Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Przejdź do normalnego widoku: Dysk SSD - który wybrać, jaki kupić?
Forum NHL.pl > Kupno > Części i akcesoria
Strony: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25
kazek
Może by stworzyć jeden zbiorczy wątek dotyczący zakupu SSD, bo widze, że ostatnio mnoży się ich bez liku i non stop podnoszone są te same kwestie?
Tomasz Cyba
OK, w takim razie ruszamy. Zgodnie z propozycją kozaka powstał zbiorczy temat zakupowy dla dysków SSD.

Ten wątek służy do zadawania pytań o wybór dysku SSD do laptopa i udzielania odpowiedzi na te pytania.

Kiedy już kupimy jakiś dysk SSD i mamy jakiś problem z jego działaniem lub chcemy się pochwalić uzyskanymi wynikami dysku, należy udać się do tematu "SSD w naszych laptopach", który jest przeznaczony dla posiadaczy SSD.

Docelowo powinno pojawić się tutaj zestawienie polecanych SSD w różnych kategoriach.
Peter Hess
Wiem, że pytanie może wtórne, ale ceny się zmieniają a i system mam inny. Otóż jaki dysk o pojemości 128 GB i możliwie niskiej cenie byłby polecany do mojego Acera 7750G z linuxem na kernelu 3.6? Dodam, że nie mam partycji swap (mam 8 GB ram, i po co ma się marnować?). Dysk ma być użytkowany jako systemowy...wiec raczej ilośc operacji i czas dostępu, niż transfer.
bl4desofglory
Kwestia ile masz do wydania...
Za ok 350 dostaniesz coś takiego: http://allegro.pl/dysk-ssd-kingstone-ssdno...3028709948.html
pionq
W tytule można dodać "i mSATA SSD" bo ciesza się coraz większa popularnością, a choć dużego wyboru nie ma często pojawiają sie pytania który smile.gif
xevirix
witam potrzebuje dysku SSD na system do laptopa MSI GE620DX. Obecnie mam 500 GB 7200 RMP. Dysk SSD chce kupić i wsadzić w miejsce napędu DVD. SSD ma być w miarę tani i dobry, pojemność mam tu dylemat jakiej wielkości wybrać, ale będę się kierował ceną
mayugo
Najlepsze SSD masz wymienione w tym poście. Jeśli ich ceny są za wysokie, to najbardziej opłacalny jest obecnie wspomniany tu już Kingston V300.

EDIT:GE620DX ma już zdaje się SATAIII, nie wiem czy również dla napędu optycznego. Dlatego lepiej zamiast dvd wsadzić hdd, a w jego miejsce ssd.
Erqe
podpisuję się pod pionq - Msata również cieszą się dużą popularnością oraz wielu pytań i problemów z nimi związanych.

i z tym mam pewien problem, a dokładniej z wyborem wink.gif Co sądzicie o tych dwóch ? Crucial M4 czy Plextor M5M ? A może jakiś inny ? interesują mnie 256gb

http://www.newegg.com/Product/Product.aspx...N82E16820249031
http://www.amazon.com/Crucial-256GB-mSATA-...ucial+msata+256
gertych
Planuję wymianę dysku twardego w laptopie. Obecnie mam w Lenovo n100 3000 dysk 80gb 5400 rpm (chyba). Chciałbym lekko unowocześnić sprzęt: wsadzić Core 2 Duo na miejsce Celerona M, dołożyć RAM do 2 GB (mam 512 MB) oraz kupić dysk ssd, który może dać realnego "kopa". Co do wymagań to niska cena przede wszystkim wink.gif a pojemność styknie 60 gb.
Z nowych to chyba najkorzystniej wypada Kingston V300 60 gb. Można znaleźć za 240 zł. Znajdzie się coś tańszego przy podobnych parametrach?
Ew. co z używanych warto kupić? Nie wymagam wielkich wartości zapisu i odczytu, ale chciałbym aby komp odżył, szybciej włączał programy itp.
candidate
Witam

Ponieważ planuje zmianę na dysk SSD w laptopie Asus X201E więc chciałem się Was poradzić odnośnie trafionego zakupu ;-)

Jaki dysk SSD o pojemności ok 200 - 260 GB byście polecili ? Nie musi to być torpeda ale nie miałbym nic przeciwko ;-) - najważniejsze jest dla mnie stabilność dysku i bezawaryjność oraz długość życia.

