to będę wdzieczny

+Quote Post
Jumper
dodano 21-02-2009, 0:12
Nr wypowiedzi: #52

Wypowiedzi: 10
Nr użytkownika: 17 487
Laptop: nie

QUOTE(qleague @ 30-11-2008, 16:47) *
a mam pytanko: jeśli pracuję na lapku bez baterii z podłączonym zasilaniem. bateria lezy sobie na półce, to czy po skończonej pracy mogę odłączyć lapka od sieci nan noc? czy skoro chodzi bez baterii, to lepiej by był non stop pod zasilaniem?

witam mam takie samo pytanko. Po wyjeciu bateri z laptopa i po zakonczeniu pracy nalezy wyjac kabel zasilacza czy go zostawic (zeby np nie stracic danych lub ustawien)

+Quote Post
Maxior
dodano 21-02-2009, 11:25
Nr wypowiedzi: #53

Wypowiedzi: 1 367
Z: Wielkopolska
Nr użytkownika: 12 718
Laptop: HP dv7-1040ew

Jeśli pracujesz bez baterii i zamkniesz system , to nie musisz zostawiać podłączonego zasilacza. Dane zapisane na hdd są niezależne od dostawy prądu, więc spokojnie możesz wylączyć zasilacz. Chyba, że lapka nie zamykasz tylko ustawiasz w stan wstrzymanaia, to wtedy nie bardzo. Przy zamknięciu lub hibernacji nie ma problemu z zasilaniem, można je odłączyć.

--------------------
Najlepszym punktem widzenia jest dobry punkt oparcia.

+Quote Post
tmkszlc
dodano 26-02-2009, 21:36
Nr wypowiedzi: #54

Wypowiedzi: 267
Z: Tychowo
Nr użytkownika: 14 031
Laptop: Dell Studio 1737

dzisiaj dostalem lapka. dell studio 17. mam pytanie. gdzie moge ustawic zeby ladowalo mi dopiero jesli bateria osiagnie stan 40% lub mniej.

+Quote Post
GRUNGE
dodano 28-02-2009, 16:40
Nr wypowiedzi: #55

Wypowiedzi: 387
Z: hotel room
Nr użytkownika: 11 682
Laptop: Thinkpad R61i

Jeśli ten laptop nie ma specjalnego softu odpowiedzialnego za to, to nigdzie.

+Quote Post
Toxic
dodano 18-06-2009, 16:24
Nr wypowiedzi: #56

Wypowiedzi: 49
Nr użytkownika: 3 541
Laptop: Compal JHL-90

A jak to jest z Green Chargerem w Compalach? skoro mam przez 90% podłączony komp do sieci i GC ustawionego na 50% to rozumiem, że może tak zostać. Czy jeżeli wyjeżdżam ale tylko przewożę laptopa z miejsca na miejsce i gdy ponownie go włączam jest podłaczony do zasilania lepiej jest abym ustawiał w GC 100% przed podróżą?

Generalnie troche dziwnym mi się wydaje mówienie, że nie dobrze jest gdy używamy non stop zasilania i baterii w laptopie... Skoro mam zasilanie i baterię naładowaną na 100% to niby co ma ja rozładowywać? Chyba wtedy laptop nie używa w ogóle baterii? Jeżeli ma ona jakiś własny poziom konsumpcji energii to chyba ładuje się dopiero po przekroczeniu pewnej granicy? Jeżeli tak jest to rozumiem, że używając GC ustaliłem poziom naładowania w tym momencie na 50%. Laptop działa na zasilaniu sieciowym... czy w tym momencie bateria ma non stop 50% naładowania?

--------------------
COMPAL JHL-90

Intel Core 2 Duo T9400 2x53 GHz 6MB CACHE / FSB-1066MHz
nVidia GeForce 9600M GT 512 MB GDDR2 (HDMI) @ 15,4 CrystalBrite TFT 1680 x 1050
Kingston 2x2048 MB 800 MHz
Samsung HM251JJ 250 GB 7200 rpm
Bateria 7200 mAh 9 cells
DVD-RW DL SuperMulti (+i -)
Intel Wi-Fi 5100 BGN | Bluetooth 2.0 |
Linksys WRT54G
NVIDIA HDMI Audio | Realtec High Definition Audio
Windows Vista Business x64

+Quote Post
lato
dodano 19-06-2009, 0:21
Nr wypowiedzi: #57

cichy user

Wypowiedzi: 1 558
Z: Leszno/Wroclaw/Poznan
Nr użytkownika: 15 388
Laptop: Compal JFL92

