Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Wydanie bez ograniczeń: Dysk SSD zamiast HDD Prosze o Porady!
Forum Notebookcheck.pl > Kupno > Części i akcesoria
Fiolek89
Witam, ostatnio pada mi HDD w firmowym komputerze! BadSektory i gubienie plików systemowych windowsa.

Chce Kupic SSD 60 gb na system i programy i drugi uzywac HDD jako magazynowy.

Podaje 3 Dyski ktore znalazlem w dosyc dobrejcenie. I tez mozecie dawac swoje propozycje co do tych dysków ktore polecacie. smile.gif

Prosze o rade czy to dobry sposob zeby miec dlugowieczny dysk systemowy!
Mysle nad kupnem
Link Dysk OCZ Agility 3 AGT3-25SAT3-60G (2,5", 60GB, SATA/600)

Link Dysk OCZ Solid 3 SLD3-25SAT3-60G (2,5", 60GB, SATA/600)

Link Dysk Patriot Pyro PP60GS25SSDR (2,5", 60GB, SATA/600)
Ainaruth
Pod jaki system?

Jeśli taki obsługujący TRIM, jak np Windows 7, to bierz OCZ Vertex Plus 60. Ma najlepszy stosunek pojemności do ceny. Można go mieć za ok 300zł.
Jeśli planujesz tam mieć np WinXP, lepszym wyborem będzie Intel 320 40GB (tu szukaj okazji na allegro).
Fiolek89
No dokładnie będzie Windows XP 64 bit, ale kiedyś myśle że przejdę na win7 Ale jak narazie napewno Windows XP 64bit bedzie. I wogole czy jest sens kupowac SSD czy lepiej dobrego HDD Segate??
ToTylkoJa
Oczywiście że lepiej wziąć SSDka, to technologia wyprzedzająca dyski talerzowe o lata świetlne, a staniały już na tyle że powinny znaleźć się praktycznie w każdej maszynie niezależnie od zastosowania.

Odnośnie wyboru modelu polecam dołożyć te kilkadziesiąt złotych i wziąć szybkiego i pewnego Cruciala M4. Wszystkie wymienione przez ciebie dyski są na kontrolerze SandForce, który potrafi płatać niezbyt przyjemne niespodzianki.
bjorm
QUOTE(TheNaturat @ 25-01-2012, 14:09) *
Oczywiście że lepiej wziąć SSDka, to technologia wyprzedzająca dyski talerzowe o lata świetlne...

i która to technologia jest nie do wykorzystania przez Kowalskiego, no chyba żeby szpanować ceną i prędkością wstawania windowsa.
nowiutki
a staniały już na tyle że powinny znaleźć się praktycznie w każdej maszynie niezależnie od zastosowania

Z tą częścią zdania się absolutnie nie zgadzam - stosunek cenowy 1GB między HDD a SSD to 1:20. Więc gdzie tu staniały ? Biorąc pod uwagę że mamy już HDD 1TB ta przepaść cenowa się tylko powiększa z punktu widzenia właściciela lapka z 1 slotem na dysk.

Tylko właściciele lapków z 2 slotami na dysk mogą stwierdzić że cena "staniała" a to zmienia postać rzeczy smile.gif
Krzysiekdg
Oczywiście że lepiej wziąć SSDka, to technologia wyprzedzająca dyski talerzowe o lata świetlne

Tak wyprzedza, ale przede wszystkim ceną wink.gif

staniały już na tyle że powinny znaleźć się praktycznie w każdej maszynie niezależnie od zastosowania.

Zgodziłbym się gdyby każdy laptop miał miejsce na drugi dysk i można by dawać 60GB na system + HDD na resztę - ponieważ nie każdego stać na dysk SSD o pojemności wystarczające do każdych zastosowań (bardzo wiele osób kupuje laptopy w cenie około 2000zł i wykorzystuje na nich stale więcej niż 240GB miejsca na dysku - a taki dysk SSD kosztowałby już znacznie więcej niż laptop).
Jak ktoś ma kasę i potrzebę to jasne, SSD się kalkuluje, ale raczej tylko do małej części "maszyn" niż "każdej" jak napisałeś)

Też polecam OCZ Vertex Plus OCZSSD2-1VTXPL60G za niecałe 300zł
Fiolek89
No mi chodzi o sprawdzana firme i nie zawodna tak jak w HDD firma Segate jest jedna mało zawodnych i nie psujacych sie dysków.

