Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Przejdź do normalnego widoku: Wybór ramu i dysku sdd do PC
Forum NHL.pl > Opinie i kwestie szczegółowe > Komputery stacjonarne
wojtuq
Chce zakupić do swojego komputera nowy ram i dysk ssd. Możecie mi pomóc podjąć wybór lub poradzić coś lepszego.
Specyfikacje komputera
Asrock z77m
Intel i5-2310
XFX AMD Radeon HD 6700 1GB
Windows 10 Home
Do tego Stary ram 4GB i Dysk HDD 1TB
Mój procek obsługuje pamięc ram DDR3 1066/1333 do 32GB a płyta główna DDR3 2800+(OC)/2400(OC)/2133(OC)/1866(OC)/1600/1333/1066 do 16GB oba bez ECC tylko dwa sloty. Tu pytanie czy mogę kupić np pamięć 1600 zamiast 1333?

Myślę o zakupie 8GB ale musi to być niska pamięć ze względu ze chłodzenie procesora nachodzi na sloty i dysk ssd 240-250GB na windows i parę programów reszta na hdd.

Co do dysku to zastanawiam się miedzy Crucial BX100 240GB albo Samsung Evo 850 250GB a może coś innego w podobnej cenie?
A co do ramu to wybrałem coś takiego:
https://geizhals.de/g-skill-ares-dimm-kit-8...=at&hloc=de
https://geizhals.de/geil-evo-leggera-dimm-k...=at&hloc=de
https://geizhals.de/kingston-hyperx-fury-bl...=at&hloc=de
https://geizhals.de/g-skill-aegis-dimm-kit-...=at&hloc=de
total_psotal
Ramki będą śmiać bez problemu (te 1600), a linki podałeś do 1333. Co do dysków to ktoś mam nadzieję powie coś więcej, z tego co ja kojarzę, to obie opcje są bardzo dobre, i pewnie zarówno jedna jak i druga opcja zbierze podobną ilość zwolenników smile.gif tu masz szybkie porównanie z testów użytkowników:
http://ssd.userbenchmark.com/Compare/Samsu...50GB/2977vs3145
Misiu4
Kup Evo 850, bo są dobre i do tego 5lat gwary.
Ram hyperx 1600mhz. Mam takie same tylko 1866mhz i kręcą się bez problemu do 2400mhz.
AlexRoiv
850 Evo jest lepszy jednak. Bywało że nawet mniej potrafił kosztować. Ma dłuższą gwarancję i trochę lepsze parametry. Dlatego to ten kupiłem i jestem bardzo zadowolony.
wojtuq
Ostatnio do lapka kumpla kupiłem Curcial BX100 240GB i jest zadowolony ale on tylko go używa do Skypa i oglądania filmów online a mi jest potrzebny do czegoś więcej. A co do ramu to fakt płyta obsługuje ramy 1600 ale czy procek je pociągnie jak na stronie producenta piszą 1060/1333? jeżeli tak to mogą być takie https://geizhals.de/crucial-ballistix-sport...=at&hloc=de czy szukać coś lepszego.
reven1010
Moim zdaniem komputer ogarnie ram 1600MHz i będzie działał normalnie ale obniży ich taktowanie do 1333MHz bo taką częstotliwość obsługuje procesor. Pewnie dopiero i5-2500k lub i7ki obsługują wyższe taktowania.
Ja polecam Crucial'a MX200 250GB. Mam i jestem bardzo zadowolony. Choć do samsungów nie mam żadnych przeciwskazań bo mój stary Samsung 830 128gb był świetny.
pwip
QUOTE(total_psotal @ 16-02-2016, 19:00) *
Ramki będą śmiać bez problemu (te 1600), a linki podałeś do 1333. Co do dysków to ktoś mam nadzieję powie coś więcej, z tego co ja kojarzę, to obie opcje są bardzo dobre, i pewnie zarówno jedna jak i druga opcja zbierze podobną ilość zwolenników smile.gif tu masz szybkie porównanie z testów użytkowników:
http://ssd.userbenchmark.com/Compare/Samsu...50GB/2977vs3145

14 % różnicy na korzyść Samsunga... Jednak tez sie zastanawialem na tymi dwoma modelami a wybralem Cruciala... 90 - 120 zł w kieszenia 14 % roznicy nie odczujesz. Ja polecam ten BX100 tylko nie mylić z BX200 który jest na pamieciach TLC...
wojtuq
A co myślicie o wymianie procka na I5-3570 albo i7-3770, zastanawiam się nad wersjami K ale nie wiem czy będą mi potrzebne bo nie umiem kręcić procków i ramów. Tylko czy to sens kupować i procka bo to nie tania impreza
Alwego
Podkręcić 'k' to teraz łatwa rzecz (chyba, że chcesz go wyżyłować), niektóre płyty mają nawet specjalny guzik do tego na płycie. Pytanie jaką grafę będziesz miał, jak średniaka to nie ma co podkręcać procka bo i tak GPU będzie wąskim gardłem.
Misiu4
QUOTE(wojtuq @ 17-02-2016, 16:32) *
A co myślicie o wymianie procka na I5-3570 albo i7-3770, zastanawiam się nad wersjami K ale nie wiem czy będą mi potrzebne bo nie umiem kręcić procków i ramów. Tylko czy to sens kupować i procka bo to nie tania impreza

