IPB

Witamy gościa ( Logowanie | Rejestracja )

Reply to this topicStart new topic
Problem z procesorem w starym laptopie
Poweix
dodano 2-08-2019, 0:08
Nr wypowiedzi: #1

Grupa: Forowicz
Wypowiedzi: 13
Nr użytkownika: 73 165
Laptop: Asus

Witam, chciałbym zapytać czy to normalne że procesor w moim laptopie zwalnia, od razu dodam że nie znam się za bardzo na procesorach i nie jestem pewny czy to normalne. Podstawowa prędkość mojego procesora to 2,60 GHz, kiedy na laptopie nic nie jest włączone Menedżer zadań pokazuje Szybkość 2,80-2,90 GHz ale przy obciążeniu takim jak gry Szybkość spada nawet do 1,20 GHz Opcji podkręcania procesora w biosie nie znalazłem co prawdopodobnie znaczy że mojego procesora podkręcić nie można. Jeżeli zdjęcia z jakiegoś programu będą potrzebne jestem w stanie wysłać.
Go to the top of the page

+Quote Post
DDaro83
dodano 2-08-2019, 6:28
Nr wypowiedzi: #2

Wypowiedzi: 949
Z: Ciężkowice/Kraków
Nr użytkownika: 66 783
Laptop: ASUS UX32/ AW M17X R4

zwykle jest odwrotnie .Jak nic się nie robi procesor trzyma niskie taktowanie a pod obciążeniem powinno rosnąć ..chyba ze u ciebie temperatury procesora sa zbyt wysokie pod obciążeniem i zbija taktowanie...

najlepiej zobacz jakimś programem do monitorowania co sie u ciebie dzieje takim żeby pokazywał i temp i aktualne taktowanie

--------------------
Praca:
Asus UX32A. I5/6GB/240GBSSD/Integra
Alienware 17 R4 I7/16GB/GtX 1060/1TB SSD
Dom:
Msi GT72 I7/8GB/180GBSSD/GTX970M
Asus G751. I7/16GB/240GB SSD/GTX970M

Hobby :-)

Kolekcja MSI GT 680=>GT70
Clevo P170EM
Asus G73
Erazer X7817
Msi GL63

+Quote Post
Sparc
dodano 2-08-2019, 12:36
Nr wypowiedzi: #3

Grupa: + Zasłużony
Wypowiedzi: 23 894
Nr użytkownika: 75
Laptop: MacBook Pro

To się nazywa throttling

--------------------
Some systems don't need improvement

+Quote Post
Jazzman
dodano 2-08-2019, 12:40
Nr wypowiedzi: #4

Wypowiedzi: 294
Nr użytkownika: 49 393

Najlepiej wymienić pastę i przedmuchać układ.

+Quote Post
Poweix
dodano 2-08-2019, 13:56
Nr wypowiedzi: #5

Jeżeli chodzi o temperatury pod obciążeniem skaczą nawet do 80 stopni tyle w tym momencie mogę powiedzieć bo aktualnie nie ma mnie w domu. A to co napisał kolega żeby wymienić pastę i przedmuchać układ to trochę się boję że coś uszkodzę, nie cały rok temu laptop był w naprawie bo się nie włączał i był wymieniany wentylator Ale raczej nie od tego takie temperatury, pasty przyznam się że nigdy nie wymieniałem (chyba że w serwisie wymienili ale tego niestety nie wiem) czyściłem jedynie trochę sprężonym powietrzem

+Quote Post
Poweix
dodano 2-08-2019, 17:11
Nr wypowiedzi: #6

Laptop bez żadnego obciążenia
Załącznik (obraz)

+Quote Post
T3TRU53K
dodano 2-08-2019, 18:27
Nr wypowiedzi: #7

Wypowiedzi: 177
Nr użytkownika: 59 530
Laptop: HP 2570p / MSI GE70 2oe

Masz włączony tryb maksymalnej wydajności w opcjach zasilania. Przez to procesor ma wymuszone maksymalne taktowanie, a zatem ciężej pracuje i się grzeje nawet przy wyświetlaniu pulpitu. Jest to zbędne i pierwsze co zrób to przestaw na tryb zrównoważony, bo tylko niepotrzebnie skracasz życie sprzętu.
Druga sprawa to tak jak pisali koledzy wyżej. Brak czyszczenia układu chłodzenia i nie wymieniania pasty powoduje wyższe temperatury. Procesor broni się przed spaleniem i obniża taktowanie. Konieczna jest tu konserwacja chłodzenia (czyszczenie z kurzu i wymiana pasty termoprzewodzącej), a dla świętego spokoju zajrzyj w menedżera zadań i zobacz czy jakiś proces Ci nie obciąża kompa.
Myślę, że temat został wyczerpany smile.gif

+Quote Post
Poweix
dodano 2-08-2019, 21:09
Nr wypowiedzi: #8

QUOTE(T3TRU53K @ 2-08-2019, 18:27) *
Masz włączony tryb maksymalnej wydajności w opcjach zasilania. Przez to procesor ma wymuszone maksymalne taktowanie, a zatem ciężej pracuje i się grzeje nawet przy wyświetlaniu pulpitu. Jest to zbędne i pierwsze co zrób to przestaw na tryb zrównoważony, bo tylko niepotrzebnie skracasz życie sprzętu.
Druga sprawa to tak jak pisali koledzy wyżej. Brak czyszczenia układu chłodzenia i nie wymieniania pasty powoduje wyższe temperatury. Procesor broni się przed spaleniem i obniża taktowanie. Konieczna jest tu konserwacja chłodzenia (czyszczenie z kurzu i wymiana pasty termoprzewodzącej), a dla świętego spokoju zajrzyj w menedżera zadań i zobacz czy jakiś proces Ci nie obciąża kompa.
Myślę, że temat został wyczerpany smile.gif

Mam włączony ten tryb żeby gry szybciej chodziły Ale jeżeli jest to jeden z problemów to wyłącze ten tryb A co do czyszczenia laptopa i pasty to jutro to wszystko zrobię tylko jaka pasta najlepsza ? I co jaki czas najlepiej czyścić laptopa?

