IPB

Witamy gościa ( Logowanie | Rejestracja )

Reply to this topicStart new topic
Składak za 3 tysia, Zasięganie języka :D
Zagadka2020r
dodano 10-02-2020, 21:26
Nr wypowiedzi: #1

Grupa: Forowicz
Wypowiedzi: 3
Nr użytkownika: 76 538
Laptop: MSI GP62m

Nie bijcie jeśli w złym dziale piszę biggrin.gif

Chciałbym zaczerpnąć języka mądrzejszych od siebie na temat składania komputera.

Zanim jednak przejdę do konkretów to muszę wyłożyć kilka niezbędnych słów wprowadzenia.
Po pierwsze nigdy nie składałem jeszcze własnego zestawu i w tym przypadku miałbym to robić po raz pierwszy w życiu. Moje doświadczenie z PC-tami oscyluje gdzieś na etapie początków tysiąclecia gdzie raczej nikt nie słyszał o dyskach SSD w domowych jednostkach, ani o złączach SATA do twardzieli. Oczywiście pewne podstawy w tym zakresie jeśli chodzi o jednostkę bardziej współczesną w mej głowie są więc nie będę próbował na pewno poszukiwać HDD w wersji ATA xD Czy jak tam jeszcze te złącze się zwało (starego pryka pamięć zawodzi biggrin.gif ). Wymieniałem także pastę termoprzewodzącą w dwóch laptopach, więc wiem, że nic "na sucho" się nie wpina przynajmniej jeśli chodzi o te najważniejsze komponenty. Skutek tych wymian przyznam się był bardzo różny. 1 laptop to akurat ten, z którego obecnie piszę i jak widać żyje, potrafi długie godziny na chodzie spędzić, choć to już staruszek, który dogorywa i nie chodzi pod jakimś super obciążeniem typu gry czy coś, bo nawet Windowsa nie mogłem już na nim zainstalować (ale to było nim mu zmieniłem pastę biggrin.gif ). Drugi laptop niestety się ugotował i co najmniej podczas pracy 2 razy awaryjnie się wyłączył, ale o dziwo dalej jest na chodzie i w zasadzie da się go reanimować, ale mi się nie chce bo to jeszcze bardziej wiekowy sprzęt i zasadniczo do niczego go nie używam póki co. Przyczyna przegrzewania prawdopodobnie leży w tym, że o dziwo tam wszystko było na termopadzie, a ja na chama mu pastę wcisnąłem xD
Swoją drogą to możecie przy okazji tego tematu dać znać czy jakbym wpinając procesor (o którym mowa będzie poniżej) zrobił to na termopadzie właśnie zamiast pasty to czy duża krzywda by się zadziała. Nie ukrywam, że termopady są moim faworytem jako, że mniej zabawy z nimi i nic się nie brudzi biggrin.gif

Po drugie, mój pierwszy temat -> http://www.nhl.pl/index.php?showtopic=1078...p;#entry1192527
jest nadal aktualny, czegokolwiek bym tu nie pisał. A pisał będę m. in. o użyciu tamtej karty graficznej w ramach zmniejszenia nakładu kosztów jakie musiałbym ponieść w przypadku składaka biggrin.gif

Teraz chyba już mogą przejść do rzeczy. Założenie to stworzenie jednostki nie za wielkiej, ale jednak bardzo wydajnej, która bez problemu poradzi sobie z najnowszymi tytułami gier na niegłupich osiągach, a jednocześnie koszt całego zestawu będzie relatywnie niewielki. W założeniu też taki sprzęcik miałby być przyzwoicie solidny, czyli sumując bez szaleństw, ale i bez tandety.

Takie wstępne podzespoły jakie sobie upatrzyłem wyglądają w następujący sposób:

1. Płyta główna w formacie micro-ATX od MSI model B450M PRO-M2 (podobno Asus robi dobre płyty, ale jakoś nie mam przekonania do tej marki, dość powiedzieć, że te sprzęty, którym wymieniałem pastę to właśnie od nich xD moja koleżanka z uczelni też miała kiedyś laptopa Asusa i okazuje się, że miała dosyć znamienite dla mnie problemy związane z zasilaniem, dlatego teraz skłaniam się raczej w kierunku chwalonego przez wielu MSI).