Wszystko zależy do czego sprzęt potrzebujesz i czy lubisz wysokie cyferki. Tak naprawdę jeśli tylko grasz to żaden "K" nie jest Ci potrzebny.
Ja mam troszkę kuku na punkcie wysokich cyfr, ale tak szczerze nie widzę różnicy w grach między 4x4.6ghz, a np. 4x3.8ghz. Może jakaś gierka sie znajdzie, ale nie ma co przesadzać.
wojtuq
Nie wiem czy nawet najnowsze gry poszły mi na na i7-3770K czy na i5-3570K, najczęściej używam kompa do oglądania filmów online plus przeglądanie neta itp. nie gram bo nowsze wersje mi nie chodzą. A jak bym chciał to bym musiał też wymienić grafikę. Ale chce by mi komputer chodził szybciej i bo napewno też ma to wpływ na to, że filmy mi się strasznie wolno ładują.
Misiu4
Akurat Twój procek to padlina wiec ja bym poszukał mocniejszej i5, ram i sdd, który ożywi kompa.
wojtuq
Jak kupowałem mojego kompa to kosztował 4 tyś zł, więc w 2011 to była spora kasa haha:) a teraz to nawet nie wiem czy jest półtora tyś warty. najmocniejsza procek i5 to i5-3750K albo bez k cena to ponad 200 euro za nowy.
reven1010
Jeśli już masz zamiar zmieniać proca to bierz 3570K i kręć. Chociaż sekcja zasilania na płycie jest nie chłodzona. I7 pewnie nie wykorzystasz (strzelam). Moim zdaniem przede wszystkim wymień GPU na coś pokroju min gtx 960. Ram może zostać 1333MHz - tylko brałbym z radiatorami. Próbowałeś kręcić pamięć? Pewnie na płycie masz coś jak XMP (extreme memory profile) Może da się wymusić działanie pamięci na wyższym taktowaniu

Mój proc i5 4590 teoretycznie obsługuje tylko do 1600MHz ale w tej chwili mam Ocnięte na 2400MHz i wszystko śmiga. Wcześniej na płycie B85M która obsługiwała max 1600MHz na pamięciach nie szło podkręcić powyżej tej wartości.
Darthus
Na Twoim miejscu to bym się pozbył go albo na części albo w całości i kupił cały nowszej generacji jakiś używany. Szczególnie jeśli nie jesteś ekspertem w wymianie podzespołów. Z doświadczenia wiem że modernizacje staroci niezbyt są opłacalne .A używki są o niebo tańsze od nowych zestawów.

reven1010
QUOTE(Darthus @ 18-02-2016, 10:17) *
Na Twoim miejscu to bym się pozbył go albo na części albo w całości i kupił cały nowszej generacji jakiś używany. Szczególnie jeśli nie jesteś ekspertem w wymianie podzespołów. Z doświadczenia wiem że modernizacje staroci niezbyt są opłacalne .A używki są o niebo tańsze od nowych zestawów.

