Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Przejdź do normalnego widoku: Dell Precision 5520
Forum NHL.pl > Kupno > Laptopy biznesowe
Owain
Zakładam wątek, bo na forum bardzo niewiele informacji o tym laptopie, a przymierzam się do kupna w perspektywie miesiąca.
Mam nadzieję, że użytkownicy modelu podzielą się swoimi wrażeniami odnośnie użytkowania. Może uda się też zweryfikować pewne niuanse techniczne, bo na pewnym forum anglojęzycznym wyczytałem, że ktoś się zdecydował, że kupi Precisiona, bo on ma 11mm grubości, a XPS 17mm. Co oczywiście nie jest prawdą.
Mam też nadzieję, że dowiem się czegoś więcej o różnicach w stosunku do XPS'a, w szczególności w kontekście matrycy i czasów pracy na matrycy FHD z mniejsza baterią 56 Wh. Dla mnie pewnie byłby spokojnie wystarczający XPS, ale liczba opinii o jego usterkach/wadach fabrycznych jest zatrważająca, więc wydaje się, że za Precisiona dopłacamy nie tyle za procesor czy grafikę, co za jakość wykonania.

1. Budowa.

Szczegóły już wszyscy pewnie znają, napiszę jedynie, że mz to dokładnie ta sama obudowa co XPS, nie znalazłem potwierdzenia, że się gdzieś różnią. Jednakże Dell na swoich stronach podaje tylko wymiar cieńszy, niestety. Wymiary obu laptopów to: wysokość: 11–17 mm, szerokość: 357 mm, głębokość: 235 mm. Waga zależna jest od baterii (56Wh vs. 97 Wh) oraz pewnie włożonego dysku HDD. Wg stron Dell’a waga Precisiona wynosi 1,78 kg, ale obawiam się, że to tylko z mniejszą baterią i bez dysku HDD. Bowiem w przypadku XPS’a podają wagę 1,8 kg z baterią 56 Wh i 2 kg z baterią 97 Wh. Zakładając, że HDD waży niewiele mniej, niż różnica między bateriami, to Precision z baterią 56 Wh i HDD będzie ważył ok. 1,9 kg.

2. Porty.

Precision: 2 x USB 3.0, pełnowymiarowy czytnik kart SD, zasilanie, 1 x HDMI, 1 x Thunderbolt 3, 1 x gniazdo słuchawkowe, gniazdo blokady Kensington. Jedyna istotna różnica, to to, że XPS ma Thunderbolt 3 z dwoma torami PCI a Precision już chyba z czterema.

3. Procesory.

Precision 5520 może posiadać procesory 7mej generacji:
- Intel Core Xeon E3-1505M v6 Quad Core Xeon 3.00GHz, 4.00GHz Turbo, 8MB 45W
- Intel Core i7-7820HQ Quad Core 2.90GHz, 3.90GHz Turbo, 8MB 45W
- Intel Core i7-7700HQ Quad Core 2.80GHz, 3.80GHz Turbo, 6MB 45W
- Intel Core i5-7440HQ Quad Core 2.80GHz, 3.80GHz Turbo, 6MB 45W
- Intel Core i5-7300HQ Quad Core 2.50GHz, 3.50GHz Turbo, 6MB 45W
oraz szóstej generacji:
Intel Core Xeon E3-1505M v5 Quad Core Xeon 2.80GHz, 3.70GHz Turbo, 8MB 45W
Intel Core i7-6820HQ Quad Core 2.70GHz, 3.60GHz Turbo, 8MB 45W

4. Ram, dyski, systemy – wybieraj, przebieraj, da się Win7 popchnąć i Ubuntu. Dysk SSD na M.2 PCIe oraz nic więcej przy dużej baterii lub SSD/HDD w 2.5’’ w zatoce przy małej baterii. Ram ma dwa sloty do max 32 GB.

6. Grafika.

Precision ma NVIDIA Quadro M1200 z 4GB pamięci GDDR5 oraz przy Intelach - Intel Pro Graphics 630.
XPS ma NVIDIA GeForce GTX 1050 z 4 GB pamięci GDDR5.

