IPB

Witamy gościa ( Logowanie | Rejestracja )

Reply to this topicStart new topic
Debian i Lenovo Y580
adrian_134
dodano 8-07-2013, 12:46
Nr wypowiedzi: #1

Grupa: Forumowicz
Wypowiedzi: 47
Nr użytkownika: 52 371

Witam!

Ostatnio planuję przesiadkę na linuxa, ale przeraziłem się poltkami o problemach z tym linuxem na tym laptopie, ale pytanie dlaczego i o co chodzi ? O dostępność sterowników ?
Kolejne pytanie odnosi się do wersji debiana, ostatnia stabilna wersja to 7.1.0 na FTP pokazuje się data dodania pliku: 2013-06-16 czyli że dośc nie dawno wyszła ta wersja więc chyba nie ma sensu instalować wersji testowej skoro stabilna jest bardzo świeża, zgadza się ?
Go to the top of the page

+Quote Post
Zakonnik
dodano 9-07-2013, 16:04
Nr wypowiedzi: #2

Wypowiedzi: 59
Z: Wrocław
Nr użytkownika: 5 486
Laptop: Dell Latitude E5500

Odpowiedzią na twoje pierwsze pytanie jest UEFI. Z tego co widzę ludzie najwięcej problemów mają właśnie z nim. Sprzęt z tego lapka pod linuxem raczej działa poprawnie link , wystarczy dorzucić bumblebee. Co do wersji Debiana. Na desktop jednak polecam wersję testową (obecnie Jessie). System pewnie zainstalujesz raz i będzie służył dłuższy czas, a w repozytorium wersji stabilnej pakiety będą się robić coraz starsze, poza tym sam miałem podobne wątpliwości jak instalowałem Debiana pierwszy raz, wybrałem wersje testing i dobrze się sprawdza. Korzystam z niej (jako główny system) od jakichś 4 lat, i nigdy z nią większych problemów nie było. Gdy jakiś problem się pojawia zazwyczaj odpowiedź można znaleźć na forach tematycznych.

--------------------
Dell E5500
CPU: Intel C2D P8600 | GPU: GMA4500 | RAM: 2GB | HDD: Samsung 500GB | Logitech MX-518 | Os: Debian stretch/sid + KDE

+Quote Post
adrian_134
dodano 10-07-2013, 17:44
Nr wypowiedzi: #3

I o co chodzi z tym UEFI ? Ja z tego co słyszałem to wersja testowa jest też bardzo stabilna i potrafi być o wiele stabilniejsza niż inne dystryubuje. Zainstaluje debiana na tym laptopie czy czy mogę się spodziewać jakiś problemów już na starcie ? Pamiętam jak na stacjonarce musiałem edytować pliki konfiguracyjne ponieważ środowisko graficzne nie chciało mi wystartować ? Czy tutaj wyskoczy mi coś podobnego ? Czy musze od razu zainstalować bumblebee ?

+Quote Post
Zakonnik
dodano 10-07-2013, 20:34
Nr wypowiedzi: #4

Wypowiedzi: 59
Z: Wrocław
Nr użytkownika: 5 486
Laptop: Dell Latitude E5500

Jeśli komputer był kupiony z preinstalowanym Windows, prawdopodobnie trzeba będzie utworzyć nową tablicę partycji zgodną z mbr (msdos). W laptopach z preinstalowanymi okienkami oraz uefi tablica partycji jest w formacie gpt. A z tego wynikają z kolei problemy z grubem (sypie błędami i nie bootuje systemu). Zmiana tablicy partycji wiąże się oczywiście z formatem całego dysku twardego. Do tego trzeba przestawić w biosie tryb uruchamiania na nie uefi (tego musisz poszukać sam u siebie w biosie).
Co do instalacji samego Debiana. Na pewno będzie problem z brakiem sterowników do wifi. Pakiet ten trzeba będzie zainstalować później oddzielnie. Najlepiej instalować system z podpiętym kablem, wtedy pakiet ze sterownikiem do wifi powinien pobrać się automatycznie. Pozostaje jeszcze kwestia tego z jakiej płyty będziesz korzystał. Z płyty z minimalną wersją instalacyjną systemu bez zbędnych programów oraz środowisk graficznych (NetInstall), czy z pełnej płyty dvd, ze wszystkimi środowiskami graficznymi itd. W pierwszym przypadku po instalacji dostaniesz "goły" terminal, do którego trzeba będzie dociągnąć wszystkie potrzebne pakiety. Zresztą opis instalacji znajdziesz w internecie. Włącznie z późniejszą konfiguracją. Bumblebee instalujesz już po instalacji systemu. Pakiet jest wymagany tylko jeśli chcesz wykorzystywać do czegoś dodatkową kartę graficzną. Sam system będzie działał dobrze i na intelu (podejrzewam, że nawet z kde w którym włączono wszystkie upiększacze pulpitu biggrin.gif).

