Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Wydanie bez ograniczeń: Zewnętrzny dysk na esata nie jest wykrywany
Forum Notebookcheck.pl > Problemy > Problemy z oprogramowaniem
Groosiek
Mam problem z zewnętrznym dyskiem 2,5". Gdy dysk jest podłączony na USB wszystko działa prefekcyjnie, w momencie gdy podpinam kabel esata w laptop dysk znika i nie ma go w systemie, ani w biosie. Wyłączenie laptopa i ponowne uruchomienie nie pomaga. Zaktualizowałem nawet biosa do A05 i nic to nie dało. Mam Windows Vista. Jaka może być tego przyczyna?
Sat3llite
spróbuj podłączyć dysk przy wyłączonym laptopie, następnie wystartuj system i zobacz czy urządzenie zostanie wykryte.
Groosiek
QUOTE(Sat3llite @ 1-04-2009, 18:36) *
spróbuj podłączyć dysk przy wyłączonym laptopie, następnie wystartuj system i zobacz czy urządzenie zostanie wykryte.

Tym sposobem próbowałem na początku i bez skutku - nie jest wykrywany.

Podłączyłem dysk przez usb na komputerze brata w windowsXP - dysk nie został wykryty (domyślam się, że to może być wina sterowników).
Gdy natomiast podłączyłem do komputera za pomocą śledzia esata dysk został wykryty w biosie, a w windowsXP wyświetlała się informacja, że dysk jest niesformatowany, przy próbie formatu cały komputer się zawieszał.
Lobo
1. Wyjście eSata może być poprostu wyłączone w biosie.
2. Poza tym mam nadzieję, że jakoś zasilasz dysk a nie tylko samo eSata, które nie ma w sobie linii zasilającej.

Groosiek
QUOTE(Lobotomia @ 1-04-2009, 18:46) *
1. Wyjście eSata może być poprostu wyłączone w biosie.
2. Poza tym mam nadzieję, że jakoś zasilasz dysk a nie tylko samo eSata, które nie ma w sobie linii zasilającej.

1. Nie znalazłem takiej opcji w biosie, ale domyślam się, że działa, bo w momencie podłączenia przez esata dysk znika - więc dysk reaguje na to złącze.
2. Oczywiście dysk jest cały czas podpięty pod USB 2.0, które dostarcza zasilanie - według instrukcji.

P.S. W biosie jest opcja Esata, ale niezmiennie pokazuje informacje o braku urządzeń na tym złączu.
Lobo
Bardziej mi chodziło czy w biose jest dział features z opcją esata disable/enable albo coś podobnego.

Pozatym szukaj tego dysku w panelu sterowania\narzedzia administracyjne\zarządzanie komputerem\ i z lewej w drzewie zarzadzanie dyskami.
Groosiek
QUOTE(Lobotomia @ 1-04-2009, 19:08) *
Bardziej mi chodziło czy w biose jest dział features z opcją esata disable/enable albo coś podobnego.

Pozatym szukaj tego dysku w panelu sterowania\narzedzia administracyjne\zarządzanie komputerem\ i z lewej w drzewie zarzadzanie dyskami.

Nie ma tego dysku tam, tak jak wcześniej mówiłem jest zupełnie nie wykrywalny przez esata na moim laptopie.
Podłączyłem ten dysk przed chwilą do komputera brata przez port esata i działał teraz już perfekcyjnie - kopiowanie plików przebiegło bez zakłóceń, dysk jest wykrywalny w biosie. Podłączałem go za pomocą śledzia SATA>eSATA. Tak więc wykluczyć chyba można uszkodzony kabel esata.

Czy to może oznaczać uszkodzenie portu esata w laptopie?
Maxior
Próbowałaś update BIOSu? Mozliwe jesz uszkodzenie samego portu lub płyty głównej, jesli na innym kompie dysk działa bez problemów. Chociaż dla pewności próbowałbym przeinstalować system plus instalacja najnowszych sterów (szczególnie do chipsetu).
Sylwester Cyba
W pierwszej wypowiedzi już padło, że jest po aktualizacji BIOS i nic to nie dało.

Przyjmując, że kabel eSATA do SATA działa to pozostaje jeszcze kwestia kontrolera. Jego włączenie lub dogranie Intel Matrix Storage Manager czy czegoś podobnego.
Groosiek
Jedna kwestia mnie zastanawia. Jeśli dysk nie jest wykrywalny w biosie to instalowanie sterowników w Windows coś da?
matii1989
Miałem podobny problem. Zmień kontroler AHCI w biosie,powinno być po problemie wink.gif
lukas_78
Kontroler AHCI

Jakie ustawienie jest właściwe w biosie?

enabled disabled czy AHCI ?
tiruriru
Jak masz AHCI w BIOSie ustawione to zmień na ATA i problem powinieneś mieć z głowy, jak masz ATA ustawione to zmień na AHCI- pokombinujesz z tym ustawieniem to rozwiążesz problem
pzdr
betty1
Ja również mam problem z dyskiem na kablu esata
Przez usb chodzi bez zarzutu
Jak podlaczam przez esata to komp nie widzi dysku
Probowalam zmienic ustawienia w biosie tak jak pisaliscie, eSata mam enable, SATA AHCI (jak zmienie na IDE to nie moge kompa odpalic)
Zainstalowalam tez Intel Matrix Storage Manager, bez rezultatu
Update biosu również nic nie dal

Mam win7, a dysk to SAMSUNG 640GB HM641JI

Macie jeszcze jakies pomysły jak rozwiazac ten problem? smile.gif
Sparc
Ma jakąś lampkę wskazującą, że jest zasilany?

Bo może masz wyłączone w BIOS zasilanie USB, albo tylko jeden z kilku portów jest zasilany.
betty1
mam lampke, swieci sie na zielono niezależnie czy podlaczony jest kabel usb czy esata
ciekawe jest to że pod usb ten dysk działa, więc na pewno nie ma problemu z zasilaniem
Pablooo88
Ja miałem to samo u siebie i okazało się, że dysk był uszkodzony.

Teraz mam drugi dysk i działa... Także najpierw radzę Ci sprawdzić jak masz jak inny dysk pod esata
betty1
Próbowałam z dwoma dyskami jednym tym samsungiem, a drugim 320GB, tym który oryginalnie jest w vostro 3500.
I próbowałam na dwóch komputerach, w obu przypadkach było tak samo.
Może win7 jest przeszkodą?
Obudowę mam taką: http://www.4world.pl/categories/product/71/428
Na opakowaniu win7 nie jest wymieniony obsługiwany system...
betty1
problem rozwiązany
wadliwy był kabel esata

Wielkie dzięki Pablo za pomoc !! smile.gif
Groosiek
W moim przypadku też okazało się, że wadliwy był kabel esata dołączony do zewnętrznego dysku po zakupie. Po zmianie na nowy wszystko działa wprost perfekcyjnie, no może pozatym, że dysk zewnętrzny trochę się grzeje (po długim nagrzaniu go nie mogłem odczytać plików gdy jeszcze korzystałem z dysku w trybie USB) i jemu też chyba będzie trzeba dokupić chłodzenie wink.gif
To jest wydanie "lo-fi" naszego forum. Aby przejść do wersji z obrazkami, formatowaniem i innymi ozdobnikami kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.