7. Matryca.

To już jedna wielka niewiadoma dla mnie. Oba są w opcjach z 15’’ FHD IPS matowym oraz 15” UHD dotykowym w połysku.

Precision może mieć matrycę UHD określaną jako UltraSharp 15.6” PremierColor UHD IGZO (3840x2160) Touch Wide View LED-backlit with Premium Panel Guarantee (100% Minimum Adobe color gamut). Bla, bla, bla. No i niby Gorilla Glass. Nie wiem czy matryca UHD w XPS’ie to to samo czy nie, ale chyba nie, skoro jej tak nie reklamują, piszą tylko UHD InfinityEdge, w innych że też UltraSharp. (edit - oczywiście InfinityEdge to zawołanie na cienkie ramki, które są i w xps'ie i w precisionie. Ponoć 100% Adobe RGB jest w matrycach UHD dopiero po aktywowaniu PremierColor).

Co do paneli FHD to też ciężko się wyznać, w XPS niby InfinityEdge, zaś w Precisionie UltraSharp (śmieszne te nazwy, marketingowy bełkot chyba). Różne są też relacje, co do pokrycia kolorów, jedne testy dają przewagę FHD XPS’a, inne FHD Precisiona. Generalnie pewnie jest od 90-99% sRGB i około 60-70 Adobe RGB.

8. Bateria.

W obu modelach może być mała, umożliwiająca włożenie dysku HDD czyli 56 Wh oraz większa, w wersji tylko z dyskiem SSD na M.2 PCIe.

No i różnica podstawowa – w XPS’e piszczą cewki, wyginają się ramki marycy, światło wylata na każdą stronę, wiesza się karta WiFi a nawet gniazdo słuchawkowe nie kontaktuje.
No a w Precisionie wszystko działa jak należy, mimo że skrzynka prawie identyczna. Spisek? wink.gif

Spisałem się, proszę o wymianę wrażeń i ocen oraz uzupełnienia lub poprawki.
bjorm
Żeby pracować na UHD na 15.6 trzeba ładnie poskalować, efekt wyrazistości będzie bardzo podobny jak dla FHD na tej samej powierzchni, ale to o ile krócej lapek działa na baterii z matrycą UHD a FHD, woła o pomstę do nieba, dokładnie dwie godziny krócej. Dla tej samej wersji XPS z FHD i UHD.

Może to być dealbreaker ale nie musi, bo jednak na UHD, nawet skalowanym, wszystko będzie ładniejsze niż na FHD. O ile masz prawidłową ostrość wzroku.
tojaro
ciekawą informacją ze strony producenta, świadcząca o różnicy względem XPS, są zabezpieczenia w tym certyfikat MIL-STG-810, mówiący o tym, że sprzęt przeszedł pozytywnie testy w trudnych warunkach. Czy klawiatura jest odporna na zalanie jak na stację roboczą przystało - takiej in formacji nie znalazłem.