To też jest dobre rozwiązanie. Z tym, że pewnie problematyczne, bo albo najpierw kupujesz nowy zestaw i później bujasz się ze sprzedażą starego (trzeba mieć w z 2500zł w zapasie na ten drugi zestaw), albo wyprzedajesz na części obecny komputer i w między czasie jesteś bez kompa.
total_psotal
Możesz śmiało ładować szysze ramki, jeśli mobo obsługuje (a tak w Twoim przypadku jest) to będą śmigać na wyższych taktach, to co jest w info o procku, to fabryczna prędkość zegara kontrolera pamięci. Inna kwestia czy zauważysz różnicę? Kiedyś czytałem testy robione na sandy albo ivy bridge, podnisienie taktowania z 1333 do 1866 (nie pamiętam dokładnej końcówki) dawało skok w smarkach, jednak w grach w niektórych przypadkach udawało się uzyskać jedną klatkę. Tak jak Misiu4 pisał, kwestia czy lubisz cyferki wink.gif cepek też fajnie byłoby zmienić. 3570k i 4670k-4690k to chyba różnica 5-10%, więc przy Twoich (i nie tylko Twoich) potrzebach nie musisz zmieniać całej platformy, chyba że chciałbyś ciszej i chłodniej.
[edyta]
a i gdybyś chciał zmieniać procka, to szukaj używanego (ramu zresztą też możesz szukać z powodzeniem używanego), jak Darthus pisał, ceny używek są niskie a modernizacja starego kompa nowymi częściami pochłania budżet a efektu nie daje takiego jakbyśmy chcieli sad.gif jak by miał jakiejś gwarancji kawałek to super, bo procki to jednak ciężko ubić (nie mówię o ekstremalnych warunkach pracy/podkręcaniu, czy nieudanym rwaniu czapki)
wojtuq
Dzięki chłopaki za odpowiedź, hmmm nie wiem co robić teraz. Tego kompa kupiłem w 2012 i już w niego wsadziłem ponad 800zł na nową płyte główną, zasilacz, chłodzenie procka które jest rewelacyjne i nową obudowę bo nowe części się nie mieściły do starej. Ja ogólnie nie chce tego kompa robić do gier tylko potrzebny mi jest on do oglądania filmów online najczęściej co na nim robie i do siedzenia na necie dlatego chce by szybciej chodził i się nie przycinał bo teraz mam problem z obciążeniem pamięci i dysku nie raz mi opere zacina i muszę ją od nowa włączyć czasami bywa tak, że procka też obciąża do 100 procent na którą chwilę. Ogólnie przymierzam się do kupna laptopa wybrałem już sobie MSI GT72S w pewnej konfiguracji a dokładnie coś takiego http://www.notebooksbilliger.de/msi+gt72s+...15-672f050c5c7a ale kupie go pod koniec tego roku bo muszę wpierw inne raty spłacić. Dlatego najchętniej kupiłbym do kompa tylko ram i dysk ssd.
total_psotal
Może niepotrzebnie zmieniałeś mobo... Czy po zmianie robiłeś reinstalację systemu? Jaki tam masz w ogóle system? Mi to wygląda jakbyś miał jakiś syf na dysku, który dociąża system za bardzo, bo konfiguracja może nie jest kosmos, ale powinno to bez problemu uciągnąć wszystkie "domowe/biurowe" zadania, więcej ramu i ssd (nie musi być najszybszy) na pewno poprawi sytuację (myślę że znacząco). A gt72 lapek kosmos, ale i cena kosmos smile.gif ten skylake jest lutowany?
Lock22
Procesor jest w zupełności wystarczający, wsadź gtx 960, dodaj ramu do 8gb i możesz grać w co zechcesz. Taki 4 rdzeniowiec 2 generacji nie jest ograniczeniem nawet dla 970.
wojtuq
Mobo musiałem zmienić bo mój syn jak wymieniałem pastę pogiął mi te złote zworki na płycie a ona i tak miała gorszy chipset. Tak robiłem re-instalacje systemu oryginalnie był win 7 home a teraz mam win 10 home instalowany na czysto dysk obciąża mi system i skompresowana pamięć czytałem w necie, że dużo ludzi ma z tym problem. Na tym kompie nie chce grać bo jak już bym zaczął to moja by nie pozwoliła mi kupić takiego lapka jak chce a co do niego to nie wiem czy procek jest lutowany GPU nie ale to musiałbyś poczytać na forum tam pisze wszystko a no cena kosmos a do tego odsteki i za tą konfiguracje wychodzi ponad 2300 euro. Co do syfu nie ma bo już to było sprawdzane parę razy i dalej nie ma poprawy z netem.
total_psotal
skoro taka historia z mobo, to więcej nie mam pytań. Procek haswell w gt72 był lutowany, zastanawiam się jak skylake. W wolnej chwili sprawdź dysk (np. hdtune) i ram (memtest z pod biosu, bootowalny pendrive łatwo zrobić) bo nie mogę uwierzyć że taka konfiguracja ma problemy z podstawowymi zadaniami... U mnie też muliło ram i dysk na samsungu po wywaleniu jakiegoś śmieciowego oprogramowania samsunga jak ręką odjął. Tak czy inaczej dołożenie ssd polecam zawsze i wszystkim wink.gif (jak pisałem wcześniej nie musi być najszybszy z szybkich, chociaż szybszy wiadomo, fajniej), a i dodatkowe 4GB ramu na pewno nie zaszkodzi smile.gif a powinno pomóc
wojtuq
Hdtune nie wykryło żadnych błędów, a reszta na zdjęciach. Test pamięci też nic nie wykrył. Więc też mnie to dziwi co jest nie tak. Co do programów to tylko mam wszystkie sterowniki, opere antywirusa, malware, unchucky i parę programów, których zawsze używałem.
To jest wydanie "lo-fi" naszego forum. Aby przejść do wersji z obrazkami, formatowaniem i innymi ozdobnikami kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2018 Invision Power Services, Inc.