IPB

Witamy gościa ( Logowanie | Rejestracja )

Reply to this topicStart new topic
[ok 4000] Laptop na studia, programowanie, sporadycznie gry
Sebeg13
dodano 5-09-2019, 23:16
Nr wypowiedzi: #1

Grupa: Forowicz
Wypowiedzi: 5
Nr użytkownika: 76 112

1. Jaki jest budżet?
Około 4000. Może być więcej, może być mniej, w zależności ile tak naprawdę muszę wydać.

3. Jaki rozmiar jest preferowany (podajemy wielkość matrycy, ewentualnie wagę)?
15.6 ze względu, że muszę go nosić na uczelnie.

5. Podajemy preferencje co do konkretnych marek producentów:
Lubiani: Lenovo
Niechciani: Brak
Dużej wagi do marki nie przywiązuję.

6. Do czego głównie ma służyć notebook? (Można przypisać wagi procentowe poszczególnym zadaniom albo ułożyć je w kolejności malejącej)
Studiuję informatykę, więc głównie programowanie (IntelliJ, Android Studio), planuję zakupić FIFE 2020 i ewentualnie od czasu do czasu pograć w jakieś inne gierki, ale nie jakoś bardzo wymagające.

7. Na czym zależy nam najbardziej w notebooku (oczywiście każdy chciałby idealnego laptopa, najlepiej za tysiąc złotych, ale trzeba wybrać kilka najważniejszych cech na których najbardziej nam zależy)? Dla pomocy podrzucam kilka cech: niska waga, długi czas pracy, jakość wykonania, kultura pracy, dobry ekran, konkretne interfejsy, wygodna klawiatura/touchpad, dobre głośniki, długa gwarancja itp itd...
Czas pracy na baterii to minimum te 3h podczas pisania kodu, gdy na uczelni nie będę miał go gdzie podpiąć.
Matowa matryca raczej.
Interfejsy: planuję dokupić dodatkowy monitor. Niestandardowych wymagań tu nie mam jeżeli chodzi porty.
Chcę mieć klawiaturę numeryczną.
Gdy kupuję sprzęt to chciałbym, żeby wiadomo wytrzymał jak najdłużej. Aktualnego Lenovo G510 kupiłem 5-6 lat temu i po drobnych modyfikacjach trzyma się dosyć przyzwoicie, tylko potrzebuję teraz już lepszej karty graficznej i czasu na baterii, bo ten trzyma ok 1-1.5h. Raczej nie zmieniam sprzętu często.
Im lżejszy tym lepszy

8. Sposób użytkowania laptopa, czyli czy będzie często przenoszony między miejscami, używany w podróży a może głównie na biurku.
Laptop będzie używany przy biurku oraz zabierany na uczelnie. Sporadycznie do pociągu.

9. Czy zamierzamy grać na notebooku? Jeśli tak, to w jakie gry oraz jakich detali oczekujemy?
Głównie FIFA 2020 (rekomendowane wymagania to GTX 670) Zapytam od razu czy takie wymagania odnoszą się zarówno do PC jak i laptopa, czy to się różni? Zastanawiam się nad jakimś lapkiem z 1050ti lub 1050, bo do tej pory nie ograłem dużo gier, więc ewentualnie mam co nadrabiać (choć i tak nie planuję grać jakoś dużo). Z drugiej strony zastanawiam się czy za jakieś 2-3 lata 1050ti, czy 1050 będzie w ogóle umożliwiała pograć w cokolwiek na conajmniej średnich ustawieniach. W FIFE chyba zagram nawet na wysokich przy tych kartach, co nie? Ale czekam na wasze propozycje jaką kartę jednak tu wybrać.

10. Jakiego czasu pracy na baterii oczekujemy?
Jak już pisałem wcześniej, conajmniej 3h przy pisaniu kodu, ale oczywiście chciałbym żeby to było jak najwięcej. Dużą wagę ma ten aspekt, bo w aktualnym lapku 1-1.5h to męczarnia. Ciągle muszę szukać kontaktu.

11. Sposób zakupu, czyli czy zamierzamy kupić w dużej sieci handlowej, konkretnym sklepie czy też może w grę wchodzi zakup przez internet.
Myślę, że dowolnie.

12. Czy chcemy laptopa z systemem czy też może być bez? Jeśli z systemem, to jaki jest preferowany?
Mam Windows 10 Education od uczelni, także bez systemu, no bo mogę sobie go zainstalować, zgadza się?

13. Jaki rodzaj wyświetlacza nas interesuje, matowy czy błyszczący?
Matowy. Z tego co czytałem to jedyny sensowny wybór.

14. Czy wygląd laptopa jest dla nas istotnym czynnikiem? Jeśli tak, warto podać kilka modeli które wpadły nam w oko z wyglądu.
Zależy mi na tym aby nie wyglądał jak gamingowy, tylko raczej klasycznie. Czytałem, że to skutkuje gorszymi temperaturami, ale nie chciałbym mieć designu gamingowego. Żadnej klawiatury RGB itp.