Wątek fajny, może ktoś się podzieli subiektywnymi opiniami.
bjorm
Jeśli miałby ten certyfikat a klawiatura nie byłaby szczelna to byłaby śmieszna kaszanka.
tojaro
no właśnie, byłaby. Niemniej nigdzie nie widzę informacji w stylu: klawiatura odporna na zalanie.
Pokrzept
Przed podstawieniem pytania powinieneś przede wszystkim umieścić informację o tym, do czego będziesz chciał używać tej i7emki i GeForce'a. Ze swojej strony mogę tylko podpowiedzieć, że rozwiązania Della w wersji SLIM z wydajnymi komponentami kompletnie nie sprawdzają się w kwestii dyssypacji energii cieplnej. Mam służbowego Latitude'a 5570 i z doświadczenia mogę powiedzieć, że ten nie radzi sobie z samym procesorem a co dopiero po włączeniu dedykowanej karty graficznej. W przypadku XPSa o którym wspominasz (i pseudo Precisiona który jest klonem tego XPSa) sytuacja będzie podobna. Kolejną wadą tego typu rozwiązań jest hałas jaki generuje/generują wentylatory w nich zainstalowane - poczytaj sobie recenzje i zerknij na poziom generowanego hałasu. Czy na pewno chcesz na co dzień tolerować odrzutowiec startujący metr od Twojej głowy?
Owain
Lapka używam do netu, filmów czyli zwykłe użytkowanie, plus obróbka zdjęć czysto amatorska, bardzo, bardzo amatorska. Jednak jak najlepsza matryca jest pożądana. Docelowo planuje dokupienie monitora, ale jednak wygoda czyli lekkość, cichość i długość pracy na baterii jest ważna. Też się martwię ewentualną głośnością, obecnie kupiłem della 7560 i dopiero po kalibracji x-ritem display pro 1 jest w miarę ok. Lapek ten jednak nie ma wyjścia usb-c lub thunderbolta czyli wyjścia displayport. Jednak testy i opinie nie mówią o strasznych hałasach, w normalnym użytkowaniu niby się wiatraki nie włączają. Oczywiście w gry nie gram (strata czasu wink.gif )
Pokrzept
W takim wypadku poszukaj wersji z i5, będzie taniej i ciszej.
Owain
Ciężko dostać XPSa z i5. A czemu uważasz, że 5520 to pesudoprecision? Nie znalazłem opinii negatywnych odnośnie wykonania, w przeciwieństwie do XPSa. Wystarczy by składali w dwóch różnych fabrykach z innym nadzorem jakości i już mamy 5520 klasę wyżej. Swoją drogą to skandal, że XPS ma tyle wad wrodzonych, za niemałe pieniądze.

Gdyby ktoś wynalazł, czy matryce xpsa i precisiona FHD się czymś różnią, czy to te same ekrany, to proszę o info.

Co do grzania się i hałasu to raczej XPSy nie mają jakiś negatywnych opinii nawet na i7-kach. Oczywiście pod umiarkowanym obciążeniem.
Pokrzept
Powód jest prozaiczny, do zwykłego XPSa doklejono nowe logo, przebrandowano BIOS/UEFI, zaoferowano opcjonalnie Xeona w miejsce i7 oraz Quadro w miejsce GeForce'a, i ostatecznie przedstawiono go jako nowy produkt. Obie wersje dzielą tą samą obudowę, płytę główną, wyświetlacze oraz peryferia i cierpią na te same bolączki.
Owain
QUOTE(Pokrzept @ 14-01-2018, 19:27) *
Powód jest prozaiczny, do zwykłego XPSa doklejono nowe logo, przebrandowano BIOS/UEFI, zaoferowano opcjonalnie Xeona w miejsce i7 oraz Quadro w miejsce GeForce'a, i ostatecznie przedstawiono go jako nowy produkt. Obie wersje dzielą tą samą obudowę, płytę główną, wyświetlacze oraz peryferia i cierpią na te same bolączki.No ale właśnie pytałem o to, co nadaje precisionowi jego precisionowości. Chodzi Ci o to, że za małe pudło, więc grzanie, więc nieefektywny? Czy po prostu o fakt, że precision musi być dużą skrzynką. Laptopy prywatne miałem dwa, ale służbowych pewnie z 8 i to z górnej półki, ale każdy cierpiał na jakieś bolączki. Czego byś zatem oczekiwał od nowego precisiona?
Pokrzept
Precision jak i konkurencyjne linie stacji roboczych z założenia powinny gwarantować przede wszystkim wysoką wydajność i niezawodność niezależnie od profilu użytkowania jak i warunków środowiskowych. Do spełnienia tych dwu zasadniczych kryteriów konieczny jest odpowiedni dobór komponentów, które w późniejszym etapie zostaną zamknięte w obudowie będącej wypadkową wcześniejszych wyborów. Rozmiar/grubość komputera nie jest tu determinowana modelem, a jedynie parametrami jakie powinny zostać spełnione. W przypadku XPSa i jego klona 5520 niestety ten warunek nie został spełniony. Przejrzyj sobie spokojnie recenzje, i praktycznie w każdej zauważysz że już po krótkim obciążeniu nowa generacja i7/Xeon oraz GeForce/Quadro traci swój wigor, wentylator zaczyna wydawać z siebie przeraźliwe dźwięki a obudowa nagrzewa się do moim zdaniem nieakceptowalnej temperatury. Czy płacąc naprawdę dużą sumę za komputer z półki premium powinieneś otrzymywać tak niedopracowany/źle zaprojektowany model? Dla porównania poczytaj sobie recenzje serii 7000 w linii Precision czy też P5x/P7x w linii ThinkPad. Na temat Zbooków się nie wypowiadam, miałem do czynienia jedynie z 17G2, który w kwestii wydajności jak i temperatur zachowywał się wzorowo, natomiast miał 1 mankament - dla 150 W TDP przewidziano jeden wentylator, który wytwarzał naprawdę spory hałas.
Owain
Masz rację. Ja po prostu szukałem ultrabooka z dobrą matrycą ale niekoniecznie wypasionymi (grzejącymi) bebechami. Niestety okazuje się, że do ultrabooków pakowane są matryce, które wyświetlają kolory gorzej niż mój asus sprzed 10 lat na TNce. Dlatego znów myślę o XPSie, bo jednak w tej samej obudowie jak pseudoprecision 5520 grzać będzie chyba mniej. Choć tutaj musiałbym sprawdzić, bo zupełnie nie znam się, który z wersji XPS'a i Precisiona (wg bebechów) byłby najmniej grzejący się. XPSy na i5 sa tylko z UHD, co mi średnio pasuje, precisiony gdzieś na RPA ktoś sprzedaje z prockiem i7-6820HQ, czyli szóstej generacji vs. powszechne w tym modelu i7-7700HQ. Pytanie też, czy mocne bebeszki będą szumieć jeśli ustawi się oszczędzanie energii np. przy przeglądaniu neta, codziennych zwykłych rzeczach, a przełączy w wyższa wydajność przy zadaniach ambitniejszych, gdzie szum wiatraków już tak nie będzie przeszkadzał.