--------------------
Dell E5500
CPU: Intel C2D P8600 | GPU: GMA4500 | RAM: 2GB | HDD: Samsung 500GB | Logitech MX-518 | Os: Debian stretch/sid + KDE

+Quote Post
adrian_134
dodano 11-07-2013, 6:06
Nr wypowiedzi: #5

Laptopa kupiłem bez systemu, więc o ile się nie mylę to wystarczy mi wyłączenie UEFI w biosie o ile nie zrobiłem tego wcześniej i instalowanie, ale jeżeli wcześniej tego nie zrobiłem a chciałbym zainstalować linuxa obok win8 to po wyłączeniu UEFI i tak muszę zainstalować windowsa na nowo zgadza się ? I będę kożystał z płyty DVD, i może podpowiecie mi jakie pakiety lepiej wybrać już na początku instalacji ?

+Quote Post
mshm
dodano 16-07-2013, 19:52
Nr wypowiedzi: #6

Wypowiedzi: 39
Nr użytkownika: 55 264

Fakt. To UEFI jest po prostu masakrą. Nie wiem, czy na każdym Lenovo jest ten problem, natomiast u mnie - Lenovo B590 - masakra. Żaden linuks nie chce się uruchomić. Żaden poza debianem.
Próbowałem bawić się w LMDE, jednak ten sam problem - GRUB sie wali, i nie chce uruchamiać w ogóle systemu.
Udało mi się zainstalować tylko i wyłącznie debiana testing z lxde, który podziałał może dzień - pojawił się problem z siecią, ale to jakoś pewnie da się naprawić...
Próbuję teraz z testing dvd, ponieważ nie znam się aż tak dobrze na linuxie, żey w gołym terminalu cudować z aktualizowaniem systemu wink.gif
Próbowałem z LMDE oraz aptosid, jako, że nie potrzeba do nich prawie w ogóle aktualizacji po instalacji (chodzi mi o sterowniki), a zależy mi na ciągłej dystrybucji, bez zbędnego aktualizowania.
Cóż, pozostaje mi nic innego, jak Debian Testing, i w gruncie rzeczy - miałem z nim styczność 3 lata, polecam gorąco, jednak licz się z tym, że będzie trochę zabawy po instalacji tongue.gif

edit: Czy ktoś może wie, w jaki sposób przerobić dysk na MBR? Posiadam płyty linuxa w wersji Live, w których jest oczywiście GParted. Jak ma się to do gwarancji?
Powód zmiany treści: zmieniłem drukowane litery na pogrubienie /tc

+Quote Post
kony
dodano 4-03-2014, 13:21
Nr wypowiedzi: #7

Grupa: Forowicz
Wypowiedzi: 668
Nr użytkownika: 56 939
Laptop: XPS 13 9360

Jeśli chodzi o Linux Mint, to wiem, że do edycji 14 nie działa, albo są problemy zdziałaniem, na komputerze z UEFI, natomiast od 15 już powinno wszysko być w porządku. Sam używam LM 15 (teraz jest już 16 dostępny) na T430, który też ma UEFI.

--------------------
Moje byłe eGPU: T430, Pe4l 2.1b, GTX 560Ti
Moje kolejne byłe eGPU: T430, EXP GDC 8.0, GTX 670
h y p e r b o o k | g a m e r a g o n | x t r e e m | d r e a m m a c h i n e s

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek (1 gości i 0 użytkowników anonimowych)
0 użytkowników:

RSS Wersja Lo-Fi_|_Informacja o cookies Zegar wskazuje: 18-06-2019 - 6:45