Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Przejdź do normalnego widoku: Problem(?) ze stacjonarką
Forum NHL.pl > Opinie i kwestie szczegółowe > Komputery stacjonarne
reven1010
Witam,
temat wrzucam do OT, bo pomimo, że to Problem Sprzętowy to nie dotyczy laptopa. Do rzeczy. Ostatnio musiałem podpiąć do mojej stacjonarki kilka dysków i porobiły się jakieś cyrki.

Obecnie mam SSD MX200 250gb i HDD toshibę 2TB a to wszystko zasilane TT smart modular 530W. Z zasilacza wychodzą 2 wiązki kabli SATA (każda po 3 złącza sata). Do pierwszej wiązki mam podłączony SSD i napęd, natomiast do drugiej jedynie toshibę 2TB.
Na płycie głównej działają wszystkie złącza sata więc myślę o zasilaczy ale... jak podłączam zasilanie do dysków talerzowych to "czuć" i słychać, że się włączają.

Meritum:
Jeśli podłączę HDD 2,5" lub 3,5" do pierwszej wiązki (SSD+napęd) to dany dysk działa normalnie. Przy podłączaniu do drugiej wiązki (toshiba 2tb) mam problemy, bo raz załapie, że dysk jest podłączony a raz nie, nie ma reguły. Sprawdzałem każdy z kabli poprzez podłączanie toshiby lub ssd i wszystko było z nimi ok. Zupełnie nie wiem gdzie szukać przyczyny.
A i żeby było śmieszniej to jak odepnę napęd z pierwszej wiązki i podłączę jakiś dysk do drugiej wiązki to 99% przypadków kończy się poprawnym wykryciem dysku.

Jakiś pomysł?
Sylwester Cyba
To co sam stwierdziłeś, czyli pewnie wina zasilacza.
Alwego
Sprawdź napięcia, chociaż na kablach SATA może to nie być takie proste. Ja dzięki temu doszedłem, że mi adapter molex -> PCIe nawala (komp się wieszał gdy obciążenie SPADAŁO).
Jak Tośkę podłączysz do #1 wiązki a SSD i napęd do drugiej to jak to wygląda?
reven1010
QUOTE(Alwego @ 12-01-2016, 16:50) *
Jak Tośkę podłączysz do #1 wiązki a SSD i napęd do drugiej to jak to wygląda?

Nie wiem, muszę sprawdzić. Może to wina zasilacza, jest na gwarancji więc to nie problem, ale wcale nie jestem do końca przekonany o jego winie. Jakoś przed Świętami podłączałem go do stacjonarki kolegi bo musieliśmy sprawdzić czy u nie go w zestawie padł zasilacz czy płyta. Wszystkie kable sata były używane na raz, bo kolega ma 2x ssd, napęd i 3xhdd (w zasadzie 4xhdd ale zabrakło kabli tongue.gif). Wszystko działało normalnie, komputer wykrył dyski i napęd od strzału.
Winowajcą może też być płyta główna, może coś się pierdzieli jak się podłączy na raz więcej kabli sata do niej? Nie wiem.
reven1010
Zasilator na innym komputerze działa bez problemu, muszę szukać problemu gdzie indziej.

Pytanko: Czy jest możliwość, że kable są winowajcami? Da się uszkodzić kable sata? Wizualnie wyglądają normalnie, ale nie wszystkie są nowe. Akurat te od ssd i toshiby są nóweczkami.
waldeksik
moga byc same wtyczki cos nie tak

to sa takie zaciskane na przewodach tak ?
reven1010
Tak, ale wizualnie nie widać żadnych uszkodzeń. Już zamówiłem kilka nowych - zobaczymy. To cholera strasznie dziwne, bo na płycie głównej wydają się działać wszystkie złącza sata, zasilacz też jest ok, więc zostają kable. Ale jak wykluczę kable to nie mam pomysłu co może jeszcze być. Może softwere'owo coś nie gra?
To jest wydanie "lo-fi" naszego forum. Aby przejść do wersji z obrazkami, formatowaniem i innymi ozdobnikami kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2018 Invision Power Services, Inc.