Jeszcze istotna różnica. Jeśli chodzi o WiFi, to precision ma Intela 8265, zaś XPS znienawidzonego i rodzącego masę problemów Killera.
Owain
To jeszcze dorzucę fajne porównanie:

http://laptopmedia.com/review/dell-precisi...-professionals/

http://laptopmedia.com/review/dell-xps-15-...ompelling-case/

Fajna stronka, nawet trzy profile icc można kupić za 10 baksów.

Co do precisiona to niby piszą, że matryca FHD ciut inna niż w XPSie LQ156MQ, ale potem niby w wynikach testów pokazuje się ta sama co w XPS czyli LQ156M1. De facto jest to chyba ta sama matryca sharpa SHP1453, tyle że mam wrażenie, że te ze znaczkiem Q są dawane do precisiona, jako lepiej wykonane egzemplarze po kontroli jakości wink.gif
Owain
No dobra. Jestem po przeczytaniu całego internetu na temat tego precisiona wink.gif i chwilę przed decyzją o jego zakupie. Dwie rzeczy które mnie martwią, to przegrzewanie i klawiatura. Na klawiaturę chyba nic nie poradzę, bo nie ma alternatywy, wszystko twarde 1,3 mm. Co do przegrzewania, to smutne, że człowiek chcący mieć jedynie prawie 100% sRGB musi nabywać lapka z mocnymi bebechami. Z drugiej strony ponoć graficy chwalą MacBooka 15 pro, a on też nie taki duży, a się nie przegrzewa. Nie znalazłem jednak w tym całym internecie opinii co do wiatraków w 5520 i ich szumu pod lekkim obciążeniem.
Keaton
Klawiatura jak klawiatura, też jej nie lubię i zawsze w plecaku mam Logitecha k380. Co do wiatraków to u mnie problemu nie ma, laptop jest bezgłośny przez 80%, a żeby uruchomić wiatraki to trzeba go naprawdę trochę obciążyć.
Nawet pracując na klawiaturze laptop-owej bardzo rzadko czuje ciepło na nadgarstkach.

Macbook Pro 15 jest fajny, ale moim przypadku cenowo wychodzi x2 (laptop + apple care + licencja na Parallels + licencja na win10 = ok 14k), także odpadł ze względu na cenę.
Owain
Macbook odpada ze względu na brak możliwości dodatkowego HDD oraz paranoje z portami w najnowszym Macbooku.