Co możecie polecić ?

P.S. Czy to prawda że dyski SSD o wyśrubowanych parametrach są bardziej podatne na "zepsucie" i żyją generalnie krócej ? Czy jest jakiś złoty środek pomiędzy szybkością a bezawaryjnością/długością życia ? jest taki dysk ?
Jakub_Z.
Co do PS'a - można kupić dysk na sprawdzonym kontrolerze, który nie zaliczył takiej wpadki jak SandForce w pewnym modelu wink.gif
Na przykład Plextor M5S na Marvelu - solidny, dobry, sensowne parametry no i cena w miarę też. Mam wersję 128GB - jest wersja 256 z jeszcze lepszym parametrami. Myślę, że warto brać pod uwagę jakby co.
candidate
QUOTE(Jakub_Z. @ 4-03-2013, 16:34) *
Na przykład Plextor M5S na Marvelu

Ciekawa propozycja w dodatku ma 36 miesięcy gwarancji gdzie większość dysków ma chyba tylko 24 miesiące smile.gif - na pewno wezmę to pod uwagę i chyba to będzie mój faworyt smile.gif)

Jakieś inne sugestie / alternatywy ?? Czy tylko Plextor ? ;-)
ziax
A Vertex 4 za raptem 50 pln więcej? Do tego więcej IOPS 4k read/write o 20k czyli chyba to, co najistotniejsze. No i pięcioletnia gwarancja wink.gif

Edit: oczywiście nie wiem, jak tam z trwałością tego, itp., ale ja jestem zadowolony z Vertexa 3 na SandForce, czyli tym podobno tak zdychającym dyskiem, faktycznie, tuż po kupnie miałem ze dwa razy BSODy, potem zrobiłem update firmwaru i od wtedy (półtora roku) działa codziennie bez przerwy po średnio 17h dziennie bez problemów. Nawet teraz mam uptime 33 dni, system stabilny wink.gif Do tego jeszcze wiem, że gwarancja w przypadku OCZ faktycznie działa, a przynajmniej działała tak z trzy-cztery lata temu.
gertych
A co jeśli chodzi o budżetową opcję? Czy coś z nowych i tanich będzie lepsze niż kingston v300? Jakich modeli używanych szukać do 200 zł ?
candidate
Panowie dzięki za rady ale pogrzebałem trochę i oba dyski odpadają niestety :-( bo są za wysokie do tego laptopa http://youtu.be/_ItykQyxdlI - tutaj siedzi dysk Seagate 7mm i goś montuje Samsunga też w takiej wysokości. Ja przymierzałem przed chwilą zwykły HDD i niestety jest za wysoki nie chce wleźć co X201E :/.

Co w takim wypadku byście polecili z dysków 7mm ? Czy Plextor lub OCZ ma wersję 7mm ?

A co myślicie o tym dysku Samsung SSD840 Pro MZ-7PD256BW ?
kazek
840 Pro to jedne z najszybszych dysków jakie są aktualnie. Poprzednik, czyli seria 830 miał bardzo dobrą opinię.
candidate
QUOTE(kozak Ÿ @ 5-03-2013, 22:28) *
840 Pro to jedne z najszybszych dysków jakie są aktualnie. Poprzednik, czyli seria 830 miał bardzo dobrą opinię.