2. Procesor AMD RYZEN 5 2600 (tak, nie da się ukryć, że do takiej płyty głównej mogę podłączyć jednostkę jedynie od AMD, ale w końcu chodzi o to by stworzyć jednostkę tanią i wydajną, dokładnie to oferują Ryzeny, a model 2600 jest stosunkowo tani i mam wrażenie, że zostawia daleko w tyle i5 od Intela, problem tylko tutaj mam 1 - według opisu sprzedawcy płyta obsługuje Ryzen 5 i Ryzen 5 3 generacji, a 2600 zdaje się być 2 generacją, na logikę skoro 1 i 3 jest obsługiwana to i 2 powinna, ale już na niejednej logice się przejechałem jeśli chodzi o elektronikę).

3. Chłodzenie CPU SILENTIUM PC Navis RGB 120 (SPC218) (tanie, chwalone i przydatne jak mniemam przy wspomnianym wyżej procesorze, jeśli nie chcę ogłuchnąć od szumu wentylatorów, a mieć dobrą termikę procka, wydaje mi się, że najtańsza "wodna" propozycja od Silentium PC powinna dać sobie radę, pytanie czy zmieszczę ją w przypadku formatu micro-ATX, tym bardziej bez sensu wydaje mi się wyrzucanie kasy na droższe modele, które różnią się głównie wielkością wentylatora oraz ilością wentylatorów doczepionych do układu hydraulicznego).

4. Pamięć RAM HYPERX Fury 16GB 3200MHz (1 kość 16 GB powinna wyjść stosunkowo tanio, przy okazji będzie nieco chłodniej jak tylko 1 kość siedziała będzie, a zawsze jest możliwość rozbudowy, 16 GB ponieważ wydaje mi się, że obecnie przy standardzie 8 GB to trochę mało tej pamięci mimo wszystko, a 16 ogarnie znakomicie i jeszcze zostanie luzu, powyżej 16 jest już w tym wypadku masochizm dla ludzi co nie wiedzą na co kasę wydać biggrin.gif, częstotliwość wydaje mi się wybitnie dobra i o to w sumie chodzi tylko czy płyta to udźwignie, niby zgodnie z opisem powinna, gdzieś chyba też widziałem recenzję podobnej konfiguracji tzn. MSI B450M i HyperX 3200MHz, ale może mi się wydaje).

5. Grafika opisywane przeze mnie w pierwszym moim temacie na forum Nvidia Geforce GTX 1660 Super OC (z powyższym zestawem wydaje mi się, że powinna być niezła miazga biggrin.gif ).

6. Zasilanie SILENTIUMPC Vero M2 Bronze 600W (i tu się zaczyna robić ciekawie, zasilacz przyzwoicie tani i nawet chwalony, pytanie czy potrzeba aż 600W, w przeszłości niestety miałem przygody z dwiema stacjonarkami [początki tysiąclecia przypominam biggrin.gif ], obie to były jakieś sprząty kupywane za grosze zasilane przez zasilacze 450W, z czego 1 to był gotowy sprzęt z wyprzedaży mediamarktu a 2 składak brata ciotecznego, inne jak mniemam płyty główne, inne procesory [1 Celeron, 2 Duron], a problem w obu ten sam praktycznie czyli reset z automatu, w 1 miało to miejsce tylko po włożeniu płyty do napędu optycznego, w 2 to była sprawa mocno losowa i czasami zamiast resetu było automatyczne wyłączanie się HDD poprzedzone charakterystycznym zgrzytem i następującym po nim zawieszeniem się systemu, wymieniliśmy wówczas zasilacz na Feel 500W i gówno to dało, tak oba kompy trafiły na elektroniczny cmentarz, tu jednak wolałbym uniknąć takich niespodzianek).

7. "Pokrywa" SILENTIUM PC Armis AR1 (SPC173) (tak bo nie mogłem normalnie napisać "obudowa" xD, swoją drogą pewnie zaraz pomyślicie, że mam jakiś fetysz na Silentium PC, no generalnie gdzie bym nie zajrzał to ktoś sobie chwali tą markę, tu obudowa za niecałą stówkę oferująca dosyć małe jak myślę gabaryty, a jednocześnie nieco przestrzeni do sprawnego chłodzenia micro-ATX, do bólu prosta, niebrzydka i nie przebajerzona).