Dzięki Keaton za info, liczyłem, że na pusto, bez obciążenia nie będą się załączać. Jeszcze gdybyś przy okazji napisał jaką masz wersję procka.

A z drugiej strony to skandal jest, że XPS, który jest niemal identyczny jak 5520 ma tyle wad, tyle narzekania w sieci, a na precisiona 5520 prawie nie ma utyskiwań.
bjorm
QUOTE(Owain @ 2-02-2018, 16:32) *
A z drugiej strony to skandal jest, że XPS, który jest niemal identyczny jak 5520 ma tyle wad, tyle narzekania w sieci, a na precisiona 5520 prawie nie ma utyskiwań.

Słowo klucz: niemal. Niemal to wielka różnica, parę mm grubości i masz inne tempy, inne rpm i inny odbiór laptopa.
Owain
Przecież 5520 jest identyczny w wymiarach jak XPS. Nie ma nawet milimetra różnicy.
bjorm
Nawet lepiej, z recenzji nhl
XPS: height x width x depth (in mm): 17 x 357 x 235
5520: height x width x depth (in mm): 11 x 357 x 235

Nie wiem czy to mozliwe ale tak to wpisali w recenzje, wiec powinno byc to spojne, jak i metodyka (czyli ze nie pomineli w grubosci 5520 np pokrywy matrycy)
Keaton
QUOTE(Owain @ 2-02-2018, 15:32) *
Dzięki Keaton za info, liczyłem, że na pusto, bez obciążenia nie będą się załączać. Jeszcze gdybyś przy okazji napisał jaką masz wersję procka.

Taki:
- Intel Core i7-7820HQ Quad Core 2.90GHz, 3.90GHz Turbo, 8MB 45W
Owain
QUOTE(bjorm @ 3-02-2018, 10:19) *
Nawet lepiej, z recenzji nhl
XPS: height x width x depth (in mm): 17 x 357 x 235
5520: height x width x depth (in mm): 11 x 357 x 235

Nie wiem czy to mozliwe ale tak to wpisali w recenzje, wiec powinno byc to spojne, jak i metodyka (czyli ze nie pomineli w grubosci 5520 np pokrywy matrycy)


No to jest przekłamanie wynikające z niechlujnej recenzji oraz tego, że oba te laptopy mają 11 mm od przodu i 17 mm z tyłu. A dokładnie 0,66 cala.

http://topics-cdn.dell.com/pdf/xps-15-9560...tions_en-us.pdf
http://i.dell.com/sites/doccontent/shared-..._Spec_Sheet.pdf

@Keaton, dzięki.
marcin_m
Cześć,

Również interesuje się tym modelem.
Mam do Was 2 pytania:

1) jak z piszczeniem cewek? Nie ma - względem XPS 15?
2) Jak z kulturą pracy?
a) Laptop ma być to biznesu - praca biurowa 8h
b) grafiki - hobbistycznie (pakiet adobe)
c) gier hobbistycznie

W przypadku a, czyli 8h dziennie pracy na outlooku, przeglądarce internenetowej i pakiecie office oczekiwałbym bezgłośnego działania sprzętu (tak jak mam w latitude). Czy to realne? Czy można taki efekt osiągnąć np. stosownymi ustawieniami softwarowymi?
Przy grach rzecz jasna nie widzę problemu na zwiększenie decybeli...
Owain
Boję się, że nie. Miałem chwilę precisiona 5520, którego zwracałem ze względu na to, że miał porysowaną klapę, ale poza tym wyglądał na nowy. O ile na baterii był całkowicie lub prawie całkowicie bezgłośny, o tyle na kablu, bezczynny lub tylko lekkie przeglądanie neta, to wiatraki były wyraźnie słyszalne. Zadałem tu pytanie w dziale sprzętowym, czy można kosztem wydajności jakoś to wyciszyć, ale nie doczekałem się konkretnej odpowiedzi. Może ustawienie oszczędzania energii i w ramach niego ustawień zaawansowanych coś by pomogło. Dodatkowo jest ponoć problem z dostępnością nowych precisionów 5520, w zakazanym iksowym sklepie piszą, że trzeba 30% zaliczki dać i czekać 7 tygodni. No chyba, że dostępne outlety.

