IPB

Witamy gościa ( Logowanie | Rejestracja )

Closed TopicStart new topic
Modernizacja starego Lenovo Y50-70, Wymiana dysku HDD oraz Pamięci Ram
Phate
dodano 20-02-2020, 9:32
Nr wypowiedzi: #1

Grupa: Forowicz
Wypowiedzi: 100
Nr użytkownika: 20 670
Laptop: Lenovo y50-70

Witam,
Mam dziś do was gorącą prośbę. Posiadam starego laptopa Lenovo Y50-70 (dokładną specyfikacje podeślę popołudniu jak wrócę z pracy) na win 10.
Zauważyłem wyraźne spadki wydajności i komfortu pracy (np. długie uruchamianie systemu oraz występujące po nim dość długie mielenie dysku i wieczne obciążenie pamięci na poziome ok 35-40%) od dłuższego czasu. Myślę w związku z tym o delikatnej modernizacji.

Chciałbym się Was poradzić co do zakupu pasujących podzespołów.
Myślałem przede wszystkim o przejściu na dysk SSD - Jaki byście poradzili konkretny model dysku i czy ja sobie sam poradzę z migracją systemu ? (chodź chyba lepszym rozwiązaniem było by przeinstalowanie systemu na nowo bo od nowości kompa tego nie robiłem poza systematycznym czyszczeniem CCleanem)
Poza dyskiem chyba równie proste było by dodanie / wymiana ram'u (to są raczej dedykowane sloty i nie powinno być ciężko je wymienić)

Tak z pamięci to wiem, że laptop jest na procesorze i7, dysk jest jakąś taką hybrydą SSD z HDD a karta graficzna to Nvidia GTX860M

Czy możecie coś podpowiedzieć ?
Go to the top of the page

+Quote Post
DDaro83
dodano 20-02-2020, 10:29
Nr wypowiedzi: #2

Wypowiedzi: 1 046
Z: Ciężkowice/Kraków
Nr użytkownika: 66 783
Laptop: ASUS UX32/AW 17 R4

Zmieniaj dysk normalny SSD bo hybryda wiele nie daje choć coś tam napewno,obecnie 500gb to ok 200/250zł ,do tego warto postawić system od nowa i dać mu sie zaktualizować przez noc bo przy aktualizowaniu będzie przymulał..Co do ram 8GB zwykle starcza,przy 16GB dużej różnicy w zwykłym użytkowaniu nie ma widocznej,natomiast nowy system i SSD da ci realnie odczuwalną zmianę

--------------------
Praca:
Asus UX32A. I5/6GB/240GBSSD/Integra
Alienware 17 R4 I7/16GB/GtX 1060/1TB SSD

Kolekcja
MSI GT 683
MSI GT780
MSI GT60
MSI GT70
Clevo P170EM
Asus G73
Erazer X7829

+Quote Post
Phate
dodano 20-02-2020, 10:37
Nr wypowiedzi: #3

Dzięki za szybką odpowiedź smile.gif
Nie wiem ile mam ram'u (sprawdzę popołudniu) a nawet jeśli mam 8GB to takie które były montowane w laptopach jakieś 5 lata temu - czy od tego czasu nie powstały jakieś nowe technologię "ramowe" które mógłbym zainstalować ?

Czy mógłbyś polecić jakiś konkretny dobry dysk w tym przedziale cenowym ?
Trochę obawiam się tego stawiania od nowa systemu - głównie chodzi mi o wszystkie niezbędne stery, jest jakiś dobry program który pomoże przy wyszukaniu jakie mam podzespoły i jakie sterowniki trzeba zainstalować ? No chyba, że windows sobie z tym poradzi i zrobi jakąś auto instalację sterowników ?