8. Opcjonalnie chłodzenie do RAMu.

I to by było już w sumie na tyle. Trudno przeoczyć, że nie wpisałem nic o Wi-Fi czy dysku. No jeśli chodzi o to pierwsze to router mam przy biurku, więc myślę, że zintegrowany LAN mi wystarczy do zabawy, z resztą jakbym się uparł, to są zewnętrzne karty pod USB (w sumie najsensowniejsze rozwiązanie w przypadku stacjonarki), a co do dysków sprawa wygląda następująco. Chciałbym mieć 1 TB SSD i chcąc zadbać o to by jeszcze większe przewiewy były w obudowie, a jednocześnie by dysk był bardzo szybki to celowałbym raczej w M.2. Jak myślę każdy kto choć trochę tematem dysków SSD się interesuje dobrze wie, że wybór odpowiedniego urządzenia zależy od całej masy czynników do sprawdzenia, więc póki nie będę miał przed nosem płyty głównej to wstrzymuję się przed gruntownym researchem rynku. Jeśli oczywiście ktoś ma do polecenia jakieś ciekawe urządzenia stanowiące świetny kompromis między ceną, a jakością i wydajnością to śmiało.

Teraz wolna amerykanka w sumie. Przede wszystkim chciałbym się od was dowiedzieć czy opisany przeze mnie zestaw ma sens. Czy to ma prawo działać biggrin.gif Jeśli ktoś może zaproponować mniejszą gabarytowo jeszcze obudowę pod micro-ATX, która nie byłaby droga i byłaby natomiast dosyć wdzięczna do łatwego montażu wszystkich części przez laika to także śmiało.
Go to the top of the page

+Quote Post
salceson
dodano 10-02-2020, 21:41
Nr wypowiedzi: #2

Wypowiedzi: 110
Nr użytkownika: 73 249

https://www.purepc.pl/zestawy_komputerowe/j...we_na_luty_2020

+Quote Post
kfazar
dodano 13-02-2020, 1:09
Nr wypowiedzi: #3

Wypowiedzi: 886
Nr użytkownika: 64 142
Laptop: Clevo P370EM // i7-3630QM // 32GB RAM // 2xGTX670MX // 250GB SSD // 750GB HDD

Moje propozycje na szybko:
1. MSI b450m mortar Max 400pln
2. Procesor ryzen 5 1600 ale w rewizji AF czyli tak na prawdę 2600 w 12nm. Aaaaaa tylko nie termopadem.... Herezja! 400pln
3. Wodne nie znaczy zawsze lepsze. SPC Fortis 3 może? 150pln
4. Crucial Ballistics Sport LT 2x8 3000 albo 3200 (właściwie nie ma różnicy bo kręcą się podobnie/tak samo) Często są promocje na te kości. 300pln
5. Kwestia preferencji. Ja czaję się na Radka rx 5700 bez albo z XT ale to droższa zabawa. Mam monitor z freesync i AMD lepiej wypada mimo wprowadzenia obsługi tej technologii przez NVIDIE. cena ?
6. Zasilacz brał bym gold 600W+ bo zapas mocy się przyda przy zabawie w podkręcanie i dla świętego spokoju 400+pln
7 i 8 obudowę z lepszym przewiewem + 3 albo 4 wentyle i powinno starczyć bez dedykowanego rozwiązania na chłodzenie RAM-u 300+pln

Bez dysków i karty graficznej w ~~2k się zmieścisz wink.gif

+Quote Post
Maciek_GDA
dodano 10-03-2020, 18:32
Nr wypowiedzi: #4

Wypowiedzi: 188
Nr użytkownika: 69 421

Miałbym dla Ciebie zestaw na ryzenie jak coś smile.gif

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek (1 gości i 0 użytkowników anonimowych)
0 użytkowników:

RSS Wersja Lo-Fi_|_Informacja o cookies Zegar wskazuje: 1-04-2020 - 20:02