QUOTE(Toxic @ 18-06-2009, 16:24) *
Generalnie troche dziwnym mi się wydaje mówienie, że nie dobrze jest gdy używamy non stop zasilania i baterii w laptopie...

tu bardziej chodzi o temperature anizeli cykle ladowan bo glownym wrogiem baterii(a wlasciwie ogniw) jest wlasnie temperatura.
Skoro mam zasilanie i baterię naładowaną na 100% to niby co ma ja rozładowywać? Chyba wtedy laptop nie używa w ogóle baterii?

jezeli jest naladowana do 100%(lub tez innego progu ustalonego jakims programem) i jestes na zasilaniu sieciowym to bateria jest poprostu jest pomijana w procesie zasilania laptopa.
Jeżeli ma ona jakiś własny poziom konsumpcji energii to chyba ładuje się dopiero po przekroczeniu pewnej granicy?

laduje sie w momencie gdy spada w niej napiecie. Zwroc uwage ze jak naladujesz baterie do pelna odlaczysz zasilacz na wlaczonym laptopie a po chwili znowu podlaczysz i bateria sie nie laduje pomimo tego ze przez te pare sekund dzialal wlasnie na baterii. Jest jakis prog, jaki? nie mam pojecia.
Jeżeli tak jest to rozumiem, że używając GC ustaliłem poziom naładowania w tym momencie na 50%. Laptop działa na zasilaniu sieciowym... czy w tym momencie bateria ma non stop 50% naładowania?

nie zabardzo rozumiem o co chodzi. Jezeli naladujesz baterie do 100% a nastepnie w GC ustawisz na 50% to wedlug tego co piszesz laptop przez jakis czas powinien uzywac baterii(do tych 50%) a nastepnie przelaczyc sie na zasilanie sieciowe ale tak chyba nie jest(elektronika czuwa by podczas gdy laptop jest na zasilaniu sieciowym kozystal wlasnie z niego a nie z baterii). Logiczne bylo by ze jezeli ustawiasz w GC 50% to bateria laduje sie do 50% i potem laptop kozysta z zasilania sieciowego - ala Smart Battery w Compalach.

--------------------
Compal JFL 92
CPU: T8300 2.4 GHz
RAM: Kingston 2x2GB DDR2 667 Mhz
HDD: Hitachi 250 GB 5400 rpm ->
Seagate Momentus 7200.4 250GB (16MB, G-Force)
GPU: GF 8600M GT 512 MB

Ucze sie na bledach wiec jak napisze cos zle, popraw mnie. Nastepnym razem bledu nie popelnie.

+Quote Post
Toxic
dodano 22-06-2009, 1:08
Nr wypowiedzi: #58

Wypowiedzi: 49
Nr użytkownika: 3 541
Laptop: Compal JHL-90

nie zabardzo rozumiem o co chodzi. Jezeli naladujesz baterie do 100% a nastepnie w GC ustawisz na 50% to wedlug tego co piszesz laptop przez jakis czas powinien uzywac baterii(do tych 50%) a następnie przełączycć sie na zasilanie sieciowe ale tak chyba nie jest(elektronika czuwa by podczas gdy laptop jest na zasilaniu sieciowym kozystal wlasnie z niego a nie z baterii). Logiczne bylo by ze jezeli ustawiasz w GC 50% to bateria laduje sie do 50% i potem laptop kozysta z zasilania sieciowego - ala Smart Battery w Compalach.

No ja ustawiłem te 50% gdy bateria była 100% naładowana i laptop był na zasilaniu sieciowym. Właśnie się zastanawiam czy powinienem np odłączyć na jakiś czas zasilanie i pracować na baterii aby jej poziom naładowania spadł i dopiero wtedy podłączyć zasilanie sieciowe?
Obecnie (po tygodniu czasu) gdy odłączam sieciowe to stan naładowania baterii pokazuje 94% (a jest non stop na zasilaniu sieciowym). Tydzień temu bateria była w pełni naładowana. Wygląda na to, że bateria gdzieś traci ta energię mimo iz zasilanie sieciowe jest ciągle podłączone. ciekawe tylko czy gdy poziom jej naładowania spadnie do 50% będzie się już sama doładywała dzięki GC.
O samą temperaturę baterii się zbytnio nie martwię bo mimo iż zdarza mi się grać (i w dodatku w grę która ma chyba dość słabo napisany kod) i laptop jest dośc mocno z wierzchu nagrzany to używam podkładki chłodzacej z trzema wiatrakami gdzie jeden jest centralnie pod baterią. Komp też stoi blisko okna i najczęściej okno to jest otwarte (nie jest też narażony na słońce bo okno mam na płn-wschód).
Szkoda ze do GC nie ma jakiejś instrukcji.