Dalej się waham, czy jednak XPS to nie to samo, a plotki o lepszym wykonaniu precisiona to tylko mit.

Poczytaj obie recenzje:

http://laptopmedia.com/review/dell-precisi...-professionals/

http://laptopmedia.com/review/dell-xps-15-...ompelling-case/
bjorm
Majac w rekach M4800 i M3800 widac roznice w wykonaniu, na plus M4800. Co nie znaczy ze czegos brakuje M3800 ktory w sumie jest XPSem chociaz nazywa sie Precision. Idac za recenzjami wydaje mi sie ze roznica miedzy 5520 a najnowsyzm XPSem jest jeszcze mniejsza, w sensie ze ucierpiala marka Precisiona, w sensie iz najnowszemu 5520 blizej jakosci XPSow niz odwrotnie. Ale taka jest cena jak chce sie robic ze stacji roboczych smukłe naleśniki.
Owain
Czy ktoś już sprawdzał, czy Precisiony 5520 albo XPS 9560 z mniejszą baterią i możliwością montażu HDD mają w środku kabelek, ramkę i nakładki na dysk, takie jak tu:
https://www.ebay.pl/itm/NEW-for-Dell-XPS-95...v4AAOSwlMFZGWzr

Czy trzeba dokupić?
rypik
Miałem kilka 5520/7520 i w zależności od tego co wyjechało z fabryki tak było. Tzn. adaptery/kabelek trzeba oddzielnie niestety.
Owain
QUOTE(rypik @ 10-04-2018, 22:38) *
Miałem kilka 5520/7520 i w zależności od tego co wyjechało z fabryki tak było. Tzn. adaptery/kabelek trzeba oddzielnie niestety.

Czyli że w żadnym nie było, czy w niektórych były puste ramki i kabelki? Myślicie że warto kupować oryginał z USA, czy podróbeczkę z Chin?
rypik
Jeżeli fabryczna konfiuracja wymaga ramki/kabla to oczywiście była. Pustych ramek/kabelków nigdy nie ma.
Owain
Odebrałem precisiona 5520 :> Obyło się bez problemów, tym razem fabryczna plomba, w czarnych styropianowych ramkach czarne pudełeczko jak na bieliznę erotyczną a wśrodku zafoliowane cacko, nieporyzowane, dobrze spasowane, funkiem nówka znaczy.

Zobaczymy co będzie po odpaleniu, jedyne co mnie nurtuje - ten poprzedni (porysowany) precision sobie testowałem dzień jeden i pamiętam, że był super cichutki na baterii, a na zasilaczu już szumiał słyszalnie, choć tylko penetracja sieci następowała. Rozumiem, że to na baterii ma jakieś zarządzanie energią ustawione na oszczędzanie? Choć w opcjach zasilania tego nie mogę znaleźć, bo jest do wyboru plan "zrównoważony" albo "oszczędzanie energii" i tam tylko modyfikować można moment wyłączenia ekranu, uśpienia czy jasności w zależności czy bateria czy zasilacz. Natomiast w zaawansowanych ustawieniach każdego z tych planów można ustawiać sporo, w tym np wyłączanie dysków twardych, częstotliwość zegara JavaScript (cokolwiek to jest), zarządzanie energią procesora w tym 'zasady chłodzenia systemu". Na planie 'zrównoważony' przy baterii jest ustawione chłodzenie pasywne a przy zasilaczu aktywne, przy planie "oszczędzanie energii" zarówno na baterii jak i na zasilaczu ustawione jest chłodzenie pasywne. I teraz się zastanawiam, czy przestawić plan na oszczędzanie energii czy zmienić w planie zrównoważonym chłodzenie na zasilaczu na pasywne.
Owain
No to dalsza część analizy precisiona 5520. Koledzy mieli rację, laptop w zwykłym przeglądaniu neta i prostych zadaniach jest całkowicie bezgłośny, moje wątpliwości wynikały z tego, że próbowany egzemplarz nie miał jeszcze prawidłowo pobranych aktualizacji Win10, a jak powszechnie wiadomo, problem (zawieszenie) aktualizacji wpływa mocno na wiatraki (nie wiem czemu).

