IPB

Witamy gościa ( Logowanie | Rejestracja )

Reply to this topicStart new topic
Wymiana zawiasów w Lenovo IdeaPad Y530
nets
dodano 1-09-2011, 14:45
Nr wypowiedzi: #1

Grupa: + Zasłużony
Wypowiedzi: 34
Nr użytkownika: 39 154
Laptop: Lenovo IdeaPad Y530, Dell XPS - L502X

Jakiś czas temu klękneły mi zawiasy w IdeaPadzie Y530 i w wyniku tego powyrywane zostały gniazda ze śrubami, ostatnio gdy rozbierałem jakąś zalaną Toshibe to stwierdziłem że powinienem sobie dać radę samodzielnie je wymienić biorą pod uwagę "pozytywne" opinie o serwisie.

Najważniejszą sprawą to zakup samych zawiasów, niby sprawa prosta a jednak kupując je na allegro jakiś baran z internetowego sklepu komputerowego mnie oszukał i wysłał mi zawiasy od innego modelu mimo że w opisie aukcji stało że są do Y530, nie było czasu odsyłać i reklamować tylko przeklinałem i je samodzielnie przerobiłem.

zaczynamy od podważenia panelu nad klawiaturą, najpierw w rogach a potem na środku tak jak żółte zaznaczenia, można użyć jakiejś plastikowej karty

następnie wypinamy dwie taśmy od tego panela

wyciągamy klawiaturę, jednocześnie wypinając dwie taśmy i odkręcając śrubę, zamykamy ekran i odwracamy do góry nogami

teraz staramy się odkręcić wszystkie śruby zaznaczone na żółto oraz gdy będziemy demontować jedną część obudowy należy pamietać o dwóch zaczepach które są zaznaczone na czerwono

teraz wykręcamy i demontujemy wszystko co się da czyli m.in. dysk twardy, pamięć, procesor, układ chłodzenia, kartę graficzną i DVD (tu na zdjęciu zdemontowane powyższe komponenty)

po wyjęciu DVD na żółto są zaznaczone dwie śruby które łatwo przeoczyć oraz dwa zaczepy zaznaczone na czerwono które najlepiej płaskim śrubokrętem wypiąć

gdy już mamy odkręcone wszystkie śruby próbujemy zdemontować górną część obudowy, do tego celu najlepiej użyć karty kredytowej lub coś podobnego, należy od jednego miejsca jechać na około i posuwająć plastikową kartę wypinać zaczepy

przypominam o dwóch zaczepach koło DVD i baterii

w zaznaczonych miejscach wypinamy taśmy i wytczki (o ile nie zaostały wcześniej wypięte)

no i mamy górną część obudowy zdemontowaną, odłożć na bok ;-)

teraz musimy powypinać i odklejić od obudowy wszystkie kable które idą do ekranu, kable idą z dwóch stron (w zaznaczonych miejscach są przyklejone taśmą do obudowy)

te wtyczki dość ciasno siedzą i trzeba ostrożnie wypinać

tutaj mamy coś na co należy zwrócić uwagę, jeden kabel ma na koncu założoną koszulkę i musimy go odklejić i wysunąć, problem jest taki że kabel jest identyczny jak zasilanie jakiegoś elementu z logo Intela, więc warto najpierw go oznaczyć aby potem nie pomylić,

tu jest ten element Intela o którym wyżej pisałem, warto zapamiętać lub zapisać jak te kable są podłączone aby uniknąć pomyłki, aby te kable wysunąć należy odklejić taki jakby osłonowy element który pod spodem jest włożony w element obudowy

aby wysunąc te trzy kable, należy odkręcić śrubę zaznaczoną na żółto i wrazie potrzeby inne które są przykręcone w tej samej lini do płyty głównej i delikatnie postarać się odklejić ten element osłonowy zaznaczony niebieską strzałką (obudowę najlepiej ustawić na boku, to według mnie jeden z najtrudniejszych momentów demontażu) zdjęcie przedstawia już zdemontowany element osłonowy

tu już mamy zdemontowany ekran, u mnie zawiasy były wyrwane, więc gdy ktoś je tylko wymienia to w tym momencie powinien odkręcić śruby od zawiasów

