IPB

Witamy gościa ( Logowanie | Rejestracja )

 
Reply to this topicStart new topic
Bootowanie Windowsa z dysku zewnętrznęgo SSD
student256
dodano 30-06-2020, 16:24
Nr wypowiedzi: #1

Grupa: Forowicz
Wypowiedzi: 30
Rejestracja: 7/10/11
Nr użytkownika: 43 341Witam,

Chciałbym do laptopa firmowego, na którym nie mogę instalować żadnego oprogramowania, podłączyć dysk SSD (i używać go do celów prywatnych), na którym jest zainstalowany system Windows 8.1. Czy mógłbym podłączyć mój dysk SSD po USB (mam adapter SATA) ale tak żeby uruchamiany był system Windows z dysku zewnętrznego SSD (a nie dysku firmowego)?

Wiem, że jest takie narzędzie jak WinToUsb ale czy ono nie wymaga sformatowania całego dysku (mam partycje na system i partycje z danymi)? Czy mógłbym tym narzędziem sformatować tylko partycję systemową a potem po podłączeniu SSD do laptopa firmowego zainstalować Windowsa? A może w ogóle nie musiałbym formatować partycji systemowej? Prosiłbym o poradę bo póki co jeśli podróżuje to z dwoma laptopami - firmowym i prywatnym, co jest bardzo uciążliwe (i cięzkie dla pleców).

Jeszcze jedno pytanie: czy laptop firmowy może mieć coś zablokowane w BIOSie co nie pozwoli na taką operację i używanie zewnętrznego SSD? Jak to sprawdzić?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sylwester Cyba
dodano 30-06-2020, 18:27
Nr wypowiedzi: #2

Grupa: Administrator
Wypowiedzi: 9 909
Rejestracja: 12/07/06
Z: Warszawa
Nr użytkownika: 1Windows to nie Linux i na USB to może funkcjonować jedynie jako instalator systemu. W opisie wymienionego wcześniej programu WinToUSB mowa jest o funkcji Windows To Go. Można doczytać, że występuje jedynie w wydaniu Windows Enterprise. Nie ma też dostępu do innych nośników danych (dysków wewnątrz komputera).

Tak więc to nie ma większego sensu. O ile coś da się zrobić to wszystko zależy od BIOS/UEFI, czyli opcji dostępnych przy starcie komputera. Tam się albo da coś ustawić albo się nie da.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tymbul
dodano 2-07-2020, 21:51
Nr wypowiedzi: #3

Grupa: Forowicz
Wypowiedzi: 41
Rejestracja: 10/07/09
Nr użytkownika: 20 592
Laptop: FL90Proponuję najpierw sprawdzić czy można uruchamiać system z nośnika zewnętrznego. Czyli po włączeniu sprzętu wchodzimy w Boot Menu wciskając w przypadku Lenovo F12, w przypadku Asusa Escape lub F8. Jeżeli będzie komunikat o wpisaniu hasła to znaczy, że nic nie da się zrobić. Jeżeli nie będzie takiego komunikatu to można przejść dalej. Następnym krokiem jest zorganizowanie najlepiej nośnika z systemem w wersji Ultimate lub Enterprise. Wersje te możemy zdobyć modyfikując nośnik z wersji Pro, możemy też pobrać wersję próbną ze strony Microsoftu lub pobrać z internetu. Taką wersje instalujemy na dowolnym sprzęcie. Po instalacji wchodzimy w Panel sterowania i wybieramy Windows To Go. Tworzymy system Windows To Go na zewnętrznym dysku. Po tej operacji możemy uruchamiać system z dysku zewnętrznego podpiętego do usb. Osobiście cały czas korzystam z tego rozwiązania na różnych sprzętach. Zarówno na laptopach jak i komputerach stacjonarnych.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
student256
dodano 5-07-2020, 20:44
Nr wypowiedzi: #4

Grupa: Forowicz
Wypowiedzi: 30
Rejestracja: 7/10/11
Nr użytkownika: 43 341Dziękuję za odpowiedź. Niestety aby wejść do BIOSu muszę podać hasło. Rozumiem, że w takim wypadku nie da się już nic zrobić? Czy to hasło jest jakoś ustawiane przy pierwszym starcie? Laptop to HP.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sylwester Cyba
dodano 6-07-2020, 15:09
Nr wypowiedzi: #5

Grupa: Administrator
Wypowiedzi: 9 909
Rejestracja: 12/07/06
Z: Warszawa
Nr użytkownika: 1O tym jak "zdjąć" takie hasło doczytasz w innych wątkach na forum. Dyskusja w tej sprawie toczy się od zawsze. O ile nie kojarzysz o co chodzi to i nie dasz rady.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek (1 gości i 0 użytkowników anonimowych)
0 użytkowników:

 RSS Wersja Lo-Fi_|_Informacja o cookies Zegar wskazuje: 10-08-2020 - 3:46