Skusiłem się właśnie na Samsunga 840 Pro 256GB z racji 7mm inaczej pewnie bym kupił Plextora albo Vertex... Mam nadzieje że będzie się dobrze sprawował...
eMHa
QUOTE(candidate @ 6-03-2013, 14:16) *
Skusiłem się właśnie na Samsunga 840 Pro 256GB z racji 7mm inaczej pewnie bym kupił Plextora albo Vertex... Mam nadzieje że będzie się dobrze sprawował...

bardzo dobry wybor. bedziesz zadowolony.
xede
Panowie orientujecie sie czy w dodatkowy slot na dysk w gt70 wejdzie standardowe ssd? mam vertexa 4 ale nie chce go wymontowywac ze stacjonraki

a samego vertex4 zdecydowanie polecam, 0 problemow, system na nim stoi, programy 2 gry i chodzi sobie tak od sierpnia bez stresu
candidate
Czy instalując Win8 muszę później specjalnie konfigurować system pod SSD jak w przypadku Win7 ? Chodzi mi ten artykuł http://mobilq.pl/bloq/porady/konfiguracja-...d-pod-windows-7
Hulio90
Witam.
Jest to mój pierwszy post na forum, wiec proszę o wyrozumiałość. Poszukuję dysku ssd o pojemności 64GB na msata do lenovo y580. Mój początkowy wybór padł na Cruciala m4, lecz niestety nigdzie nie mogę go dostać a zależy mi na sprzęcie, który mógłbym otrzymać w tym tygodniu. Dysk jest mi potrzebny do postawienia na nim systemu, wiec ważna jest dla mnie prędkość odczytu i przede wszystkim niezawodność, bezawaryjność. Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
djdeli
Planuję zakup dysku SSD od zaraz. Będzie on pracował na SATA2.

Mam już kilka upatrzonych:
Sandisk 128GB - 329zł
Kingston V300 120GB - 369zł
Samsung 840 Series 120GB - 379zł

120GB powinno mi wystarczyć ale może warto dołożyć do
Samsung 840 Series 250GB - 659zł

Który polecicie?
Może ktoś ma jeszcze inne propozycje?
Janusz Zbych
Szczerze ani jedneo, jak chcesz fajny to lepszy bedzie Samsung 830 256GB, i nie kupuj dyskow SSD na sandforcach, nie polecam. Ewentualnie The Crucial m4 C400 w dobrej cenie sa do Sata 2 nie musisz szalec bo i tak przepustowosci nie przeskoczysz.
djdeli
Tylko Samsungi z poprzedniej serii 830 nówki są już praktycznie niedostępne, a jeśli już to cena nie jest przystępna. Crucial m4 to już różnica +/- 100zł.
Janusz Zbych
http://www.komplett.nl/komplett/product/zk...akers.netopslag
fakt Samsungi nawet u nasz zniknely ale Crucial C400 256gb jeszcze sa weiec w pl tez musza byc wink.gif
qurdu
Sandisk 128GB - 329zł
Kingston V300 120GB - 369zł
Samsung 840 Series 120GB - 379zł

Sandiska odrzuciłbym na starcie - zamiast tego Crucial SSD M4 128GB - (419zł w sklepie).
Samsungi 830 już nieosiągalne.
KingPL
@Hulio90
W Mobilq pytałeś o dostępność? Jeśli brak, to zostaje jedynie A-Data, bo dostępność mSata u nas w kraju leży

Do zwykłych zastosowań wystarczy dowolny SSD, ze wskazaniem na unikanie kontrolerów Sandforce (choć niby już mniej zawodne). Z wymienionych poszedłbym w Samsunga 840 (wiadomo, że lepsza jest wersja Pro ale też droższa), a co do pojemności to samemu trzeba zdecydować ile miejsca potrzeba.
Erqe
QUOTE(Hulio90 @ 25-03-2013, 9:58) *
Witam.
Jest to mój pierwszy post na forum, wiec proszę o wyrozumiałość. Poszukuję dysku ssd o pojemności 64GB na msata do lenovo y580. Mój początkowy wybór padł na Cruciala m4, lecz niestety nigdzie nie mogę go dostać a zależy mi na sprzęcie, który mógłbym otrzymać w tym tygodniu. Dysk jest mi potrzebny do postawienia na nim systemu, wiec ważna jest dla mnie prędkość odczytu i przede wszystkim niezawodność, bezawaryjność. Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Witaj, Crucial M4 msata to dobry wybór, polecam tez świeży Plextor m5m (na solidnym marvelu jak Crucial).. No cóż, a sklepy w których możesz kupić:
http://www.ceneo.pl/16713602
http://www.setstore.pl/dyski-ssd-2-5/cruci...ssd3/p-c3262093
http://www.okazje.info.pl/km/komputery/ple...b-px-64m5m.html
http://www.ontech.pl/product-pol-203931-Pl...-PX-64M5M-.html