teraz bierzemy się za ekran

po obu stronach odklejamy zaślepki gumowe (wystarczy lekko podwarzyć płaskim śrubokrętem)

po bokach mamy po dwie zaślepki z każdej strony które można podważyć nożem i potem wykręcić śruby, najlepiej nie wykręcać wszystkich tylko z tej strony z której aktualnie zmieniamy zawias aby ekran nie wypadł)

potem demontujemy listwę pod napisem Lenovo u dołu ekranu, używając plastikowej karty gdyby coś cięzko szło

wykręcamy śruby, pamiętając gdzie były

teraz w miejscu oznaczonym strzałką czyli w rogu podważamy do góry jednocześnie starając się wysunąć zawias najpierw do góry i potem go wysunąć na zewnątrz. gdyby były większe problemy to można odkręcić z drugiej strony śruby z boku

to co wspominałem na początku zawiasy były od innego modelu więc musiałem rozwiercić jeden otwór, tu zdjęcie starego i nowego zawiasu

ważną sprawą jest przy przykręcaniu nowych zawiasów aby prawidłowo ułożyć kable, przy demontaży najlepiej zrobić zdjęcie lub jakiś szkic

teraz montujemy spowrotem listwę u dołu ekranu, najpierw wkładając od strony gdzie jest żółta strzałka a potem dociskając w dół tak jak wskazuje strzałka czerwona

ekran gotowy

jeżeli ktoś nie ma powyrywanych gniazd to przykręca zawiasy pamiętając aby tak jak w przypadku zawiasów przy ekranie, prawidłowo poprowadzić kable przy obudowie

gdyby ktoś miał wyrwane gniazda to powinien rozwiercić zawiasy aby weszły mu śruby, które zostaną puszczone na wylot, trzeba również przewiercić w dolnej częśći obudowy. ja zastosowałem śruby 3,5mm z płaskim łbem i od spodu podkładka z nakrętkom

okazało się że zawias po prawej stronie nie miał wycięcia i nie można było zamontować jednej karty, więc musiałem znowu wszystko rozkręcić, wyjąć zawias i szlifierkę kątową zeszlifować tak jak w starym zawiasie

no i po zeszlifowaniu jak oryginał ;-)

tak wygląda jeden z zawiasów ze śrubami przestrzelonymi na wylot przez obudowę

teraz składamy w odwrotnej kolejności, tu jeszcze zdjęcia jak zamontować klawiaturę i panel nad klawiaturą

najpierw wpinamy górną część panelu (żółta strzałka) i dociskamy tak jak czerwona strzałka pokazuje no i gotowe :-)

kilka uwag na koniec:

w zasadzie aby przeprowadzić taką operację to potrzebujemy: noża, płaski precyzyjny śrubokręt i krzyżakowy precyzyjny śrubokręt (o ile mamy takie same zawiasy)

warto robić fotograficzną dokumentację krok po kroku jak się rozkręca aby wrazie czego można było na zdjęciach popatrzeć jak było zamontowane (mi to dużo pomogło)

kolejna rzecz to długość śrub, jest ich chyba 5 więc też warto po odkręceniu położyć obok otworu i zrobić zdjęcie makro, śruby od odbudowy od spodu są opisane A B C i D, jest nawet rysunek długośći tych śrub z opisem wytłoczone na spodzie laptopa.

nie ma się co bać, zawsze można poćwiczyć takie rozkręcanie i skręcanie na jakimś starym laptopie

gdy skręciłem laptopa okazało się że czasami świeciły się diody kontrolne ale ekran był czarny i coś buczało, niewiem jaki był tego powód, może trochę wilgoci z palców? potem laptop leżał lekko rozkręcony kilka dni i potem po złożeniu wszystko grało

można jakoś ten tutorial skrócić lub przerobić, może coś nie jest jasne i należy inaczej zredagować ipoprawić tytuł wątku na: Wymiana zawiasów w Lenovo IdeaPad Y530
Go to the top of the page

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek (1 gości i 0 użytkowników anonimowych)
0 użytkowników:

RSS Wersja Lo-Fi_|_Informacja o cookies Zegar wskazuje: 14-10-2019 - 2:49