A SSD tez chce dlugo wieczny dysk bo to bedzie na Win Xp 64 i komputer bedzie chodzic z 8 godzin dziennie bo to do formy jest potrzebny.
TSC
podepne sie pod temat bo moj watek odnosnie ssd zostal "olany".smile.gif

Polecacie vertex-a ktory jest duzo wolniejszy od takiego agility np. Czy nie warto jednak dolozyc te paredziesiat zlotych i miec dysk o predkosci zapisu przeszlo 500mb/s ??
Fiolek89
No komputer jest w Firmie Poligraficznej używam go do pracy na co dzień czyli pracuje z 8 -10 godzin dziennie,

A pracuje na programach najcześciej typu PhotoShop, Corel, ArtCut. No dysk chce nie zawodny raczej, bo jak mi system pada to najczęściej wchodzi w grę wgrywanie systemu od nowa a to jak zwykle co najmniej 1 dzień pracy,wszystkie programy, zainstalowanie sterowniki do maszyn konfiguracja programów i sterowników itp.
Chce zminimalizować_ możliwość awarii dysku, dlatego przyszedł mi do głowy dysk SSD - Jak nie kupie SSD to kupie HDD SEGATE nówke na gwarancji.
Co sadzicie czy warto kupic SSD czy zostac przy HDD?

Specyfikacja Komputera:
Procesor: AMD Athlon 64 X2 Dual Core Processor 4200+, 2210 MHz
Ram: 8 GB Ram DDR2 800 GoodRAM
Płyta główna: Gigabyte GA-M61SME-S2 v2
Grafika: Gigabyte GeForce 8600 GT 256 MB
ToTylkoJa
Krzysiek, nowiutki - zgadzam się z Wami, jeżeli ktoś wykorzystuje laptop jako swój jedyny komputer i nie ma miejsca na drugi SSD to się nie sprawdzi. Z drugiej strony jednak w praktycznie każdym lapku z napędem optycznym można wstawić drugi dysk, a sam napęd zapakować do kieszeni USB do okazyjnego oglądania filmów itd., chociaż faktycznie to operacja nie dla Kowalskiego. Z tym że jest wystarczająco tani chodziło mi o małe dyski 60 GB za 350-400 zł na system i podstawowe programy, acz to rozwiązanie albo dla osób wykorzystujących laptopy tylko do pracy, a do innych zastosowań mających inne urządzenia albo mających drugi dysk na magazyn.
Krzysiekdg
QUOTE(TheNaturat @ 25-01-2012, 18:18) *
Z drugiej strony jednak w praktycznie każdym lapku z napędem optycznym można wstawić drugi dysk

No niestety nie jest tak do końca w praktycznie każdym, ponieważ nie do każdego da się dokupić taki aby pasował dobrze, a jak już to ceny też nie są niskie, no i jednak nie każdy jest gotów całkiem zrezygnować z DVD, na koniec montaż jest zdecydowanie bardziej skomplikowany niż wymiana dysku (w większości modeli jest tylko klapka, którą się odkręca).

QUOTE(TheNaturat @ 25-01-2012, 18:18) *
sam napęd zapakować do kieszeni USB do okazyjnego oglądania filmów itd., chociaż faktycznie to operacja nie dla Kowalskiego.

Moim zdaniem to jest jedyne wyjście i wcale nie jest to skomplikowane, jednak trochę utrudnia użytkowanie i nie dla każdego się nada - ideałem byłby serwer plików WiFi.
Patryks
Ja również chce kupić SSD i się zastanawiam czy Agility nie byłby lepszy, dlaczego polecania Vertexa ?
Krzysiekdg
QUOTE(Patryks @ 27-01-2012, 9:25) *
czy Agility nie byłby lepszy, dlaczego polecania Vertexa ?

jest tańszy a z agility niektórzy mieli problemy, mala czesc ale jednak
Patryks
Dzieki za odpowiedz. Czy musze jeszcze cos wiedziec kupujac SSD do laptopa? Czegos nie mozna lub cos trzeba zrobic?
Krzysiekdg
QUOTE(Patryks @ 27-01-2012, 11:28) *
Czy musze jeszcze cos wiedziec kupujac SSD do laptopa?