Natomiast mam inny, poważny problem z precisionem 5520, proszę o ewentualne sprawdzenie przez posiadaczy. O ile kolory są super, to jednak straszna lipa jest z gammą, konkretnie rozpiętością tonalną w cieniach. Wiele zdjęć odnotowuje straszny banding i pikselozę. Coś jak filtr wycinanka w PS. Ewidentnie widać to po załadowaniu tej planszy:

http://www.lagom.nl/lcd-test/black.php

O ile w tańszym inspironie 7560 po kalibracji czy HP Elitebooku 850 g4 w ciulową matrycą TN kwadraty w miarę jednostajnie zanikają, z tym, że całkiem nie widać tego z nr 1, to w precisionie kwadraty 1-4 są całkowicie niewidoczne a nr 5 już jest skokowo bardzo jasny. Świadczy to o nieregularnej krzywej gamma, która może i wynosi koło 2.2 ale ma jakieś straszne skoki. Nie wiem kiedy uda mi się skorzystać z kalibratora zewnętrznego, ale jeśli tak miałoby być, to lapek do zwrotu. I znów nie wiem, czy to może być wina konkretnego egzemplarza matrycy czy całego modelu.

ps.

Przejścia tonalne w cieniach na zdjęciu wyglądają tak:A wypełnienie gradientem w PS od białego do czarnego tak:

kerad85
Czyli ogólnie nie polecasz go brać?
Też się zastanawiam nad czymś podobnym i chyba coraz bardziej odchodzę od tego lapka.
Owain
Jeszcze nie wiem. Być może to najlepszy i najbardziej użytkowy lapek na rynku, mając na względzie użyteczność a raczej jej brak w macbooku (porty, dodatkowy wewnętrzny dysk itp.). Poczekaj jeszcze dni parę, kalibracja potrafi czynić cuda. On te rozpiętość tonalną musi mieć zaknutą w sobie, bo nie możliwe by miał mniejszy zakres niż lapki z 58% sRGB, ale może ma krzywą gamma po prostu źle ustawioną.
Owain
Update, ale ważny:

Otóż w panelu intela, w menu 'wyświetlacz', w ustawieniach kolorów, prócz tzw poprawy jasności kolorów dla rgb jest na dole suwaczek zwany "Gama kolorów" (nie gamma). Suwaczkiem tym można suwać między "Żywe kolory" a "Naturalne kolory". Oczywiście przeglądając to menu musiałem odruchowo zjechać na środek z żywych w kierunku naturalnych - i o tym zapomniałem. No i okazało się, że to nie zmienia nasycenia a robi sieczkę z krzywą gamma, głównie w rozpiętości tonalnej cz-b i to w sposób tak niejednolity, że trudno było wpaść, że to nie wada wrodzona karty/monitora.
A więc musi być ustawienie Żywe kolory na full, bo inaczej wycinanka.
Owain
Update II

Po spędzeniu wczoraj ok. 4 godzin i stworzeniu 4 różnych profili icc informuję, co następuje. Na ustawieniach fabrycznych precision 5520 ma temp barwową 7200K więc sporo więcej niż natywne 6500K. Ponoć na fabrycznych nieco lepiej prezentuje się XPS, który ma ok. 6900K. Profilowanie za pomocą profilera x-rite jak i programu DisplayCal powoduje, iż DisplayCal robił jakieś totalne zamieszanie i wszystko wychodziło na czerwono. Profiler X-rite zbijając z 7200K do 6500K obcina niebieski i zielony w taki sposób, że bardzo widoczna jest w głębokich cieniach dominanta czerwona. Ma to pewnie związek z krzywą, która blisko całkowitej czerni (RGB 5-15) jest jeszcze mocniej pozbawiona B i G. Ja znalazłem zatem złoty środek w postaci 6700K, gdzie niezgodności kolorów się nie zobaczy, a dominanta czerwonego jest mniejsza. Nie polecam natomiast zakupu profili ze strony: http://laptopmedia.com/review/dell-precisi...-professionals/

Office work na pewno nie ma natywnej temperatury 6500K, raczej bliżej 7200 choć DisplayCal info pokazuje nawet 7400. Z kolei Design and gaming ma 6500K za to gammę tak podniesioną, że w cieniach robi się banding, wycinanka i tragedia.