Poszukaj na google, lub na ceneo, skapiec i tych odobnych
Janusz Zbych
z tym ze i tak zaden dysk na sata 3 i tak nie bedzie wykorzystany na sata 2 wiec nie ma co przesadzac wink.gif
Kamil_N
Ile średnio w przeciągu 5 lat użytkowania może paść dysk SSD? Chodzi mi o konkretny model np. plextor m5p 128gb
Jakub_Z.
Nie rozumiem pytania? biggrin.gif
Masz gwarancję na 3 lata chyba od Plextora, to póki co się takimi rzeczami nie przejmuj. Pewnie po 5 latach wyjdą nowsze, lepsze konstrukcje i sobie wymieniszna coś fajniejszego. Nie ma sensu już się tyrać, że coś padnie.
Kamil_N
gwarancja jest na 5 lat, dlatego mówię o 5 latach

kwestia jest tego, że jak mi np w ciągu 5 lat dysk padnie 20 razy to koszty wysyłek wyniosą około 200zł
Jakub_Z.
Nie no IMHO trochę przesadzasz. Zepsuje Ci się 3 razy z tego samego powodu to dostaniesz nowy pewnie. Poza tym trochę sceptycznie podchodzisz do posiadania SSD chyba wink.gif
Kamil_N
właśnie dlatego się pytam ile średnio może razy się coś zwalić w ciągu 5 lat żeby nie przesadzać tongue.gif
KingPL
W SSD brak mechanicznych części więc awaryjność jest znikoma, a najszybsza możliwość to "zajechanie" dysku ciągłym zapisywaniem danych (ale poczytaj w necie o jaki rząd wielkości chodzi wink.gif), lub poprzez jakieś błędy w oprogramowaniu. Do tego dochodzi fakt, że to stosunkowo nowa technologia (jakieś 3 lata mało kto się tym interesował bo i ceny były zaporowe).
ziax
QUOTE(Kamil_N @ 27-03-2013, 17:44) *
właśnie dlatego się pytam ile średnio może razy się coś zwalić w ciągu 5 lat żeby nie przesadzać tongue.gif

Nie wiem jak wyglądają statystyki, kiedyś oglądałem i teoretycznie MTBF jest dużo wyższy niż przy HDD, "śmiertelność" komórek niby jest niska, ale w przeliczeniu na TB zapisu to i tak kosmiczne wartości, pewnie szybciej sama pojemność dysku spowoduje, że będzie nieużywalny. Do tego jak już wspomniano, SSD nie ma żadnych części mechanicznych, więc jeśli już dysk działa, to zapewne będzie działał i działał, chociaż przecież "shit happens". Podam Ci przykład (oczywiście kompletnie o niczym to nie świadczy, ponieważ to tylko jedna sztuka):

Kupiłem Vertexa 3 półtora roku temu (to z kontrolerem SandForce, więc niby tym kiepskim) i używam go jako dysku systemowego bez zwracania uwagi na to, że to SSD (zapisuję co mam zapisać, kiedyś zapisałem na niego ciągiem 80GB danych, itp.). Dysk pracuje od 7903 godzin (jakieś ~15 godzin dziennie), uruchomiony był 373 razy i ma zapisane 3831 GiB (odczytane 4868 GiB). Jedyna róznica w stosunku do nowego dysku to parametr Wear Range Delta (177) wynoszący 5, czasy dostępu są na poziomie milisekund a ciągły zapis/odczyt naet nie wiem ile wynosi, przy poziomach oferowanych przez SSD to nie ma znaczenia dla mnie. Jedyne problemy jakie z nim miałem to bluescreeny na 2.12 FW, po upgrade'dzie do 2.15 (o ile dobrze pamiętam numery) który był dostępny już w momencie kupna ani razu nie widziałem żadnego bluscreena, zwisu, itd., ani na Win 7 ani na Slacku.
Jakub_Z.
A właśnie - tak apropo żywotności i 'przebiegów': czym Wy to sprawdzacie? biggrin.gif
kiwaczek
ja zajechalem V128 Corsair
przerobil 4000h i poltora terabajta danych
crystal disk info pokazywal 46%

