Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Przejdź do normalnego widoku: Regularne kilkunasto sekundowe zawiechy
Forum NHL.pl > Opinie i kwestie szczegółowe > Komputery stacjonarne
kubiq
Poszukuję porady, jak zdiagnozować swój PC który miewa spore zawiechy.
Jakiś czas temu kupiłem na zapas używanego małego PC Dell 9020 usff, a do niego nowy dysk Crucial BX300.

Problem jest taki, że losowo średnio raz na pół godziny(a przy dłuższym siedzeniu co 10 minut) komputer łapie kilkunasto sekundowego laga. W trakcie zawiechy najczęściej to wygląda tak, że aktywne okienko na monitorze, na przykład zakładka chrome z otwartym teledyskiem na youtube pozostaje aktywne i ciągle poprawnie odtwarza materiał, ale ja nie mogę nic zrobić, mimo możliwości poruszania myszką, nie działa także prawy przycisk myszy. Gdy komputer się "odwiesza" te wszystkie poprzednie kliki, naciśnięcia na klawiaturze są na raz wprowadzane. Podczas takiej zawiechy światełko odczytu z dysku stale się pali.

Problem jest taki że nie wiem czy to wina komputera czy dysku smile.gif
Skłaniam się ku dyskowi bo już kiedyś miałem podobny problem z dyskiem plextora, ale on po kilku takich akcjach padł całkowicie i wymienili na nowy.

Poradzilibyście jak to zdiagnozować?
Smart dysku wygląda ok:
Sylwester Cyba
Na forum Crucial można znaleźć kilka podpowiedzi. Np. to żeby zmienić w BIOS/EFI ustawienia SATA z AHCI na IDE. Problemem może być też oprogramowanie Acronis.

Wątek z dzisiaj ze zgłoszonymi bardzo podobnymi objawami:
http://www.nhl.pl/index.php?showtopic=102089
SonicQ
Dziewczy dysk - kiepsko jak by padał....
Mam dwie sztuki MX100 i jedną MX300. Czas pracy około 15 tys. 32tys. i 10 tys godzin w MX300.
Jeśli masz wspomniane oprogramowanie Acronis o może być winowajca - u mnie robiło sobie kopie co jakiś czas i też miałem zwiechy.

P.S.
Masz włączone Mometum Cache? Przy aktywnym miałem dziwne zachowania na jednym z MX100. Po wyłączeniu działa lepiej.
reven1010
Update Softu dysku. Ewentualnie możesz jeszcze sprawdzić zasilacz w programie OCCT. Mi jak padał zasilacz to robił podobne akcje. Zawsze to lepiej go wykluczyć. No i pamięć ram. Masz w jednej kostce czy w dwóch?
kubiq
QUOTE(Sylwester Cyba @ 27-02-2018, 22:19) *
Na forum Crucial można znaleźć kilka podpowiedzi. Np. to żeby zmienić w BIOS/EFI ustawienia SATA z AHCI na IDE. Problemem może być też oprogramowanie Acronis.

Wątek z dzisiaj ze zgłoszonymi bardzo podobnymi objawami:
http://www.nhl.pl/index.php?showtopic=102089

QUOTE(SonicQ @ 27-02-2018, 22:32) *
Dziewczy dysk - kiepsko jak by padał....
Mam dwie sztuki MX100 i jedną MX300. Czas pracy około 15 tys. 32tys. i 10 tys godzin w MX300.
Jeśli masz wspomniane oprogramowanie Acronis o może być winowajca - u mnie robiło sobie kopie co jakiś czas i też miałem zwiechy.

P.S.
Masz włączone Mometum Cache? Przy aktywnym miałem dziwne zachowania na jednym z MX100. Po wyłączeniu działa lepiej.

Acronis nic nie mam. W BIOS nie mam IDE, jedyne co mam to: KLIK
Momentum Cache wyłączone.

QUOTE(reven1010 @ 28-02-2018, 9:21) *
Update Softu dysku. Ewentualnie możesz jeszcze sprawdzić zasilacz w programie OCCT. Mi jak padał zasilacz to robił podobne akcje. Zawsze to lepiej go wykluczyć. No i pamięć ram. Masz w jednej kostce czy w dwóch?

Soft dysku aktualny. OCCT wygląda normalnie. RAM w 2 kościach po 4GB.

Nie mam już pomysłów. Mogę sprawdzić jakoś jeszcze? Chyba jestem zmuszony zainstalować system na innym hdd i zobaczyć jak będzie to chodziło..
SonicQ
Sprawdź RAM za pomocą programu Memtest.
Zrób sobie botowalnego pena z programem.
Wyjmij jedną kość pamięci, włącz koma i testuj. Następnie zamień kości i rób drugi test.
jakubd
Obejrzyj też, czy ci się jednak ram nie kończy - swapfile ile ma i czy zajętość rośnie.
To jest wydanie "lo-fi" naszego forum. Aby przejść do wersji z obrazkami, formatowaniem i innymi ozdobnikami kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2018 Invision Power Services, Inc.