+Quote Post
T3TRU53K
dodano 3-08-2019, 16:36
Nr wypowiedzi: #9

QUOTE(Poweix @ 2-08-2019, 21:09) *
Mam włączony ten tryb żeby gry szybciej chodziły Ale jeżeli jest to jeden z problemów to wyłącze ten tryb A co do czyszczenia laptopa i pasty to jutro to wszystko zrobię tylko jaka pasta najlepsza ? I co jaki czas najlepiej czyścić laptopa?

Ten tryb wymusza pracę na 100% nawet jak nic nie robisz. Możesz włączać ten tryb tylko jak grasz lub tryb zrównoważony sobie dostosuj tak, żeby na luzie odpoczywał, a podczas gry dopiero dawał z siebie wszystko.
Analogiczny przykład. Jak jeździsz autem to piłujesz je na 2/3 przy 50 km/h i 5 tyś. obrotów lub więcej czy zmieniasz bieg? Komputer działa podobnie i jak go będziesz męczył to padnie szybciej jak silnik w aucie z powyższego przykładu.

Co do past to thermal grizzly kryonaut była polecana wiele razy, ale z Twojego opisu wynika, że nawet najtańsza zmieni dużo (choć ja bym nie oszczędzał na tym, bo różnica w cenie jest niewielka). Z kurzu czyści się laptop jak już widzisz/czujesz, że dmucha cieplejszym powietrzem niż wcześniej no i po temperaturach (ja czyszczę średnio co 4-6tyg). Pastę zaś moim zdaniem wystarczy zmienić raz w roku, ale jeżeli dużo grasz to polecam co pół roku, bo wysokie temperatury (które powstają pod obciążeniem) szybciej wysuszają pastę i traci ona swoje właściwości.

+Quote Post
Poweix
dodano 3-08-2019, 16:54
Nr wypowiedzi: #10

QUOTE(T3TRU53K @ 3-08-2019, 16:36) *
Ten tryb wymusza pracę na 100% nawet jak nic nie robisz. Możesz włączać ten tryb tylko jak grasz lub tryb zrównoważony sobie dostosuj tak, żeby na luzie odpoczywał, a podczas gry dopiero dawał z siebie wszystko.
Analogiczny przykład. Jak jeździsz autem to piłujesz je na 2/3 przy 50 km/h i 5 tyś. obrotów lub więcej czy zmieniasz bieg? Komputer działa podobnie i jak go będziesz męczył to padnie szybciej jak silnik w aucie z powyższego przykładu.

Co do past to thermal grizzly kryonaut była polecana wiele razy, ale z Twojego opisu wynika, że nawet najtańsza zmieni dużo (choć ja bym nie oszczędzał na tym, bo różnica w cenie jest niewielka). Z kurzu czyści się laptop jak już widzisz/czujesz, że dmucha cieplejszym powietrzem niż wcześniej no i po temperaturach (ja czyszczę średnio co 4-6tyg). Pastę zaś moim zdaniem wystarczy zmienić raz w roku, ale jeżeli dużo grasz to polecam co pół roku, bo wysokie temperatury (które powstają pod obciążeniem) szybciej wysuszają pastę i traci ona swoje właściwości.

Okej dzięki za odpowiedź zauważyłem taki problem że po zmianie na tryb zrównoważony gry chodzą szybciej Ale prędkość i tak spada i to raczej od temperatur Ale nie tylko w tym problem gdy próbuje włączyć jakieś bardziej wymagające gry to wtedy gra się "crashuje" z powodem błędu grafiki A takiego problemu na trybie najwyżej wydajności nie mam

+Quote Post
T3TRU53K
dodano 3-08-2019, 22:35
Nr wypowiedzi: #11

QUOTE(Poweix @ 3-08-2019, 16:54) *
Okej dzięki za odpowiedź zauważyłem taki problem że po zmianie na tryb zrównoważony gry chodzą szybciej Ale prędkość i tak spada i to raczej od temperatur Ale nie tylko w tym problem gdy próbuje włączyć jakieś bardziej wymagające gry to wtedy gra się "crashuje" z powodem błędu grafiki A takiego problemu na trybie najwyżej wydajności nie mam

Może być to problem z Optimusem, albo to pierwsze oznaki zużycia skoro ciągle chodził na maxa. Pozostaje Ci chyba tylko włączanie trybu maksymalnej wydajności na czas gry i wyłączanie go jak skończysz grać. I nie czekaj z czyszczeniem, bo ono na bank pomoże.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek (1 gości i 0 użytkowników anonimowych)
0 użytkowników:

RSS Wersja Lo-Fi_|_Informacja o cookies Zegar wskazuje: 24-08-2019 - 23:58