mysle ze ssd te pierwsze kiedy technologia raczkowala trafialy do kosza czesciej niz talerze
ziax
Pod linuxem, a przynajmniej częścią:

CODE
$ sudo smartctl -a /dev/[SSD]

A gdzie indziej czymkolwiek co umie odczytać smarta wink.gif Jeśli nie masz ładnie opisanych parametrów, to poszukaj w google co który oznacza.
Kamil_N
Który dysk msata w cenie do 500zł wybrać do lenovo y580?
Kamil_N
nie ważne, zamówiłem m5 pro
poliocertes
Jestem posiadaczem dell d430. Wszsytko jest w nim ok za wyjątkiem masakrycznego HDD. Mysłałem o SSD ale nie wiem na ten temat zbyt wiele. Wiem, że siedzi tu 1.8 cala z jakimś dziwnym złączem. Czy warto inwestować w zamianę i czy takowa nie będzie zbyt kosztowna?
bogo91
Dysk ssd do Samsunga R580, Programowanie.

Witam.

Posiadam Samsunga R580 już ok 2 lat i chciałbym go troszkę przyspieszyć ponieważ juz widocznie zwalnia przy pracy. I myslałem o wymianie dysku na SSD bo potrzeba mi szybkiego startu systemu oraz szybszej pracy przy programowaniu w javie bo netbeans troszke waży i kompilowanie wiekszych programow troszke trwa. I znalałem 3 ciekawe dyski
Kingston 120GB SV300
Samsung 840
SanDisk 128GB G25

czy może jest cos ciekawszego do 400zl?
duzyy
Polecę Ci Plextora M5S albo dołożenie trochę do M5P.
bogo91
Tylko tak patrze na czas zapisu dysku 120GB M5Sw porowaniu do Samsunga jest mniejsza o ok 120MB/s. Czy odczuje to jakoś czy to tylko tak wyglada na papierze?
duzyy
840 jest tak tania? są jeszcze dostępne? Zobacz testy to się przekonasz jak to wygląda. Ja wybrałem M5P.
kazek
840 są dośc tanie, 840 Pro już nie wink.gif.
Pablooo88
Chyba 840 Basic. Pro to koszt ok 500zł http://www.ceneo.pl/19646390
wdcaviar
A ten sandisk G25 128 gb to jest coś warty ?

Gwarancja
3 lata
Serial ATA III
szybkość odczytu
490 MB/s
szybkość zapisu
350 MB/s
średni czas dostępu
0 ms

bo mimo wszystko słyszałem ,że niższa półka ?
Cena 350
duzyy
QUOTE(kozak Ÿ @ 5-04-2013, 14:11) *
840 są dośc tanie, 840 Pro już nie wink.gif.

Kolega napisał 840 a ja nie wiem czemu widziałem 830 biggrin.gif
Sama 840 jest taka sobie - nic specjalnego. Wersja Pro to już inna para kaloszy.

A ten sandisk G25 128 gb to jest coś warty ?

Gwarancja
3 lata
Serial ATA III
szybkość odczytu
490 MB/s
szybkość zapisu
350 MB/s
średni czas dostępu
0 ms

bo mimo wszystko słyszałem ,że niższa półka ?
Cena 350

Patrząc po testach wersji Extreme a Ty podajesz Standard to wolałbym i tak M5S wink.gif ewentualnie Kingstona V300 - z tanich nie jest zły.
To jest wydanie "lo-fi" naszego forum. Aby przejść do wersji z obrazkami, formatowaniem i innymi ozdobnikami kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2018 Invision Power Services, Inc.