+Quote Post
DDaro83
dodano 20-02-2020, 11:00
Nr wypowiedzi: #4

Wypowiedzi: 1 046
Z: Ciężkowice/Kraków
Nr użytkownika: 66 783
Laptop: ASUS UX32/AW 17 R4

Co do dysku to zależy od portfela jakiś samsung crutical lub po taniości jakiś Goodam do zwykłego użytku starczy,warto poszukać na jakiś promkach jak są to kilka Pln w kieszeni, CO do ram to można jakiś szybszy jeżeli płyta obsłuży ale to już po forach warto poszukać

sterowniki ze strony producenta lub użyć jakiegoś programu typu Driver Booster itp powinno znaleźć co trzeba

--------------------
Praca:
Asus UX32A. I5/6GB/240GBSSD/Integra
Alienware 17 R4 I7/16GB/GtX 1060/1TB SSD

Kolekcja
MSI GT 683
MSI GT780
MSI GT60
MSI GT70
Clevo P170EM
Asus G73
Erazer X7829

+Quote Post
kryty
dodano 20-02-2020, 11:03
Nr wypowiedzi: #5

Wypowiedzi: 243
Z: Warszawa
Nr użytkownika: 29 251
Laptop: P651rp6-g (wcześniej kilka innych :D )

Driver booster odradzam. Używałem i więcej problemów niż korzyści.
Wymiana dysku na SSD da największego kopa.
Przy okazji polecam czyszczenie + konserwacje układu chłodzącego. Szczególnie repastowanie po dłuższym używaniu ma sens.

+Quote Post
Phate
dodano 20-02-2020, 11:05
Nr wypowiedzi: #6

No skusiłbym się na jakiś dysk do 300 zł. Jeśli nie dasz radę podrzucić jakiegoś konkretnego modelu to może poradzisz w jaki sposób wybrać taki dysk (na jakie parametry zwrócić uwagę ?)

Ja to się całkiem nie orientuje w sprawach "możliwości obsługi danego RAM'u" Czy jak podam parametry kompa do będziesz w stanie podpowiedzieć czy można coś modernizować w sprawie RAM ?

+Quote Post
lerthon
dodano 24-02-2020, 0:57
Nr wypowiedzi: #7

Wypowiedzi: 55
Z: Poznań
Nr użytkownika: 67 066
Laptop: Y540, i7-9750H, 1660ti, 16GB RAM, 512gb Adata SX 8200 Pro + 512gb su650

QUOTE(Phate @ 20-02-2020, 10:05) *
No skusiłbym się na jakiś dysk do 300 zł. Jeśli nie dasz radę podrzucić jakiegoś konkretnego modelu to może poradzisz w jaki sposób wybrać taki dysk (na jakie parametry zwrócić uwagę ?)

Ja to się całkiem nie orientuje w sprawach "możliwości obsługi danego RAM'u" Czy jak podam parametry kompa do będziesz w stanie podpowiedzieć czy można coś modernizować w sprawie RAM ?

Dyski ssd aktualnie są w dobrych cenach więc jeżeli budżet pozwala to kupuj 480-512GB.
Co do wyboru istotne są ich wydajności oraz kości.
Z kości masz do wyboru MLC i TLC (qlc sobie odpuść). MLC są trwalsze ale z TLC, które są już od kliku lat, nie ma również problemów więc na minę się raczej nie władujesz. TLC będą tańsze.
Wydajnoś z reguły oscyluje w okolicach 500MB/s i tutaj warto rzucić okiem na jakąś okazję czy promocję. Czasami Slicon a czasem inny ma dobrą cenę i da się za około 220zł za 512GB z prędkościami 530MB/s wyrwać.
Z kośćmi MLC wydajność będzie taka sama tylko cena wyższa. Sam kiedyś kupowałem MLC ze względu na trwałość i nowość jaką była TLC (brak pewności co do ich trwałości) ale od lat teraz już używam również TLC bez przygód, na wielu sprzętach.

RAM 16GB wystarczy praktycznie do wszystkiego. Celuj w możliwie wysokie zegary pamięci i niski CL (opóźnienia).
Osobiście w moim byłym y50-70 miałem Viper 8+8GB 1600MHz, cl9.

Nie wiem jak z temperaturami, jeżeli nie czyściłeś go od nowości to z pewnością warto go przepastować itd. Temperatury również zbijają Tobie zegar procesora co nie wpływa pozytywnie na wydajność.

+Quote Post

Closed TopicStart new topic
1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek (1 gości i 0 użytkowników anonimowych)
0 użytkowników:

RSS Wersja Lo-Fi_|_Informacja o cookies Zegar wskazuje: 6-04-2020 - 4:18