15. Kiedy planujemy zakup?
Jeszcze w tym miesiącu.

16. Jak długo planujemy go używać?
Jak już pisałem, rzadko wymieniam sprzęty jak telefon czy laptop, więc raczej długo.

17. Jaki rozmiar/rodzaj dysku twardego nas interesuje?
SSD myślę, że około 400-500GB by wystarczył. Ewentualnie w przyszłości rozbudowałbym o kolejny. Dużo plików na laptopie nie trzymam. Ewentualnie 256SSD + 1000HDD, tak jak mam w tym momencie, ale nie mam tego jakoś bardzo zajętego.

18. Czy potrzebny jest napęd optyczny? Jeśli tak, to jaki (DVD, BluRay)?
Nie potrzebny

19. Inne, czyli wszystko co nie pojawiło się wyżej a uważamy za ważne.
Zastanawiam się też na RAMem. W tej chwili mam 8GB i nie odczuwam jakichś braków. Rozważam, czy na razie nie kupić w wersji z 8GB RAM, a ewentualnie w przyszłości to rozbudować do 16GB. Ale to już mało istotna kwestia. Tak naprawdę decyzję w tej sprawie mogę podjąć na końcu.

Generalnie przyglądałem się Lenovo y540 albo y530. Chętnie przeczytam jakąś opinię na temat tego wyboru. Generalnie z kązdym dniem przekonuję się bardziej do y530, bo y540 chyba jest za mocny jak na moje wymagania, więc po co wydawać za dużo. Z drugiej strony nie wiem czy y530 dostanę jeszcze gdzieś w sensownej cenie. Czekam na jakieś sugestie wink.gif
Go to the top of the page

+Quote Post
Sebeg13
dodano 7-09-2019, 16:12
Nr wypowiedzi: #2

https://www.komputronik.pl/product/616532/l...17wpb-16gb.html

Co powiecie na to?

+Quote Post
Sparc
dodano 9-09-2019, 15:17
Nr wypowiedzi: #3

Grupa: + Zasłużony
Wypowiedzi: 24 106
Nr użytkownika: 75
Laptop: MacBook Pro

Karta graficzna słaba jak na kilka lat grania.

--------------------
Some systems don't need improvement

+Quote Post
mayugo
dodano 9-09-2019, 17:44
Nr wypowiedzi: #4

Wypowiedzi: 6 524
Nr użytkownika: 12 187
Laptop: T450s

Do tak nakreślonych wymagań ten konfig i ta grafika powinny w zupełności wystarczyć.

--------------------
Lenovo ThinkPad T450s - 14" FHD IPS|i5-5200U|940M DDR3 + Optimus|20 GB DDR3 (4+16)|256 GB Samsung 850 Pro|WWAN|Power Bridge

LG P310 - 13,3 LED|P8400|9600GT gddr3|4 GB ddr3|250 GB Samsung SSD - wciąż działa
wcześniej kilka lat z Acerem Aspire 3023 - 15,4|sempron 3000+|x700|512|80

+Quote Post
Sebeg13
dodano 9-09-2019, 23:54
Nr wypowiedzi: #5

Dzięki za odpowiedź. Coraz bardziej skłaniam się ku zakupowi y530, właśnie tego z linka. Myślę, że będzie dla mnie odpowiedni.

+Quote Post
shly
dodano 10-09-2019, 10:40
Nr wypowiedzi: #6

Wypowiedzi: 2 650
Nr użytkownika: 55 643
Laptop: różnie

Zgodze sie ze sparcem, slaba karta w tej cenie masz ten sam model y540 z gtx 1660

+Quote Post
Sebeg13
dodano 10-09-2019, 11:45
Nr wypowiedzi: #7

Ale y530 ma matrycę 144hz, a y540 60hz

+Quote Post
Sebeg13
dodano 10-09-2019, 13:36
Nr wypowiedzi: #8

Tylko pytanie czy np. przy 60 fpsach odczuje się różnicę pomiędzy 144hz a 60hz?

+Quote Post
Sparc
dodano 10-09-2019, 14:08
Nr wypowiedzi: #9

Wypowiedzi: 24 106
Nr użytkownika: 75
Laptop: MacBook Pro

Jeszcze tak, ale problem się robi gdy przez słabą kartę graficzną gra będzie miała 30 fps na ultra detalach.

https://www.notebookcheck.pl/Ranking-kart-g...ch.31531.0.html

Poza tym ten Y530 z Komputronika w ogóle nie ma gwarancji Lenovo, co jak dla mnie go skreśla.

Znacznie korzystniej bedzie kupić nowego z gwarancją Lenovo i to w dodatku Premium Care
https://lenovopremiumcare.pl/
http://www.nhl.pl/index.php?showtopic=106459

Swoją drogą do programowania i noszenia na uczelnię wolabym coś 13-14 calowego z czasem pracy na baterii rzędu 8 godzin. No ale nie gram w gry.

--------------------
Some systems don't need improvement

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek (1 gości i 0 użytkowników anonimowych)
0 użytkowników:

RSS Wersja Lo-Fi_|_Informacja o cookies Zegar wskazuje: 19-09-2019 - 14:41