Najważniejsze to sprawdzić czy system, który będzie (lub jest w przypadku robienia kopii dysku) obsługuje TRIM - Win7 obsługuje XP nie.
To jest najważniejsze, jak masz Win7 to w sumie nic specjalnego robić nie możesz, choć możesz zapoznać się z tym artykułem:
http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/J...ows_7-3230.html
kucisz
Jak chcecie bezproblemowy dysk SSD to w ogóle nie polecam OCZ... jest dużo problemów z nimi... przeważnie zaraz po aktualizacji firmware sad.gif
Mam teraz (wcześniej miałem Vertexa) Kingstona HyperX 240 i hula aż miło a przedewszystkim zero problemów z nim rolleyes.gif

ps. polecam też są dyski Samsunga i Mushkin'a Chronos
Krzysiekdg
QUOTE(kucisz @ 27-01-2012, 14:25) *
Jak chcecie bezproblemowy dysk SSD to w ogóle nie polecam OCZ... jest dużo problemów z nimi... przeważnie zaraz po aktualizacji firmware sad.gif
Mam teraz (wcześniej miałem Vertexa)

A powiedz który miałeś model dokładnie i jakie to problemy były ?
kucisz
QUOTE(Krzysiekdg @ 28-01-2012, 14:24) *
A powiedz który miałeś model dokładnie i jakie to problemy były ?

Vertex 2 o pojemności 120gb i po miesiącu bezproblemowej pracy zaczął mi się zawieszać system (vin7 64bit) więc zacząłem najpierw od aktualizacji firmware i po tym zabiegu (aktualizacja powiodła się) nie uruchomił się już ponownie sad.gif oddałem na gwarancję a po otrzymaniu nowego od razu sprzedałem - na forach jest głośno o problemach tego modelu...
ps. podobno z Vertex'em 3 jest lepiej ale ja już nie ryzykowałem i kupiłem Kingston'a - ta firma już od lat mnie nie zawodzi smile.gif
Krzysiekdg
QUOTE(kucisz @ 28-01-2012, 17:58) *
Miałem Vertex'a 2 o pojemności 120gb

Rozumiem i też z powodu takich opinii polecałem starszego Vortex Plus, który jest na kontrolerze Indilinx Barefoot, a nie jak Vortex 2 na SandForce SF-1222 o którym można wiele złego przeczytać.
ziax
A ja z kolei mam Vertex 3 max iops 120 GB od sierpnia czy wrzesnia ubieglego roku i po aktualizacji firmware do 2.11 (teraz 2.15) nie mam zadnych problemow, wczesniej faktycznie, zdarzaly sie BSODy i freeze'y.
Krzysiekdg
QUOTE(ziax @ 28-01-2012, 18:40) *
A ja z kolei mam Vertex 3

Ja tam nie mówię, że po aktualizacji są problemy, tylko, że w starszych żadnych tego typu problemów nie było.
Ainaruth
A ja bym zastanowił się nad jeszcze jedną rzeczą.. Nie każdemu potrzeba super szybkich SSD z zapisem liniowym 500MB/s, zwłaszcza gdy w laptopie jest tylko SATA I (1.5Gbps).
W takim wypadku równie dobrze może się sprawdzić tani OCZ Vertex+ 60GB, który jest do dostania w okolicach 300zł.

Jeśli dysk ma działać pod kontrolą WinXP, nie obsługującego TRIM, to warto się zainteresować produktami Intela (X25, 320), które ponoć lepiej sobie radzą w takich warunkach.

Natomiast jak ktoś ma kasę, wypasionego kompa i chce szybki dysk - polecam Crucial M4. To jedna z ciekawszych konstrukcji na rynku.
To jest wydanie "lo-fi" naszego forum. Aby przejść do wersji z obrazkami, formatowaniem i innymi ozdobnikami kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.