Zatem nie piszę, że precision to zły komputer, ale denerwuje mnie to, że ciasno spasowane zawiasy coś strzelają delikatnie przy otwieraniu, a sterownik audio już dwa razy mi się wysypał, choć mówiono, że precision ma bardziej stabilne sterowniki. Reasumując, dziś pewnie brałbym XPSa, bo tańszy, bo temp barwową ma lepszą fabrycznie i może mniej bezstratnie ją obniżyć. Nie wiem jak natomiast plotki z jego jeszcze mniej porządnym wykonaniem, bardzo możliwe, że to tylko plotki. W każdym razie precision święty nie jest, ale już odsyłać i brać XPSa mi się nie chce.
Owain
Dalsza część epopei. Jednak zamówiłem XPSa, bo zawias w Precisionie skrzypiał co raz mocniej a kalibracja jednak nie teges. XPS przyszedł dziś rano. Już po godzinie wiedziałem, że będzie odsyłka. Po włączeniu białego tła (czy nawet strony google) - po lewej stronie ekranu normalna biel, po prawej jakaś zielonkawo- żółta. Temp barwowa po jednej i drugiej stronie różna chyba o ok 700K. Jakaś masakra, nawet żona, która twierdzi zazwyczaj, że się czepiam, powiadzała, że się nie da patrzeć. Z kolei na całkiem czarnym tle, przy górnej krawędzi po lewej stronie tak pierońskie uloty światła, że strach. To tyle w temacie XPSa, dziś jeszcze ruszy w podróż powrotną.
Natomiast zaraz za nim pojedzie chyba precision, bo dziś wyskoczył niemal na środku ekranu bad pixel, konkretnie bad subpixel, bo świeci na zielono. Wcześniej na pewno go nie było, bo gammę testowałem na czarnych tłach i tablicach testowych.

Cóż, szajs, szajs i jeszcze raz szajs.
joloass
... ty nic o ulotach / odbarwieniach nie wspominaj, bo mnie .... strzela, jak pomysle ze mozna takie "pacialajastwo" sprzedawac i kupujacy to akceptuja. Tak jakby nie mozna bylo zrobic sztywnej pokrywy matrycy i okalajacej jej ramki (z jakas postacia cienkiej amortyzacji pod nia) angry.gif
"Znafcy" pitola, ze takie 8760w to cegla, ciezka, nieforemna - ale ulotow tam nie doswiadczysz, natomiast jak ogladam ciemna scene w filmie na nowym Zbooku G3 (ktory notabene przeszedl operacje wymiany matrycy pod tym katem) to az mi sie lezka w oku kreci na wspomnienie Elitebooka dry.gif
Owain
Jeszcze pytanko do posiadaczy precisiona 5520/xps'a 9560 - jak z trzeszczeniem zawiasów? Nie wiem do kończą czy to zawias, czy element obudowy, bo xps i precision mają faktycznie dość mocno spasowane zawiasy, w sensie, że sztywno i ciężko się otwiera i tworzą się napięcia. Jak Wasze doświadczenia?
Keaton
QUOTE(Owain @ 7-05-2018, 9:46) *
Jeszcze pytanko do posiadaczy precisiona 5520/xps'a 9560 - jak z trzeszczeniem zawiasów? Nie wiem do kończą czy to zawias, czy element obudowy, bo xps i precision mają faktycznie dość mocno spasowane zawiasy, w sensie, że sztywno i ciężko się otwiera i tworzą się napięcia. Jak Wasze doświadczenia?


U mnie chodzą dość sztywno, szczególnie "w górę", ale wg mnie nic nie skrzypi. Laptop ma już 10 mc także pewnie trochę się już to wszystko wyrobiło.
turzol
Mam 2 Precisiony 5520 od ponad roku w topowych konfigach więc też mają swoją wagę i często ich używam poza stacją dokującą. Zawiasy w obu chodzą bezszelestnie jak w dniu zakupu, nie widzę powodów do narzekań.
To jest wydanie "lo-fi" naszego forum. Aby przejść do wersji z obrazkami, formatowaniem i innymi ozdobnikami kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.