--------------------
COMPAL JHL-90

Intel Core 2 Duo T9400 2x53 GHz 6MB CACHE / FSB-1066MHz
nVidia GeForce 9600M GT 512 MB GDDR2 (HDMI) @ 15,4 CrystalBrite TFT 1680 x 1050
Kingston 2x2048 MB 800 MHz
Samsung HM251JJ 250 GB 7200 rpm
Bateria 7200 mAh 9 cells
DVD-RW DL SuperMulti (+i -)
Intel Wi-Fi 5100 BGN | Bluetooth 2.0 |
Linksys WRT54G
NVIDIA HDMI Audio | Realtec High Definition Audio
Windows Vista Business x64

+Quote Post
Gienek Wichura
dodano 13-07-2010, 14:59
Nr wypowiedzi: #59

Grupa: + Adherent
Wypowiedzi: 52
Nr użytkownika: 29 551
Laptop: szukam......

Odkurzę trochę temat biggrin.gif:D

Czytam ten temat czytam i się zastanawiam gdzie leży prawda biggrin.gif

Np widzicie samsung dodaje takie oprogramowanie "Battery Life Extender" co ono daje. Ustawie się w programie przedłużona żywotność baterii co za tym idzie bateria ładuje się tylko do 80% i dalej zasilacz jest "podłączony ale nie ładuje" tak w ikonce w Win 7 piszę.

I tak niektórzy zalecają wyjmować baterię z lapka ,ale to jest bujda na resorach według mnie. Mój poprzedni HP Pavillion ma teraz obecnie już 3 lata, zawsze korzystałem z zasilacza czasami z baterii od nowości bateria trzyma tyle samo, więc kto tu ma rację tego nigdy się nie dowiemy hehe smile.gif.

Wydaje mi się że bateria jest po to aby była w laptopie a nie po to aby ją oszczędzać, itp. Na tej zadzie do laptopów 17,3 cala oraz powyżej nie powinni dodawać baterii bo w większości przypadków służą one jako stacjonarki smile.gif.

Macie przykład Apple który robi w niektórych lapkach nie wyjmowalne baterie i co i one żyją bardzo długo, chodź ludzie też często siedzą na kablu smile.gif.

I ja też jestem w kropce bo niby cały czas pracuje na samsungu w domu zasilacz podpięty bateria w laptopie, czasami go odpinam na chwilę i potem podpinam , na noc wypinam jak coś smile.gif Mam ustawione na te przedłużoną żywotność i nie wiem czy dobrze robię czy nie smile.gif

+Quote Post
pietro_asp
dodano 28-07-2010, 23:57
Nr wypowiedzi: #60

Grupa: + Adherent
Wypowiedzi: 521
Nr użytkownika: 21 032
Laptop: Samsung R522 + Acer 5820TG

Jak nie uzywasz baterii, a z tego co napisales wynika, ze wlasciwie nie, to nie ma sensu wylaczac tej opcji. Wyjmowanie baterii, to dzialanie iscie purystyczne, a na koncu okazuje sie, ze bateria i tak ma w plecy, albo juz lapek poszedl na smietnia, a bateria cala.

Problem z ogniwami sprowadza sie do szczescia. Jedna partia uda sie bardziej, a druga mniej i tyle.

W tej opcji u Samsunga chodzi prawdopodobnie o to, ze bateria w pelni naladowana pod wplywem wysokich temp zuzywa sie szybciej niz taka, ktora nie jest napelniona po brzegi. Sam jej uzywam, mimo ze czasem korzystam z baterii (poki co lapek dziala na niej wystarczajaco dlugo). Nie zwrocilem tez uwagi jak wyglada ladowanie, gdy opcja jest wlaczona, to rozpoczyna sie ono gdy poziom napelnienia akumulatora wynosi 75%, byc moze przy wylaczeniu opcji laduje sie od razu po spadku do 99%.

Ogolnie tak dlugo, jak to ma byc komp domowy, to martwienie sie o baterie jest calkowicie bezcelowe, w przeciwnym wypadku tez sie nie ma co przejmowac. W najgorszym wypadku po roku trzeba kupic nowa, najczesciej zajmie to pewnie 2 lata, zanim to bedzie konieczne, choc czasem lapek zdazy sie rozpasc, a bateria bedzie calkiem, calkiem.

+Quote Post

5 Strony: V  < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic
1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek (1 gości i 0 użytkowników anonimowych)
0 użytkowników:

RSS Wersja Lo-Fi_|_Informacja o cookies Zegar wskazuje: 15-10-2019 - 19:09