IPB

Witamy gościa ( Logowanie | Rejestracja )

Reply to this topicStart new topic
Zmiana boot screena (logo startowe) w biosach Insyde H2O, Packard Bell, Acer, Gateway, Emachines i prawdopodobnie inne
Pichu
dodano 9-01-2012, 20:28
Nr wypowiedzi: #1

Grupa: + Adherent
Wypowiedzi: 747
Z: UK
Nr użytkownika: 38 224
Laptop: Packard Bell EasyNote TK83

Postanowiłem napisać ten tutorial ponieważ nie ma takowego na forum a zapewne wiele osób chciałoby zmienić sobie logo początkowe w lapku (te które wyswietla się podczas startu komputera). Tutek dotyczy tylko i wyłącznie biosów Insyde H2O w markach takich jak Acer, Packard Bell, Gateway, Emachines. Prawdopodobnie będzie działał też z biosami Insyde innych producentów ale pewności nie mam, musicie przetestować sami.

Zaznaczam, że nie odpowiadam za skutki błędnie przeprowadzonej operacji, która może poskutkować uwaleniem biosu. W takim przypadku jest na forum poradnik również mojego autorstwa, w którym wyjaśniłem jak przywrócić oryginalny bios: http://www.nhl.pl/index.php?showtopic=45896 Modyfikacje biosów robicie na własne ryzyko!!

Zaczniemy od rozmiaru i specyfikacji logo. Maksymalny dopuszczalny rozmiar to 1024x768 i 256 kolorów. Narzędzie ezh2o2 (w załączniku) służące do zmiany logo potrafi samo dopasować liczbę kolorów, wystarczy przygotować plik w odpowiedniej rozdzielczości, najlepiej jednak gdy plik jest również w 256 kolorach. Aby plik był poprawnie wyświetlany należy dopasować również aspect ratio czyli proporcje. Jako, że logo jest w rozdzielczości 1024x768 a matryce w naszych lapkach są 16:9 i 16:10 trzeba odpowiednio "ścisnąć" nasze logo aby było wyświetlone poprawnie. Na przykład: Mamy plik w rozdzielczości 1366x768 (natywna rozdzielczość wielu matryc) musimy zmienić rozdzielczość na 1024x768 bez zachowania proporcji. Moje logo wygląda tak:

Jak widać jest ściśnięte, ale podczas startu komputera jest z powrotem rozciągane do 1366x768 i wygląda jak przed ściśnięciem, bios robi to z automatu. A więc zaczynamy. Na początek należy ściągnąć bios do naszego laptopa ze strony producenta oraz narzędzie ezh2o2 z załącznika. Biosy insyde są we wersji z flasherem dla dos i dla Windows, ja opisuję to na przykładzie windowsowego flashera bo jest bardziej przystępny dla większości użytkowników. Po ściągnięciu biosu, który jest jednym plikiem exe rozpakowujemy go 7 zipem.

Następnie uruchamiamy ezh2o2 i wczytujemy plik biosu. Wybieramy z menu zakładkę File / Load file

i klikamy Otwórz. A następnie klikamy ok w okienku z danymi które nam się pojawi. Gdy mamy już plik biosu załadowany w ezh2o2 wybieramy zakładkę Components / Logo.

Teraz w przypadku laptopów ze stajni Acera (wszystkie wymienione wyżej) będziemy mieli do wyboru rozwijaną listę z 4 logo producentów: Acer, Gateway, emachines, packard bell (zakładka image information). Aby zmienić logo w acerze wybieramy logo acera, aby zmienić w emachines wybieramy emachines itd (używane jest zawsze tylko jedno logo z tych 4)

Aby załadować nasze nowe logo należy kliknąć w przycisk browse i wskazać lokalizację naszego nowego logo. Następnie klikamy przycisk Patch, a po pojawieniu się tego komunikatu:

potwierdzamy przyciskiem tak. Następnie z zakładki file wybieramy Save i czekamy aż bios zostanie zapisany. W lewym dolnym rogu programu musi pojawić się komunikat FD file save data finished. Można teraz sprawdzić czy logo poprawnie się zapisało ponownie wchodząc w zakładkę Components / Logo i wybierając logo które zmieniliśmy i klikając przycisk view. Teraz wystarczy tylko sflashowac bios i obejrzeć efekt końcowy, który u mnie wygląda tak:

Poproszę o przyklejenie tematu dla potomnych smile.gif

Załącznik (plik)  ezh2o2.zip ( 1.28mb ) Liczba ściągnięć: 32

--------------------
Laptop: HP Elitebook 2560p
Procesor: Core i7 2.7GHz, Pamięć: 8GB Crucial DDR3 1333Mhz, , Karta WIFI: Intel Centrino Advanced 6205 + Bluetooth 3.0, Dysk: Crucial MX100 128GB

Stacjonarka: Mobo: Asrock Z77 Extreme3, Procesor: Intel Core i7 2700k, Cooler: Arctic Freezer 7 PRO Rev.2, Pamięć: 2x4GB Team Elite 1600 + 2x4GB Corsair Vengeance PRO, Karta graficzna: Radeon R9 290X 4GB, Dysk SSD: 2xCrucial M4 128GB Raid-0, HDD: 2x500gb Seagate Barracuda 7200.12 Raid-0, 1TB Seagate Barracuda Green, Zasilacz: Corsair GS600, Buda: Bitfenix Shinobi
Nie pomagam na PW!! Jeżeli masz problem napisz na forum!!
Go to the top of the page

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek (1 gości i 0 użytkowników anonimowych)
0 użytkowników:

RSS Wersja Lo-Fi_|_Informacja o cookies Zegar wskazuje: 15-10-2019 - 19:28